Loomio

Temat: PRAWIDŁOWA IMPLEMENTACJA ZAPISÓW KONWENCJI STAMBULSKIEJ. Nowelizacja Ustawy o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie

O oskmp Public Seen by 305

W kwestii ochrony ofiar przemocy polskie prawo jest wciąż bardzo ułomne. Polska ustawa o przeciwdziałaniu przemocy nie uwzględnia przemocy ekonomicznej w taki sposób, by można było ją traktować jako osobną formę przemocy i w związku z tym ścigać. Nie mamy też ochrony świadków przemocy, szczególnie dzieci. Nie mamy ochrony przed byłymi partnerami i mężami. O tym wszystkim, czego nam brakuje, mówi Konwencja, dlatego tak ważna jest jej prawidłowa implementacja zapisów konwencji.


Rozwiązanie:Nowelizacja Ustawy o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie.


Poniżej możesz:

  • ocenić tę propozycję rozwiązania (odpowiadając na pytanie w ankiecie),

  • skomentować tę propozycję rozwiązania lub zaproponować własne rozwiązanie w tym obszarze(korzystając z opcji "Komentarz").

O

Poll Created Mon 21 Dec 2020 12:25AM

Jak oceniasz tę propozycję rozwiązania? Closed Fri 15 Jan 2021 10:14PM

Zaznacz odpowiedź najbliższą Twojej ocenie tego rozwiązania.
W polu "Uzasadnienie" możesz wpisać swoje argumenty za lub przeciw temu rozwiązaniu oraz komentarze do niego.

Results

Results Option % of points Voters
Zdecydowanie dobrze 81.1% 43 KH RS KD B IP A BB DU A G P AM A SJ PK K EK WB KK IG
Ani dobrze, ani źle 13.2% 7 KK Z DM RR NS P M
Raczej dobrze 3.8% 2 KW Z
Raczej źle 1.9% 1 AZ
Zdecydowanie źle 0.0% 0  
Undecided 0% 1 O

53 of 54 people have voted (98%)

AZ

Andrzej Zinkiewicz Tue 22 Dec 2020 1:20PM

Raczej źle

Przemoc ekonomiczna jest już uwzględniona.

KK

Kruszek KW Tue 22 Dec 2020 2:14PM

Ani dobrze, ani źle

Rodzina to rodzice i dzieci ( to taki skrót myślowy). Każde z rodziców powinno mieć równe prawa tak do dzieci jak i do współodpowiedzialności za całą rodzinę. Bez względu na płeć, kolor skóry, wyznanie czy inne elementy samookreślenia.

WB

wziątek bogdan Tue 22 Dec 2020 8:30PM

Zdecydowanie dobrze

Przemoc ekonomiczna jest bardzo poważnym problemem dotykajacym zarówno kobiety jak i mężczyzn zapisy o jej zwalczaniu musza siznaleźć w ustawie

Z

Zuzanna Tue 22 Dec 2020 11:58PM

Ani dobrze, ani źle

Musimy zadbać o prawa kobiet i mężczyzn. Jasne, przemoc fizyczna i psychiczna w związkach wg statystyk ma płeć. Jednak pomoc ofiarom trzeba zapewnić powszechnie.

EP

Ewa Piekarska Wed 23 Dec 2020 7:55AM

Zdecydowanie dobrze

Dobre prawo to podstawa.

PK

Paulina Kurowska Wed 23 Dec 2020 12:24PM

Zdecydowanie dobrze

Zdecydowanie większa ochrona ofiary, czyli odwrócenie dzisiejszej sytuacji!

KW

Krzysiek Woronowicz Wed 23 Dec 2020 12:32PM

Raczej dobrze

Nowelizacja ustawy to jednak tylko część rozwiązania. Prowadziłem sprawy o znęcanie się w rodzinie i największym problemem była znieczulica sędziów, świadków, prokuratorów. Mimo istniejących już środków prawnych, niemożliwością było uzyskać zakaz zbliżania się na czas procesu. Sam proces miał cechy wtórnej wiktymizacji ofiary. Niestety uczestnicy wymiaru sprawiedliwości uznają, że przemoc domowa to nie przemoc, tylko sprawy wewnętrzne. W mojej ocenie potrzeba edukacji dla m.in. sędziów.

RR

Robert Rafałowski Wed 23 Dec 2020 7:12PM

Ani dobrze, ani źle

Musimy zadbać o prawa kobiet i mężczyzn.

DM

Dariusz Magiera Wed 23 Dec 2020 9:19PM

Ani dobrze, ani źle

patrz wypowiedzi pana Mateusza i Pana A.Zinkiweicza - pełna zgoda

NS

Noemi Szymula Thu 24 Dec 2020 2:04AM

Ani dobrze, ani źle

Kobiety też stosują przemoc ekonomiczną, niekoniecznie wobec partnerów/partnerek, częściej wobec starszych rodziców, którym odbiera się emeryturę. Rodzina narażona na przemoc to nie tylko matka z dzieckiem - także babcia, dziadek i partner/ka kobiety. Polecam zapoznać się ze statystykami Niebieskiej Linii (niebieskalinia.info) - tam zgłaszane są bardzo różne sytuacje. Jestem zaniepokojona nacechowaniem płciowym postulatu.

P

pseudonim Sat 26 Dec 2020 10:00AM

Ani dobrze, ani źle

Dobrze, że się tym zajęli, ale powinni też zająć się przemocą wobec mężczyzn.

P

Piotr Tue 29 Dec 2020 9:31PM

Zdecydowanie dobrze

Sprawcy przemocy muszą odpowiadać za swoje czyny, a nie być bezkarnymi

M

Maria Sat 2 Jan 2021 12:53PM

Ani dobrze, ani źle

Ja też uważam, że modyfikacje w Konwencji się przydadzą. Ale w tym przypadku mamy do czynienia z ogólnikiem (dlatego nie mogłam ocenić tej propozycji inaczej). Jak daleko posunięta ma być nowelizacja, co ma zostać zmienione i dlaczego?

Moim zdaniem trzeba położyć nacisk przede wszystkim na precyzję i jednoznaczność słów i sformułowań. Bo to język kształtuje rzeczywistość i to język może sprawić, że dany zapis przyjmiemy lub odrzucimy albo że będzie on budził nasze wątpliwości.

M

Maria Sat 2 Jan 2021 12:53PM

Ani dobrze, ani źle

Ja też uważam, że modyfikacje w Konwencji się przydadzą. Ale w tym przypadku mamy do czynienia z ogólnikiem (dlatego nie mogłam ocenić tej propozycji inaczej). Jak daleko posunięta ma być nowelizacja, co ma zostać zmienione i dlaczego?

Moim zdaniem trzeba położyć nacisk przede wszystkim na precyzję i jednoznaczność słów i sformułowań. Bo to język kształtuje rzeczywistość i to język może sprawić, że dany zapis przyjmiemy lub odrzucimy albo że będzie on budził nasze wątpliwości.

AZ

Andrzej Zinkiewicz Tue 22 Dec 2020 1:36PM

Zgłaszałem osobiście do MOPS-u i policji przemoc psychiczną i fizyczną ze strony żony, u której doszło do nawrotu choroby psychicznej. Moje zdanie nie zostało uwzględnione. Zostały natomiast uwzględnione późniejsze urojone zarzuty żony o znęcanie się, bicie i gwałty oraz przemoc względem dzieci. Policja grożąc mi przemocą zmusiła mnie do opuszczenia mieszkania. Dopiero po przeszło pół roku postępowania udało mi się przekonać sąd, że to nie ja jestem sprawcą przemocy oraz do zlecenia przymusowego odebrania dzieci od żony przy pomocy kuratorów i policji. Pracownicy MOPS i policji, z którymi miałem do czynienia byli uprzedzeni względem mężczyzn i brakowało im doświadczenia umożliwiającego rozeznanie sytuacji.

NS

Noemi Szymula Thu 24 Dec 2020 12:48PM

Bardzo współczuję i dziękuję za Twój głos! Działałam trochę w Niebieskiej Linii i każdorazowo kiedy dzwonił mężczyzna doznający przemocy ze strony partnerki, bał się, że nikt mu nie uwierzy / nie potraktuje poważnie. Mówiłam "ja ci wierzę", ale wiedziałam, że może mieć ciężką przeprawę ze służbami. A ilu nawet nie dzwoniło...? Przemoc wobec cismężczyzn jest bardzo lekceważona, wręcz niewidoczna. Moim zdaniem feminizm powinien być również o tym.

M

Mateusz Tue 22 Dec 2020 2:30PM

Sam pracuję w MOPS i popieram dwa poprzednie komentarze. Osoby pracujące przy przemocy są często nieobiektywne, patrzą stereotypowo na mężczyzn, nie rozumieją nawet definicji przemocy i nie ma nacisku na profesjonalizm. Cudnie, że udało się przedmówcy. Z jednej strony trzeba chronić ofiary przed sprawcami, z drugiej strony czasami są pomówienia a najczęściej to przemoc krzyżowa, w której często dzieci zostają bo to mimo wszystko najlepsze rozwiązanie. Tak czy siak największą ofiarą są dzieci, ale trzeba uwzględniać prawa mężczyzn również.

EK

Edward Kasalovitz Mon 28 Dec 2020 8:16PM

Dziewczyny ze Strajku,

Mam nadzieje, ze zobaczycie mojna czas moj komentarz. Czy moglybysciem zrobic i wyslac nam petycje ZA POPARCIEM dla Konwencji Stambulskiej? Ordo tak panikuje, gdyz mowi ona wprost, ze to religia jest kamieniem wegielnym do uprzedmiotowienia i wyzysku kobiet.

Wtedy byscie nam ja wyslaly do podpisana i rozprowadzenia. Dzieki temu pokazemy jak wiele osob POPIERA KONWENCJE.