Loomio

Temat: PRECZ Z PSEUD-WYROKIEM TRYBUNAŁU KONSTYTUCYJNEGO JULII PRZYŁĘBSKIEJ. Szpitale muszą informować o placówkach, gdzie można dokonać aborcji

O oskmp Public Seen by 369

Komunikat z dnia 22 października 2020 r. wydany przez tzw. Trybunał Konstytucyjny Julii Przyłębskiej (TK JP) stwierdził niekonstytucyjność art. 4a ust. 1 pkt 2 ustawy o planowaniu rodziny, co w praktyce oznacza prawie całkowity zakaz aborcji w Polsce.

Należy jednak pamiętać, że to nie jest wyrok, bo został wydany przez osoby niebędące sędziami. To quasi - orzeczenie stoi w sprzeczności z międzynarodowymi i regionalnymi zobowiązaniami Polski. Prowadzi do naruszeń praw kobiet i dziewcząt do zdrowia, życia, wolności od tortur i innego okrutnego, nieludzkiego i poniżającego traktowania lub karania. Narusza prawa do niedyskryminacji, prawa do równości, prywatności, poszanowania życia rodzinnego i informacji. 


Rozwiązanie:Obowiązek szpitali do kierowania pacjentek do placówek, które wykonują aborcję.

Szpitale muszą informować swoje pacjentki, czy w placówce wykonuje się aborcję. Jeśli się jej nie wykonuje, to na szpitalu powinien spoczywać obowiązek poinformowania pacjentki, do którego szpitala może się zgłosić na zabieg.    


Poniżej możesz:

  • ocenić tę propozycję rozwiązania(odpowiedz na pytanie w ankiecie)

  • skomentować tę propozycję rozwiązania lub zaproponować własne rozwiązanie w tym obszarze(użyj opcji "Komentarz")

M

Marzena Thu 24 Dec 2020 12:27AM

Zdecydowanie dobrze

Podstawowe prawo człowieka, prawo do informacji. Szpital jest dla ludzi nie odwrotnie.

MJ

Monika Juszczyk Thu 24 Dec 2020 10:28AM

Zdecydowanie dobrze

Dla mnie to rozwiązanie tymczasowe - klauzula sumienia powinna zostać całkowicie zlikwidowana.

P

Pola Thu 24 Dec 2020 11:19AM

Ani dobrze, ani źle

Nic to nie da, dopóki działa "klauzula sumienia", którą ordynator może nałożyć na wszystkich pracowników szpitala. Szpitali, które będą wykonywać aborcję po prostu nie będzie.

NS

Noemi Szymula Thu 24 Dec 2020 12:53PM

Ani dobrze, ani źle

To bardzo tymczasowe rozwiązanie, które na papierze już funkcjonuje w Polsce. Chcę postulatu, że w każdym szpitalu jest wykonywany zabieg aborcji.

M

Marzena Fri 25 Dec 2020 6:23PM

Zdecydowanie dobrze

To już jest wystarczajaco cieżka decyzja dla kobiety i jej rodziny. Nieudzielanie informacji to dodatkowe znecanie się. Kobieta powinna otrzymać profesjonalną pomoc.. by nie musiala podejmować jakis drastycznych decyzji na własną rekę..

R

Roman Sat 26 Dec 2020 1:59AM

Raczej dobrze

Pojawiają się głosy, że szpital nie może odmówić zabiegu medycznego. Może. Jeśli nie ma na etacie specjalisty, który nie zasłania się klauzulą sumienia, to nie wykona aborcji. Ale trzeba zmienić prawo, żeby nałożyć na szpital obowiązek informacyjny. Obecnie nie ma niestety do tego żadnych podstaw, żeby taką informację od szpitala wyegzekwować.

MO

Marta Osinska Sun 27 Dec 2020 6:04PM

Raczej dobrze

odmawiać powinny tylko placówki, które nie mają w danym momencie warunków medycznych, tj. brak miejsc, kwarantanna itp. w innym wypadku nie wyobrażam sobie, że na cały szpital/placówkę NFZ, na którą płacę comiesięczne składki, nie ma żadnego lekarza, u którego mogę wykonać przynależny do danej specjalizacji lekarskiej zabieg.

BG

Beata Górska Mon 28 Dec 2020 10:07AM

Zdecydowanie dobrze

Rozwiązanie na teraz, zdecydowanie dobre.

M

Maria Tue 5 Jan 2021 2:19PM

Zdecydowanie dobrze

Uważam, że to najlepsze z możliwych rozwiązań, bo pacjentce nie odbiera możliwości uzyskania potrzebnego jej świadczenia, lekarzowi zaś zapewnia swobodę działania i to, że będzie traktowany jak człowiek, a nie jak używana do wykonywania konkretnych zadań maszyna.

A

Agata Wed 6 Jan 2021 9:13AM

Zdecydowanie dobrze

Popieram.

Load More