Loomio

Temat: BEZPIECZNE NAUCZYCIELKI I PERSONEL PRZEDSZKOLI: Wzmocnienie sanepidu

MM Marta Malesińska Public Seen by 173

Szkoły podstawowe i ponadpodstawowe z uwagi na fakt, że ich działanie stacjonarne przyczyniło się do wzrostu zakażeń koronawirusem, przeszły na tryb pracy zdalnej.

Przedszkola pracują bez zmian:

  • Nauczycielki i personel tych placówek boją się zakażenia, a rząd ignoruje ich bezpieczeństwo.

  • Procedury pracy przedszkoli nie zmieniły się od 1 września, podczas gdy dramatycznie zmieniła się sytuacja epidemiczna. 

  • Pracownicy zatrudnieni w przedszkolach nie są w wystarczający sposób chronieni przed zakażeniem, w żaden sposób nie jest również monitorowana transmisja wirusa w tych placówkach.


Rozwiązanie:
Wzmocnienie Sanepidu (zatrudnienie dodatkowych pracowników), aby dyrektorki sprawnie uzyskiwały decyzję dotyczącą izolacji zakażonych osób oraz kwarantanny dla osób z kontaktu.


Poniżej możesz:

  • ocenić tę propozycję rozwiązania (odpowiadając na pytanie w ankiecie),

  • skomentować tę propozycję rozwiązania lub zaproponować własne rozwiązanie w tym obszarze (korzystając z opcji "Komentarz")

MM

Poll Created Sat 19 Dec 2020 4:40PM

Jak oceniasz tę propozycję rozwiązania, opracowaną przez Radę Konsultacyjną OSK? Closed Fri 15 Jan 2021 10:13PM

Zaznacz odpowiedź najbliższą Twojej ocenie tego rozwiązania.
W polu "Uzasadnienie" możesz wpisać swoje argumenty za lub przeciw temu rozwiązaniu oraz komentarze do niego.

Results

Results Option % of points Voters
Zdecydowanie dobrze 40.9% 9 IP BB DU P AM B M K B
Raczej dobrze 40.9% 9 B PK KB DM M PM K MC P
Ani dobrze, ani źle 9.1% 2 P T
Raczej źle 4.5% 1 K
Zdecydowanie źle 4.5% 1 PP
Undecided 0% 1 MM

22 of 23 people have voted (95%)

MC

Marta Ciesielska Sun 3 Jan 2021 4:02PM

Raczej dobrze

Przyda się i wzmocnienie kadry i uporządkowanie procedur. Zdążyłam już doświadczyć telefonu "idziesz na kwarantannę" i po dwóch godzinach "przyjeżdżaj do pracy".

PP

Piotr P Tue 5 Jan 2021 1:50AM

Zdecydowanie źle

Wzmocnienie patologicznej organizacji jaką jest sanepid nie pomoże. Do tej pory ta instrutucja tylko był organem represji obywateli (nakładanie kar 30,000, przetrzymywanie przez 5 tyg na kwarantannie pomimo innych zaleceń WHO). Dołożenie sanepidowi ludzi sprawi, że będą szybciej nakładać kary.

Należy wzmocnić służbę zdrowia a nie ułomny aparat państwa.

M

Maria Mon 11 Jan 2021 12:30PM

Zdecydowanie dobrze

Faktem jest, że właśnie z powodu braku wystarczającej liczby pracowników odpowiedzi Sanepidu na informacje ze szkół są spóźnione bądź nie nadchodzą wcale.

Do zwiększenia liczby pracowników dodałabym dofinansowanie Sanepidu i zapewnienie mu (przy współudziale niezależnych i kompetentnych prawników) niezależności od tych decyzji rządu, które budzą wątpliwości prawne lub/i moralne albo są jednoznacznie nie do przyjęcia.

M

Marek Tue 22 Dec 2020 6:17PM

Bardzo ogólny postulat. Wzmocnienie może polegać na dofinansowaniu (nie wiem czy teraz sanepid ma problemy finansowe) - albo na poszerzeniu uprawnień (niestety także nie wiem jakich uprawnień obecnie sanepidowi brakuje)

D

Dorota Łoboda Wed 30 Dec 2020 2:54PM

Chodzi przede wszystkim o zwiększenie zatrudnienia, bo przy obecnym sytuacji osoby tam pracujące nie są w stanie poradzić sobie z nawałem zgłoszeń. Szkoły i przedszkola nie mogą się skontaktować z Sanepidem, a potem wiele dni czekają na decyzję.

AM

Agnieszka Mierzewska Thu 24 Dec 2020 9:22AM

Problemem jest nie tylko brak kadry w sanepidzie, ale też brak procedur. Pracuję w przedszkolu. Mieliśmy taki moment kiedy w ciągu tygodnia w placówce było kilkanaście przypadków zakażenia (pracownicy, rodzice, dziecko). W sanepidzie powiedzieli naszej dyrektorce, że "może pani zamykać placówkę na własną odpowiedzialność". Pomijam brak taktu i zrozumienia w tej trudnej sytuacji, ale wyglądało to tak jakby nie było przepisów dotyczących zamknięcia grupy/placówki.

K

Karolina Sat 26 Dec 2020 7:07PM

Również uważam, że nie brak rąk do pracy jest problemem sanepidu, tylko brak procedur. Wiąże się to ogólnie z brakiem kompetencji tej instytucji od wielu .. wielu lat. Brakiem poczucia obowiązku i odpowiedzialności za zdrowie i życie ludzi.

Procedury, które oprócz ulatwienia pracy pracowikom tej istytucji wymuszą udokumentowanie wykonanej pracy, by to osobie przyjmującej zgloszenie od wlasciciela przedszkola/ żłobka zależało na tym, aby dostał on jak najszybciej wszelkie wytyczne.

Nie wiem jak dzisiaj wygląda podział pracy w sanepidzie, ale wydaje mi się, że powinni być oni podzieleni, ze względu na sektory gospodarki, w ktorych muszą podejmować decyzje. Dzięki temu szybciej będą w stanie ocenić sytuacje i dostosować do niej strategię działania.