Loomio

Temat: STOP KLERYKALIZACJI! Stworzenie sieci pro-świeckich samorządowców

S Strajk Public Seen by 366

1. Przejawy przemocy religijnej w sferze publicznej:

 • ceremoniał państwowy przesycony jest symboliką religijną;

 • symbolika religijna jest wszechobecna w państwowych urzędach i instytucjach - każdy może powiesić krzyż, gdzie chce, a zdjęcie raz powieszonego jest uznawane za akt agresji;        

 • msze towarzyszą coraz większej liczbie uroczystości świeckich, w których uczestniczą osoby różnych wyznań i bezwyznaniowe;

 • celebrowana oficjalnie i nieuzasadniona merytorycznie obecność duchownych na wydarzeniach organizowanych przez władze samorządowe, która umacnia poczucie wszechwładzy kościoła i jego prawa do wtrącania się we wszystkie aspekty życia ludzi;

 • duchowni na wspólnych zdjęciach z radnymi, prezydentami miast to sposób na podtrzymywanie nieuzasadnionego poczucia „naturalności” ich uprzywilejowania, a osoby sprawujące władzę klęczące na mszach i kazaniach przed księżmi i biskupami utrwalają społeczne poczucie, że stoją oni ponad prawem.


  2. Kapelani na państwowych etatach w urzędach, instytucjach, szpitalach i wojsku
  3. Paszporty z Bogiem to przejaw przemocy symbolicznej.


Rozwiązanie:
Stworzenie sieci pro-świeckich samorządowców


Poniżej możesz:

 • ocenić tę propozycję rozwiązania
  (odpowiadając na pytanie w ankiecie),

 • skomentować tę propozycję rozwiązania lub zaproponować własne rozwiązanie w tym obszarze (korzystając z opcji "Komentarz").

DDS

Dr Dariusz Stokwiszewski Mon 11 Jan 2021 4:16PM

Państwa postulaty są jak najbardziej słuszne i uzasadnione. Podobnie też myślę o spektrum debaty: według mnie jest ono wystarczająco rozbudowane i tylko należy je wypełnić treścią oraz wprowadzić w życie. Problemy, być może bardziej szczegółowe pojawią się już w trakcie realizacji tego, co sobie zasłużyliście.

DU

[deactivated account] Thu 31 Dec 2020 1:36PM

Wiele miast organizuje tzw. Marsze Dla Życia i Rodziny, może jakieś naciski w postaci listów i petycji dałyby coś, ewentualnie zorganizować kontrmarsz.

DU

[deactivated account] Wed 30 Dec 2020 1:46PM

Gdyby do władzy doszło KO i tak nic by się nie zmieniło. Słynna rozmowa na Marszu Europejskim, "że takie rzeczy to tylko można w Warszawie", wyjaśnia wszystko. Zresztą, religia wlicza się do średniej, tak jak się wliczała. Polskę można porównać do Izraela, Tel Aviv- super nowoczesne i liberalne miasto w wielkimi paradami równości, a w innych już się nie da, bo wyglądają jak te pierwsze na początku lat 2000. Polecam dokument "Queerowy Izrael" (do obejrzenia legalnie na outfilm.pl). Myślę, najlepszym rozwiązaniem będzie głosowanie na Lewicę i mniejsze partie lewicowe w wyborach samorządowych.

DU

[deactivated account] Wed 30 Dec 2020 1:36PM

Jedyną uroczystością "bez księdza" w jakiej uczestniczyłam to rocznica urodzin gen. Bema (Czytałam tam wiersze, gdy inni "bawili się" na rekolekcjach), część oficjalna, salwy honorowe pod pomnikiem i koniec, wszyscy poszli. Można? Można!

DU

[deactivated account] Wed 30 Dec 2020 12:49PM

A co z niewierzącymi? Czy oni mają tyrać jak woły? ! W jaki dni przyznałbyś urlopy, Mariusz? Mnie się wydaje, że osoby wierzące mogą dostawać urlopy zgodnie z ich świętami, niewierzący mogą w dniu świąt narodowych i np. dni związanych z polskim folklorem czy dawnymi tradycjami np. Kupała czy Jare Gody, Ponadto często ich data pokrywa się z niektórymi świętami chrześcijańskimi.

MV

Mariusz Vippolman Fri 25 Dec 2020 10:48PM

I jeszcze jedna przyszła mi myśl do głowy, by zapisać w prawie pracy bezwzględny obowiązek udzielenia urlopu wiernym w dniach ich świąt religijnych - o ile oczywiście oni z takim wnioskiem zwrócą się do pracodawcy, i oczywiście, pod warunkiem, że w dniu tym nie przypada święto "kalendarzowe".

DU

[deactivated account] Wed 30 Dec 2020 12:43PM

Zależy jak definiować "wartości chrześcijańskie", w Polsce istnieje wiele kościołów chrześcijańskich i każdy ma inne postulaty. Ja bym to ujęła jako zniesienia faworyzowania pewnych grup religijnych i kościołów.

MV

Mariusz Vippolman Fri 25 Dec 2020 10:40PM

Koniecznie wypowiedzenie Konkordatu i likwidacja z prawa karnego tzw. ochrony wartości chrześcijańskich. Ze szczegółowym wyjaśnieniem o możliwości ochrony swoich uczuć religijnych w postępowaniu cywilnym

ME

Marek Epler Wed 23 Dec 2020 11:53PM

Mam nadzieję, że świeckie samorządy zdejmą z listy plac kapelanów, których mieli dotychczas na utrzymaniu.

ME

Marek Epler Wed 23 Dec 2020 11:50PM

Sieć samorządów oparta o świecki charakter swojej działalności może wzajemnie się wspierać i dzielić się pomysłami oraz wypracowanymi metodami walki z kościelna agresją. Świeckie samorządy mogą być zalążkiem prawdziwie świeckiego państwa.

DU

[deactivated account] Wed 23 Dec 2020 2:32PM

Można namówić samorządowców, by po prostu połączyli się w sieć, tak jak podpisywali list przeciw wyrokowi TK.

K

Kris Tue 22 Dec 2020 10:55PM

Na czym konkretnie ma to polegać ?

DU

[deactivated account] Wed 23 Dec 2020 12:21PM

Super. więcej takich inicjatyw

A

Adam Tue 22 Dec 2020 3:32PM

Od dłuższego czasu obserwuje działania red. Kuby Wątłego i podziwiam jego determinację w zorganizowaniu RadioHalo. Może jego wypowiedzi są kontrowersyjne ale w sprawie separacji kościoła od państwa popieram go. Dlaczego nie zjednoczyć się z nim w jakiś sposób bo cel jest ten sam i b. ważny. Oczywiście podziwiam za odwagę i inteligencję nasze Panie, Szczegolnie p. Lampart i p. Suchanow. Z takimi Kobietami PiS nie wygra.

B

Bogda Thu 14 Jan 2021 7:32PM

Raczej dobrze

Samorządowcy nie stanowią prawa w parlamencie, stanowią tylko lokalnie, co nie wpływa na życie obywateli.

M

Maria Mon 11 Jan 2021 1:23PM

Ani dobrze, ani źle

Nie mam zdecydowanie pozytywnego ani zdecydowanie negatywnego stosunku do tego rozwiązania, bo nie wiem, co oznacza w tym kontekście termin "pro-świeccy".

Według mnie to powinny być osoby po prostu neutralne światopoglądowo. Słowo "pro-świeccy" dla niektórych może oznaczać "antyreligijni" i tym samym budzić niechęć do tych osób. Może też sprawiać wrażenie, że chcemy usunąć z przestrzeni publicznej wszelkie religie i religijność.

P

pkowal13 Sat 2 Jan 2021 4:13PM

Raczej dobrze

mało szczegółowo. rozumiem, że przede wszystkim miałaby być to grupa wsparcia, wymiany know-how oraz prezentowanie wspólnego frontu w dbaniu o świeckość państwa

M

Łukasz Mędrzycki Sat 2 Jan 2021 4:12PM

Raczej dobrze

Mało konkretów, ale idea słuszna.

DU

[deactivated account] Thu 24 Dec 2020 11:33AM

Ani dobrze, ani źle

Jeśli chodzi o duże i większe miasta, nie powinno być problemu ale w mniejszych i na wsiach niepodzielnie rządzi wójt z plebanem (poza małymi wyjątkami). To może stworzyć kolejne podziały społeczne.

MW

Maciej Wilkoszewski Thu 24 Dec 2020 11:31AM

Zdecydowanie dobrze

O to chodzi! Odciąć kler od publicznej kasy i od dzieci, lepszego sposobu na razie nie ma.

R

Roman Thu 24 Dec 2020 12:58AM

Ani dobrze, ani źle

Za mało konkretów.

PS

Piotr Salwerowicz Wed 23 Dec 2020 3:56PM

Zdecydowanie dobrze

Właśnie na poziomie lokalnym ważne jest aby budować kulturę polityczną świecką, niezależną od układów z kościołem - po prostu nieklerykalną. Wydaje mi się że przez cały czas od 89 r. lokalni politycy obnoszą się ze swoją prokościelnością. Powinni się pojawiać ludzie (działacze, kandydaci na radnych, radni itd.), którzy otwarcie manifestują świeckość państwa na wszystkich szczeblach.

EL

Ewa Lipińska Wed 23 Dec 2020 11:07AM

Ani dobrze, ani źle

Samorządowiec nie ma być ani pro-świecki ani pro-chrześcijański. Samorządowiec ma być mądry, tolerancyjny, dobry w stosunku do każdego członka wspólnoty.

Z

Zbigniew Łabaj Wed 23 Dec 2020 10:13AM

Zdecydowanie dobrze

Wytknięcie nierównowagi relignej wobez świeckiego samorządu dobry krok. Po tym jednak konieczne ustalenie "jakmto zrobić", żeby to zakończyć.

BT

Beata Trybuła Wed 23 Dec 2020 9:21AM

Ani dobrze, ani źle

Sieć świeckich samorządowców może się przydać ale to kolejne dzielenie ludzi. Jestem za pracą nad procedurami, które zapewnią świecką przestrzeń a w co sobie wierzy samorządowiec to jego sprawa. Jeżeli stworzymy procedury to żadna religia się nie przebije. Na początek Krzyże ze ścian urzędów i lokali wyborczych. Przeżyłam na własnej skórze krzyk gdy zdejmowałam krzyż ze ściany będąc w komisji wyborczej i nie chcę tego więcej przechodzić. To na początek.

MK

Miłosz Kłosowicz Tue 22 Dec 2020 9:58PM

Zdecydowanie dobrze

Dla takiej sieci bardzo potrzebna jakaś neutralna (nie organizacyjna) symbolika. W zbliżonym klimacie jak akcji fundacji "wolność od religii" :

EK

Edward Kasalovitz Tue 22 Dec 2020 7:58PM

Zdecydowanie dobrze

Mysle, ze w kwestii swieckosci panstwa Strajk Kobiet moglby pojsc jeszcze bardziej jak lodolamacz: MNOSTWO osob nie moze juz zniesc kk, oprocz nas bardzo czesto i obie plcie po 50-60+. Warto by dotrzec tez do nich, niekoniecznie sa na stronach Strajku, ale beda na www PO, EU, klubach rolnika itp. Widze, jak moja matka, katoliczka, sie od Strajku zmienila: stwierdzila, ze kk musi utrzymac sie sam, a dyskryminacja kobiet jest globalna i strukturalna. To nie jest przegrana grupa.

J

Janusz Tue 22 Dec 2020 3:13PM

Zdecydowanie dobrze

Kler przede wszystkim należy odciąć od finansowania przez państwo oraz wdrożyć w jego działanie system opodatkowania tak jak opodatkowane są inne podmioty. Należałoby zakazać łączenia uroczystości państwowych z kościelnymi, likwidacja stanowisk kapelanów w instytucjach państwowych, likwidacja funduszy kościelnych, zakaz wychodzenia z terenów kościoła w sutannach,

B

Bernadeta Tue 22 Dec 2020 12:39PM

Zdecydowanie dobrze

Bardzo dobry kierunek, z całą mocą popieram.

S

Poll Created Mon 14 Dec 2020 7:23PM

Jak oceniasz tę propozycję rozwiązania? Closed Fri 15 Jan 2021 10:08PM

Zaznacz odpowiedź najbliższą Twojej ocenie tego rozwiązania.
W polu "Uzasadnienie" możesz wpisać swoje argumenty za lub przeciw temu rozwiązaniu oraz komentarze do niego.

Results

Results Option % of points Voters
Zdecydowanie dobrze 77.1% 74 MS RS D B I J IP M BF DU P AC M AK DB DU MK A BB ZL
Raczej dobrze 11.5% 11 ZP W P SC AKJ PK B B Z Z M
Ani dobrze, ani źle 10.4% 10 TG PK BT EL DU K P R K M
Zdecydowanie źle 1.0% 1 DU
Raczej źle 0.0% 0  
Undecided 0% 1 S

96 of 97 people have voted (98%)