Loomio

Temat: PRECZ Z PSEUD-WYROKIEM TRYBUNAŁU KONSTYTUCYJNEGO JULII PRZYŁĘBSKIEJ. Szpitale muszą informować o placówkach, gdzie można dokonać aborcji

O oskmp Public Seen by 369

Komunikat z dnia 22 października 2020 r. wydany przez tzw. Trybunał Konstytucyjny Julii Przyłębskiej (TK JP) stwierdził niekonstytucyjność art. 4a ust. 1 pkt 2 ustawy o planowaniu rodziny, co w praktyce oznacza prawie całkowity zakaz aborcji w Polsce.

Należy jednak pamiętać, że to nie jest wyrok, bo został wydany przez osoby niebędące sędziami. To quasi - orzeczenie stoi w sprzeczności z międzynarodowymi i regionalnymi zobowiązaniami Polski. Prowadzi do naruszeń praw kobiet i dziewcząt do zdrowia, życia, wolności od tortur i innego okrutnego, nieludzkiego i poniżającego traktowania lub karania. Narusza prawa do niedyskryminacji, prawa do równości, prywatności, poszanowania życia rodzinnego i informacji. 


Rozwiązanie:Obowiązek szpitali do kierowania pacjentek do placówek, które wykonują aborcję.

Szpitale muszą informować swoje pacjentki, czy w placówce wykonuje się aborcję. Jeśli się jej nie wykonuje, to na szpitalu powinien spoczywać obowiązek poinformowania pacjentki, do którego szpitala może się zgłosić na zabieg.    


Poniżej możesz:

  • ocenić tę propozycję rozwiązania(odpowiedz na pytanie w ankiecie)

  • skomentować tę propozycję rozwiązania lub zaproponować własne rozwiązanie w tym obszarze(użyj opcji "Komentarz")

E

Ewa Wed 6 Jan 2021 2:18PM

Zdecydowanie dobrze

Zdecydowanie dobrze

P

Piotr Sun 10 Jan 2021 10:41PM

Zdecydowanie dobrze

Szpitale taki obowiązek powinny spełnić.

M

Marta Tue 12 Jan 2021 12:32PM

Raczej dobrze

Tak na wszystko. Tylko przy ogólnej niechęci władz, praca związana ze zbieraniem, publikowaniem i aktualizowaniem informacji może zostać ogarnięta zdaje się tylko przez zorganizowane społeczeństwo. Trudno też dokładać szpitalom taki obowiązek bez zasponsorowania im potrzebnych do tego zasobów / albo ogarnięcia im systemu do tego.

U

Ula Tue 12 Jan 2021 6:16PM

Raczej dobrze

Powinna istnieć ogólnopolska baza danych informująca o ewentualnych lekarzach korzystających z klauzuli sumienia, żeby kobieta od razu trafiła do odpowiedniego miejsca. Bez żadnego odsyłania.

AX

Agata X Tue 22 Dec 2020 8:20AM

Szpitale musza obowiązkowo zweryfikować sytuację w szpitalu, do którego odsyłana jest pacjentka, tak aby nie została ona odesłana po raz kolejny.

K

Kasia Tue 22 Dec 2020 11:27AM

rozwiąznia

S

Sylwia Tue 22 Dec 2020 12:16PM

Ważny jest czas, ważne by nie szukać, nie tracić czasu, nie denerwować się. Ważne by do czasu kiedy aborcja będzie do 12 tyg w pełni legalna, kobiety miały wskazane gdzie otrzymają pomoc zamiast same rozpaczliwie jej szukać

KK

Kasia K Tue 22 Dec 2020 3:35PM

Nie - dla klauzuli sumienia. Tak - dla informowania, gdzie na 100% da się wykonać abocję (plus baza szpitali). Tak - baza lekarzy, którzy powołują się na klauzulę sumienia, żeby ich od razu omijać szerokim łukiem.

Z

Zuzia Tue 22 Dec 2020 10:09PM

Moim zdaniem należy zlikwidować klauzulę sumienia.

M

Maria Tue 5 Jan 2021 2:33PM

Obawiam się, że to byłoby sprzeczne z prawami człowieka. Człowiek ma (zazwyczaj) sumienie i powinien móc się nim kierować; uważam, że nieludzkie byłoby robienie z niego nieczującej i niemyślącej maszynki do wykonywania zadań. Myślę też, że szczególnie istotne jest to w przypadku zawodów, których przedstawiciele mają na celu chronienie dobra ludzi (bądź innych istot żywych). Czy ktoś, kto pracuje dla dobra ludzi, może zachowywać się jak robot i nie mieć na uwadze niczego poza kolejnymi zadaniami?

Odrębną sprawą jest pytanie, co danemu lekarzowi jego sumienie "mówi"; tego niestety nie zweryfikujemy i chyba nie da się uniknąć nadużyć, może nawet tragedii. Ale mniej więcej to samo mogłabym powiedzieć o aborcji legalnej w każdym przypadku: dziewięć kobiet na dziesięć może zażądać jej z przyczyn bardzo poważnych, a ta dziesiąta - dlatego, że chce się dalej "bawić". I dla mnie nie będzie to powód do odebrania prawa dziewięciu pierwszym.

Load More