Loomio

Temat: ŚWIECKA SZKOŁA! Apel do rodziców i młodzieży szkolnej dot. lekcji religii w szkołach

S Strajk Public Seen by 439

Obecność religii w szkole jest złamaniem konstytucyjnej zasady bezstronności wyznaniowej państwa, wiąże się z dyskryminacją, konfliktowaniem społeczności uczniowskiej, przemocą symboliczną, szczuciem na grupy społeczne i osoby, agitacją polityczną i indoktrynacją.


Rozwiązanie:
Apel do rodziców i młodzieży szkolnej nieuczestniczącej w lekcjach religii o wywieranie nacisku na dyrekcję, by umieścić religię poza blokiem zajęć obowiązkowych.

Wzór pisma do samodzielnego wykorzystania jest dostępny na  stronie https://rownoscwszkole.pl.  


Poniżej możesz:

  • ocenić tę propozycję rozwiązania (odpowiadając na pytanie w ankiecie),

  • skomentować tę propozycję rozwiązania lub zaproponować własne rozwiązanie w tym obszarze (korzystając z opcji "Komentarz").

JG

Jacek Golab Thu 18 Feb 2021 4:19PM

Natychmiast odspawac wszelkie religie od państwa.

A

Agata ŚK Wed 20 Jan 2021 6:36PM

Świetny pomysł. W miejsce religii można wprowadzić dodatkowe lekcje historii czy wiedzy o społeczeństwie i na tych przedmiotach omówić występujące w Polsce wyznania na równych prawach bez uprzywilejowanej pozycji dla katolicyzmu.

J

Jacek Sat 16 Jan 2021 12:30PM

Bardzo się obawiam, że dyrektorzy będą odpowiadać, że z powodu przepełnienia siatki zajęć oraz tego że nauczyciele często pracują w kilku szkołach, nie ma takiej możliwości. Rozwiązaniem docelowym jest całkowite wyprowadzenie religii ze szkół ale rzeczywiśćie można rozmawiać o rozwiązaniach pośrednich, ponieważ odbudowanie przez kościół systemu religii we własnych pomieszczeniach może wymagać czasu. Na przykład: religia całkowicie poza szkołą dla klas > 5 (6?), co uwalnia częściowo obciążenie siatki zajęć i stwarza możliwość religii na pierwszej lub ostatniej lekcji dla klas < 6

LD

Lucyna Dąbrowska-Ożóg Mon 4 Jan 2021 7:15PM

Religia w ogóle nie powinna być w szkole. Pozostałe wyznania mają swoje zajęcia poza szkołą i jest ok. Przy zagęszczeniu szkół po deformie jest to dodatkowe średnio 6 godzin codziennie 1 sali lekcyjnej, której brakuje do niemałej nauki.

DU

[deactivated account] Thu 31 Dec 2020 1:21PM

Zauważyłam, od czasu wyroku Trybunału usuwa się niewygodnych księży czy organizacje, jak np. wysłanie na rekolekcje o. Daniela Gallusa czy zakaz uczestniczenia w akcji Różaniec Do Końca Świata, nie, że jestem ich zwolenniczką ale myślę, że przyciągają więcej wiernych niż zwykłe msze, a po Strajkach Kobiet mogą stanowić konkurencję A w sprawie Ordo Iuris Krk jakoś milczy. .

Item removed

DU

[deactivated account] Wed 30 Dec 2020 12:53PM

Ileś lat temu minister edukacji, który wprowadzał religię do szkół, udzielił wywiadu Wyborczej, że żałuje wprowadzenia religii do szkół. Słyszałam, że nawet ówczesny Krk był przeciwny.

M

Marek Łyczko Tue 29 Dec 2020 3:15PM

Też uważam, że powrót religii do sal katechetycznych przy parafiach to jedyne rozsądne rozwiązanie, które powinno usatysfakcjonować wszystkich.

BG

Beata Górska Tue 29 Dec 2020 2:42PM

W ciągu trzech lat nauki w szkole średniej mojej córki nie było możliwe, mimo nacisków rodziców (oczywiście w mniejszości), by zajęcia religii mogły się odbywać, jako pierwsze lub ostatnie. Wymówka zawsze ta sama: "Nie możemy pogodzić grafików zajęć nauczycieli (z pozostałych przedmiotów), którzy przecież uczą w różnych szkołach, tak by religię umieścić z państwa oczekiwaniami na początku lub końcu planu zajęć".
Z mojej perspektywy, rozwiązaniem jest powrót religii do sal katechetycznych.

M

Maria Mon 28 Dec 2020 1:10PM

Bardzo dobry pomysł. Dodam, że warto zaangażować również tych uczniów, którzy chodzą na religię, choć tego nie chcą. Niech przekonują swoich rodziców (chyba że niektórzy już i tak są przekonani, tylko po prostu z jakichś przyczyn musieli posłać dziecko na te lekcje). Niech także razem z niechodzącymi na religię uczestniczą w ewentualnych protestach przeciwko narzucaniu tego obowiązku. Myślę, że przydałoby się też, by zabrali głos uczniowie wierzący, którym nie podoba się to, co dzieje się w kościołach i na lekcjach. Żeby wojujący "katolicy" nie mogli już twierdzić, że o wyrzucaniu religii ze szkół najłatwiej mówić ateistom.

DU

[deactivated account] Mon 28 Dec 2020 1:05PM

Wątpię czy coś to da, jakby Krk by ich nie chciał, to dawno by rzucił ekskomunikę. Tylko jakaś akcja społeczna by coś dała, np. jakiś list otwarty.

Item removed

DU

[deactivated account] Sun 27 Dec 2020 10:28PM

Niestety, wielu chodzi, żeby mieć szóstkę albo piątkę.

DU

[deactivated account] Sun 27 Dec 2020 9:40PM

To kolejny fragment z tego samego artykułu OKO.press:

,,Zmniejszające się grono wyborców PiS (w naszym sondażu 29%) w tej sytuacji opowiada się w większości (56 proc.) za zostawieniem katechezy w szkole, ale i tutaj aż 33 proc. jest za „parafią”, a 11 proc. nie wie, co powiedzieć."

Poza tym fragment dzisiejszego artykułu w OKO.press: ,,By dostać wysoką ocenę z religii w szkole, trzeba uczestniczyć w mszach, wierzyć w Boga i mieć „postawę apostolską”. Ponieważ ta ocena wlicza się do średniej, może ułatwić dostanie się do wybranej szkoły ponadpodstawowej. To wymuszanie łamie Konstytucję i rozporządzenia Episkopatu"

Tan ma marginesie, to na OKO.press jest codziennie dużo ciekawych artykułów i reportaży.

DU

[deactivated account] Sun 27 Dec 2020 8:31PM

A co to za grupa, Slaw?

Item removed

M

Maria Mon 28 Dec 2020 1:55PM

Dodam, że przeciwstawianie "lekcjom" religii (nie potencjalnemu religioznawstwu) lekcje etyki nie ma sensu, bo etyka to nauka, rzetelna i obiektywna wiedza o różnych przekonaniach, systemach i postawach, dyskusja o wybranych problemach moralnych.

Item removed

DU

[deactivated account] Thu 24 Dec 2020 11:14AM

Najlepiej z książek Igora Witkowskiego, tam opisał dokładnie jak powstawał katolicyzm i o tym, do czego się przyczynił, najlepiej ujął sprawę w powieści "Antyduchowość" . Co do innych religii, jak najbardziej za.

M

Marta ⚡ Thu 24 Dec 2020 2:36AM

Mi pomysł zajęć RELIGIE się podoba. Projekt bardzo szerokich zajęć omawiających wszystkie wierzenia, religie, ruchy. Dlaczego? Bo jest szansa, że takie zdjęcia otworzą na świat, umożliwią poznanie nieznanego, ale z założenia nietolerowanego. Może naiwnie wierzę, że nauczą one tolerancji.

Item removed

DU

[deactivated account] Wed 23 Dec 2020 11:43AM

Powrót do salek i tyle, osobne świadectwo, wtedy się ta cała hipokryzja skończy i tylko prawdziwi katolicy zostaną.

PK

Paweł Kaczmarczyk Wed 23 Dec 2020 9:57AM

Jedyny sposób w jaki powinna być nauczana religia w szkołach to powinna być nauka o religi. I powinni uczyć co to jest religia, skąd sie wzieła i jakie są religie na świecie. Żeby młody człowiek miał pogląd. A jak katolicy chcą uczyć religi to prosze bardzo, ale w kościele. Na ulicy, w pracy czy w szkole powinniśmy być wszyscy neutralni jak Szwajcaria.

M

Maria Mon 28 Dec 2020 2:00PM

Żebyśmy mogli stwierdzić, że jakaś wiara jest bezpodstawna, musielibyśmy dysponować przekonującymi dowodami na to, a w tym przypadku chyba nie jest to możliwe. Myślę zresztą, że nie tylko dla ciemnoty (ale nie mówię o wierze w Boga, mam na myśli na przykład strach przed szczepionkami), lecz także dla nietolerancji nie ma miejsca w XXI wieku. Komu i dlaczego może przeszkadzać to, że ktoś inny w coś wierzy? Moim zdaniem wiara jest sprawą prywatną i nie do oceniania, tak jak miłość.

MP

Michal Ptaszynski Wed 23 Dec 2020 12:47AM

Jest XXI wiek. Wysyłamy rakiety na Marsa, nasze sondy docierają poza układ słoneczny, pobieramy prąd prosto ze słońca, budujemy komputery i algorytmy, które potrafią przewidywać pogodę, liczyć trajektorie lotów kosmicznych, wykrywać raka na zdjęciach rentgenowskich lepiej niż lekarze. Medycyna tworzy szczepionki na nowe choroby w błyskawicznym czasie, a inne choroby, na które jeszcze sto lat temu umieraliśmy całymi stadami, leczymy łykając jedna tabletkę, pomiędzy bulka i poranna kawa. Czy na prawdę w takim świecie jest jeszcze miejsce na bezpodstawna wiarę, iż jeden potężny dziadek stworzył wszechświat w tydzień, a teraz siedzi sobie w niebie i patrzy na nas z góry? (Gdzie dokładnie siedzi? Na Marsie, na Jowiszu, a nawet na Plutonie nasze sondy już były). Jest XXI wiek, a wciąż niektórzy ludzie wierzą w plaska Ziemie i boja się szczepionek. Czas skończyć z era głupoty i ciemnoty, i rozpocząć ere wiedzy i mądrości. Edukacja i Służba zdrowia to dwa najważniejsze filary społeczeństwa. W edukacji nie ma już miejsca na religie. O religii można uczyć się na historii (jak powstawały religie), literaturze (struktura literacka Biblii), czy religioznawstwie (aby nie zapomnieć jak działają sekty), ale w szkole XXI wieku nie ma już miejsca na uczenie zabobonów. Czas, aby rozpoczęła się era racjonalizmu.

J

Jacek_H Thu 24 Dec 2020 2:03PM

Masz rację, tylko po co ta agresja?

Tylko dwie lekcje religii tygodniowe są umieszczane w środku zajęć. Dyrektorzy szkół często nie chcą słyszeć o zmianie planu i umieszczeniu ich na ostatnich lub pierwszych godzinach. Moje ulubione tłumaczenie, aby ksiądz miał łatwiej - tak jakby ksiądz się śpieszył na 8 godzin gdzieś.

Może zaproponuj takie tematy do obgadania, co?

JB

Jakub Barankiewicz Tue 22 Dec 2020 11:33PM

A gdzie wypowiedzenie konkordatu? Gdzie wypierdolenie religii ze szkół? PS. Religia już nie jest obowiązkowa, dzbany

DU

[deactivated account] Wed 23 Dec 2020 12:51PM

Nie wiem czemu na maturze z historii (przynajmniej mojej) jest zawsze ciut za dużo treści o biskupach?

MK

Miłosz Kłosowicz Tue 22 Dec 2020 10:23PM

Brakuje w tym dziale bardzo ważnego ⚠️ tematu - mianowicie wywalenia jawnie religijnych treści z podręczników szkolnych. Treści przemycanych praktycznie do wszysktich przedmiotów. Nawet ścisłych - np pod przykrywką treści zadań matematycznych

DU

[deactivated account] Wed 23 Dec 2020 1:45PM

Najlepiej poza szkołą.

MN

Małgorzata Nowogońska Tue 22 Dec 2020 6:43PM

Jeszcze lepszym pomysłem byłoby udostępnienie wzoru petycji, którą rodzice mogliby drukować, z możliwością edycji, zmiany, dopisywania argumentów. Petycję mogliby indywidualnie lub po zebraniu większej liczby podpisów przekazywać dyrekcji oraz samorządom. Zgadzam się z propozycją, by religia była poza blokiem zajęć obowiązkowych. Świetnie byłoby, gdyby szkoła oferowała różne zajęcia fakultatywne np. rozszerzone zajęcia artystyczne/ Wśród zajęć fakultatywnych może znaleźć się religia, poza głównym blokiem.

DU

[deactivated account] Sat 26 Dec 2020 10:17AM

Ale skoro szkoła ma być świecka, to księża nie powinni się wtrącać, zawsze mogą upomnieć jakiegoś nauczyciela, bo uczy o osobach LGBTQ +, a pedofilii wśród księży łatwo się można pozbyć skuteczniej egzekwować prawo ale w tej kwestii ani na PIS ani KO nie liczę.

TS

Tomek Sz Sat 26 Dec 2020 10:11AM

Z tymi salkami to mam jeszcze mieszane odczucia w kontekście problemu pedofilii w KK. Ten pomysł nauczania o religiach w szkole wydaje się być dobrym rozwiązaniem.

DU

[deactivated account] Wed 23 Dec 2020 12:52PM

Wprowadzić nauczanie w salkach, wtedy będzie wiadomo kto prawdziwy katolik, a kto udaje.

AM

Alina Maria Tue 22 Dec 2020 5:45PM

Poszłabym tutaj krok dalej. Dlaczego nauczać religii katolickiej w szkole? Jeśli rodzice chcą wychować dziecko w wierze katolickiej, niech podejmą wysiłek i zaprowadzą dzieci na religię do salek katechetycznych, tak jak to miało miejsce wcześniej. Nauczanie religii katolickiej w szkole jest niesprawiedliwe wobec wyznawców innych religii, prowadzi także do piętnowania osób innych wyznań i niewierzących w szkole.

DU

[deactivated account] Wed 23 Dec 2020 1:48PM

W gimnazjum na rekolekcjach to były wygłupy, ktoś przyniósł myszki do kościoła itp. W liceum nigdy na rekolekcje nie jeździłam ale za to w I klasie liceum (katolickiego) czytałam w Tarnowie wiersze na temat gen. Bema :D (a tamci się męczyli na rekolekcjach). Pamiętam też straszną hipokryzję, była w szkole dziewczyna-agnostyczka i została liderką rekolekcji .

M

Monika Tue 22 Dec 2020 3:13PM

Ja dodałabym jeszcze temat obecności księdza na zakończeniu roku szkolnego i tematu braku lekcji spowodowanych rekolekcjami (w Warszawie problem rozwiązany częściowo)

DU

[deactivated account] Wed 23 Dec 2020 12:53PM

Niedługo to w żłobkach jeszcze zrobią religię :(

MG

Monika G. Tue 22 Dec 2020 1:44PM

Do "Świeckiej szkoły" w temacie dodałabym "Świeckie przedszkole". Religia w przedszkolu jest najbardziej wyrachowaną formą zmuszania rodziców do zapisywania dziecka na religię. Nawet jeżeli rodzic nie zapisze lub wypisze dziecko z zajęć z religii, to maluch jest wykluczany z grupy, ponieważ zawzyczaj jest wyprowadzane z sali (traktuje to jako karę), albo co gorsze jest sadzane przy stoliku w innej części sali (uczestniczy biernie w zajęciach a poczucie wykluczenia może być silne, jeżeli widzi resztę grupy biąrącej udział w zajęciach). Prawa rodziców w kwesti wychowania wg swoich zasad- bez religii- są notorycznie łamane (przez dyrekcję i nauczycieli)

M

Maria Mon 28 Dec 2020 1:02PM

Zdecydowanie dobrze

Uważam, że stanowczy i konsekwentny nacisk ze strony możliwie największej (najlepiej zorganizowanej, żeby ludzi zmotywować i zdyscyplinować) grupy po jakimś czasie przyniesie pożądany efekt.

MV

Mariusz Vippolman Thu 24 Dec 2020 7:51AM

Zdecydowanie dobrze

Lekcja religii jest zaprzeczeniem szkoły jako miejsca przekazywania wiedzy. Nie uczy tolerancji i jest elementem stygmatyzacji uczniów. Albo zamienialy to na naukę o religiach w rozumieniu rozwoju ludzkości (cywilizacji), psychologii i socjologii społeczeństw, ale i zła, które ruchy religijne powodują. Nie wykluczam jednostkowego udostępniania sal szkolnych w czasie wolnym (święta, itd) do spotkań grup dla celów religijnych w małych miejscowościach, gdzie jest trudno o dostępnośc sal.

TZ

Tomasz Zuczek Thu 24 Dec 2020 7:51AM

Zdecydowanie dobrze

Dobrze byłoby aby w przestrzeni publicznej pojawiła się kampania edukująca rodaków. Historia KRK, ilość ofiar, współpraca z reżimami, fragmenty z biblii...itp. Ta religia w świetle tych faktów sama się pogrzebie.

AF

Alicja Felska Thu 24 Dec 2020 7:13AM

Zdecydowanie dobrze

To podstawa. Świeckie państwo życzliwe różnorodności.

MW

Maciej Wilkoszewski Wed 23 Dec 2020 1:47PM

Ani dobrze, ani źle

A może petycja raczej tych, którzy chodzą na religię, byłaby skuteczniejsza?

AK

Agata Kaczmarek Wed 23 Dec 2020 11:24AM

Zdecydowanie dobrze

Mysle ze dzieci ktore na religie nie chca uczeszczac so niestety do tego poniekad zmuszane poprzez nacisk grupowy, ktory w tym wieku przejawia sie po prostu strachem przed odrzuceniem przez grupe rowiesnicza. Dlatego uwazam ze jesli religia zniknie ze szkol to ten problem sie poniekad rozwiaze.

MP

Michal Ptaszynski Wed 23 Dec 2020 12:54AM

Zdecydowanie dobrze

W XXI wieku nie ma miejsca na religie w procesie edukacji. Zamiast tego należy wprowadzić zajęcia z rozwoju Inteligencji Emocjonalnej, aby przeciwdziałać przemocy rówieśniczej, szczególnie w Internecie.

AKJ

Adrian Krzysztof Jechowicz Tue 22 Dec 2020 11:40PM

Zdecydowanie dobrze

:)

JB

Jakub Barankiewicz Tue 22 Dec 2020 11:34PM

Zdecydowanie źle

Co to ma być? Przecież już dziś religia nie jest obowiązkowa?

MN

Małgorzata Nowogońska Tue 22 Dec 2020 6:45PM

Raczej dobrze

Jeszcze lepszym pomysłem byłoby udostępnienie wzoru petycji, którą rodzice mogliby drukować, z możliwością edycji, zmiany, dopisywania argumentów. Petycję mogliby indywidualnie lub po zebraniu podpisów przekazywać dyrekcji oraz samorządom. Licznik pobrań wzoru petycji może być wskaźnikiem.

KP

Kris Parcej Tue 22 Dec 2020 12:23PM

Zdecydowanie dobrze

Do dziś pamiętam godziny przesiadywania na korytarzu - bo świetlica zamknięta - bo religia była w środku. Katechetka przeganiająca mnie spod sali, żebym się z jej uczniami nie mieszał - zawsze na każdym kroku człowiek czuł się gorszy, pokazywany palcami.

RS

Różena Sychowska Tue 22 Dec 2020 12:10PM

Zdecydowanie dobrze

Rodzice, których dzieci nie chodzą na religię są mniejszością. Każde wsparcie jest dobre!

S

Poll Created Mon 14 Dec 2020 7:16PM

Jak oceniasz tę propozycję rozwiązania? Closed Fri 15 Jan 2021 10:09PM

Zaznacz odpowiedź najbliższą Twojej ocenie tego rozwiązania.
W polu "Uzasadnienie" możesz wpisać swoje argumenty za lub przeciw temu rozwiązaniu oraz komentarze do niego.

Results

Results Option % of points Voters
Zdecydowanie dobrze 93.3% 83 MS RS D KP B A I N IP R M DU M AC TZ M AO DM DU DM
Raczej dobrze 3.4% 3 PR MN M
Ani dobrze, ani źle 1.1% 1 MW
Raczej źle 1.1% 1 AG
Zdecydowanie źle 1.1% 1 JB
Undecided 0% 1 S

89 of 90 people have voted (98%)