Loomio

Temat: BEZPIECZNE NAUCZYCIELKI I PERSONEL PRZEDSZKOLI: Dyrekcja podejmuje decyzje o pracy w trybie zdalnym lub hybrydowym

MM Marta Malesińska Public Seen by 174

Szkoły podstawowe i ponadpodstawowe z uwagi na fakt, że ich działanie stacjonarne przyczyniło się do wzrostu zakażeń koronawirusem, przeszły na tryb pracy zdalnej.

Przedszkola pracują bez zmian:

 • Nauczycielki i personel tych placówek boją się zakażenia, a rząd ignoruje ich bezpieczeństwo.

 • Procedury pracy przedszkoli nie zmieniły się od 1 września, podczas gdy dramatycznie zmieniła się sytuacja epidemiczna. 

 • Pracownicy zatrudnieni w przedszkolach nie są w wystarczający sposób chronieni przed zakażeniem, w żaden sposób nie jest również monitorowana transmisja wirusa w tych placówkach.

  Edit: W tym punkcie nie chodzi o to czy zamykanie przedszkoli jest dobre czy złe. Wiadomo, że dla małych dzieci brak codziennego kontaktu z rówieśnikami jest bardzo zły, a edukacja zdalna w przypadku tak małych dzieci nie sprawdza się. Zamknięcie przedszkoli wiąże się również z problemem związanym z zapewnieniem opieki nad dziećmi przez rodziców. Niemniej jednak, w przypadku zakażeń koronawirusem w placówce, przepisy nakazują skierowanie części personelu i dzieci na kwarantannę lub zamknięcie całego przedszkola. W tej chwili decyzję o zamknięciu podejmuje przypadkowa urzędniczka lub urzędnik Sanepidu, który nie zna specyfiki pracy danej placówki. W naszym rozwiązaniu chodzi o to, aby decyzja o formie pracy szkoły należała do dyrektorki/dyrektora i organu prowadzącego (samorządu) a nie Sanepidu.

  Podsumowując: czasem zamknięcie placówki lub ograniczenie jej pracy jest konieczne ze względu na ryzyko zakażenia dzieci i personelu. Dyrektorki przedszkoli postulują, aby decyzja należała do nich, a nie przypadkowych osób z Sanepidu.


Rozwiązanie:
Umożliwienie dyrektorom i organowi prowadzącemu przedszkole podejmowania  decyzji w sprawie przejścia placówki na pracę w trybie zdalnym.


Poniżej możesz:

 • ocenić tę propozycję rozwiązania (odpowiadając na pytanie w ankiecie),

 • skomentować tę propozycję rozwiązania lub zaproponować własne rozwiązanie w tym obszarze (korzystając z opcji "Komentarz")

MM

Poll Created Sat 19 Dec 2020 4:44PM

Jak oceniasz tę propozycję rozwiązania, opracowaną przez Radę Konsultacyjną OSK? Closed Fri 15 Jan 2021 10:04PM

Zaznacz odpowiedź najbliższą Twojej ocenie tego rozwiązania.
W polu "Uzasadnienie" możesz wpisać swoje argumenty za lub przeciw temu rozwiązaniu oraz komentarze do niego.

Results

Results Option % of points Voters
Zdecydowanie dobrze 40.7% 11 W D K P K DU PK M PM MC B
Raczej dobrze 25.9% 7 B PK R K M T K
Raczej źle 18.5% 5 IP L K P P
Zdecydowanie źle 11.1% 3 S AJ ZF
Ani dobrze, ani źle 3.7% 1 T
Undecided 0% 1 MM

27 of 28 people have voted (96%)

S

Sonia Tue 22 Dec 2020 1:32PM

Zdecydowanie źle

Dzieci w wieku przedszkolnym nie są w stanie pracować zdalnie. Pamiętajmy, że dzieci w przedszkolu dopiero uczą się siedzieć w ławkach i zawierać przyjaźnie. Pozbawienie ich relacji z rówieśnikami i posadzenie przed komputerem będzie mieć destrukcyjny wpływ na ich zdrowie psychiczne, rozwój psycho-fizyczny i relacje z rówieśnikami, (nawet w perspektywie całego życia) co można zaobserwować już wśród dzieci z podstawówki zmuszonych do zdalnych lekcji.

W

Weronika Tue 22 Dec 2020 7:35PM

Zdecydowanie dobrze

Daje to podmiotowość dyrektorom, oni najlepiej wiedzą co się dzieje w ich przedszkolach.

ZF

Zbigniew Finfando Tue 22 Dec 2020 11:16PM

Zdecydowanie źle

Zdalne przedszkole?! Bzdura! Tutaj są tylko dwie możliwości: albo przedszkole jest otwarte albo zamknięte.

R

Roman Fri 25 Dec 2020 10:39AM

Raczej dobrze

Dyrektorowi niekoniecznie, ale samorządowi prowadzącemu placówkę - raczej tak. Chociaż nie wiem, czy prowadzenie zajęć przedszkolnych zdalnie ma większy sens. No ale nie jestem w temacie, więc może ma sens, którego nie widzę.

L

Luiza Fri 25 Dec 2020 7:16PM

Raczej źle

Sama mam dzieci i córka jest w 2 klasie podstawówki,5h przed komuterem na zdalnych jest bardzo ciężko jej wysiedzieć. Bolą oczy, głowa i najzwyczajniej sie jej nie chce gdzie jest bardzo dobrą uczennicą. Moim zdaniem dzieci przedszkolne jak by miały mieć zdalne, program powinien jeden z rodziców prowadzić(spotkanie z przeczkolanka wyjasnienie w tym miesiacu robimy taki materiał). Pamiętajmy również, że komputer psuje wzrok, słuchawki słuch.

PK

Piotr Kaliszek Tue 29 Dec 2020 7:55AM

Zdecydowanie dobrze

To dyrektor zna rzeczywistość placówki i on może skutecznie, szybko i adekwatne zareagować na sytuację. Sanepid powinien być instytucją doradczą.
Dodałbym tylko do palety możliwych decyzji pracę hybrydową (w stosunku do całej szkoły, jak i wybranych poziomów czy klas)

M

Maria Thu 31 Dec 2020 7:49PM

Raczej dobrze

Moim zdaniem dyrektorzy najlepiej wiedzą, jaka jest i jaka może być później sytuacja epidemiczna w ich szkołach.

DU

[deactivated account] Sat 9 Jan 2021 5:41PM

Zdecydowanie dobrze

Bardziej ufam Dyrekcji

S

Sonia Tue 22 Dec 2020 1:36PM

Dodatkowo rodzice nie są w stanie zapewnić takiemu dziecku opieki, najczęściej przecież oboje rodzice pracują lub tylko jeden wychowuje dziecko. Trzeba się zastanowić jak wyposażyć przedszkola tak żeby transmisja wirusa była jak najbardziej ograniczona, zamiast je zamykać. Zwłaszcza że w przedszkolach dzieci są podzielone na grupy i przy odrobinie wysiłku napewno da się zapewnić bezpieczne warunki zarówno dzieciom jak i kadrze.

D

Dorota Łoboda Sun 27 Dec 2020 10:43AM

W tym punkcie nie chodzi o to czy zamykanie przedszkoli jest dobre czy złe. Wiadomo, że dla małych dzieci brak codziennego kontaktu z rówieśnikami jest bardzo zły, a edukacja zdalna w przypadku tak małych dzieci nie sprawdza się. Zamknięcie przedszkoli wiąże się również z problemem związanym z zapewnieniem opieki nad dziećmi przez rodziców. Niemniej jednak, w przypadku zakażeń koronawirusem w placówce, przepisy nakazują skierowanie części personelu i dzieci na kwarantannę lub zamknięcie całego przedszkola. W tej chwili decyzję o zamknięciu podejmuje przypadkowa urzędniczka lub urzędnik Sanepidu, który nie zna specyfiki pracy danej placówki. W naszym rozwiązaniu chodzi o to, aby decyzja o formie pracy szkoły należała do dyrektorki/dyrektora i organu prowadzącego (samorządu) a nie Sanepidu.

Podsumowując: czasem zamknięcie placówki lub ograniczenie jej pracy jest konieczne ze względu na ryzyko zakażenia dzieci i personelu. Dyrektorki przedszkoli postulują, aby decyzja należała do nich, a nie przypadkowych osób z Sanepidu.

AM

Agnieszka Mierzewska Thu 24 Dec 2020 9:42AM

Jestem nauczycielką przedszkola. Napiszę jak to wygląda z mojej perspektywy.

 1. Zgadzam się w 100% z tym, że przedszkola powinny pracować stacjonarnie. Po pierwsze ze względu na dobro dzieci - ich rozwój społeczny, emocjonalny, poznawczy i fizyczny (dzieci powinny jak najmniej czasu spędzać przed komputerem). Po drugie ze względu na logistykę - rodzice nie zawsze mogą zapewnić opiekę małemu dziecku w domu + z edukacji zdalnej korzysta w pierwszej kolejności starsze rodzeństwo.

  Dlatego uważam, że dla personelu przedszkola powinny być zapewnione testy i szczepionki oraz wszelkie środki umożliwiające pracę stacjonarną w bezpiecznych warunkach.

 2. Prawda jest jednak taka, że odbywają się zdalne zajęcia w przedszkolach. U nas wygląda to tak, że zajęcia zdalne są zapewnione dla dzieci przebywających w domach. Są dzieci, których rodzice nie puszczają do przedszkola, bo boją się wirusa (w mojej 15osobowej grupie jest dwójka takich dzieci). Są dzieci, które przebywają na kwarantannie 20 dni. Jeśli zakażony jest rodzic lub rodzeństwo to chory jest 10 dni na kwarantannie, a osoby z nim mieszkające jeszcze dodatkowe 10 dni. Te dzieci również mają możliwość korzystania z zajęć online.

  Dlatego należy wspierać nauczycieli prowadzących zajęcia zdalne, bo takie się odbywają - poprzez szkolenia, platformy z materiałami, pomysłami itp.

  Dwa dni prowadziłam zajęcia na żywo z moją grupą (5latki) na Zoomie i przebiegło to bardzo sprawnie - dzieci są w stanie tak pracować.

 3. Podsumowując wsparcie dla dyrektorów i nauczycieli powinno iść dwutorowo - zarówno w pracy stacjonarnej jak i zdalnej.

 4. Pozostawienie dyrektorom decyzji w sprawie zamknięcia placówki jest decyzją słuszną. Z doświadczeń mojej placówki wynika, że bardzo trudno jest się skontaktować z sanepidem. Oni też niechętnie podejmują decyzję o zamknięciu (nawet na kilka dni), ale czasem jest to konieczne, żeby przerwać transmisję wirusa.

PK

Piotr Kaliszek Tue 29 Dec 2020 7:53AM

Wypowiedzi @Dorota Łoboda i @Agnieszka Mierzewska w zupełności tłumaczą intencje i praktykę działania propozycji. Zadziwia, że tak wiele osób ocenia źle pomysł przekazania decyzji w tym względzie dyrektorowi placówki.
Dodałbym tylko, że zabrakło tu informacji o możliwości pracy hybrydowej. Na początku roku szkolonego ta wskazywana była jako optymalna - pozwalałaby rozgęścić placówki, dzięki czemu realnym stawałoby się zachowanie zasad epidemiologicznych (kompletnie fikcyjnych w niesłychanie przeludnionych w większych miastach szkołach) przy jednoczesnym choć częściowym utrzymaniu osobistych kontaktów.

D

Dorota Łoboda Wed 30 Dec 2020 2:49PM

Wydaje mi się, że te oceny wynikają z niezrozumienia rozwiązania, dlatego edytowałam opis, żeby wytłumaczyć, że nie oceniamy w tym punkcie tego czy nauka zdalna jest odpowiednia dla przedszkolaków, bo wszyscy wiemy, że nie. Rozważamy kto powinien podejmować decyzję o zamknięciu - przypadkowa urzędniczka Sanepidu czy dyrektorka znająca dobrze swoje przedszkole. Dodaję do rozwiązania edukację hybrydową tak jak zaproponowałeś.

DU

[deactivated account] Sat 9 Jan 2021 5:33PM

Jestem za. Po pierwsze - nie szkodzić. Dyrekcja to pierwszy bufor między nauczycielami, a rządzącymi. Niech oni, rządzący, biorą odpowiedzialność za młode pokolenia. Dystans niech trwa, póki rządzący nie podejmą decyzji. Za wszystko będą rozliczeni.