Loomio

Temat: POMOC W OTRZYMYWANIU ALIMENTÓW. Objęcie wszystkich rodzin samodzielnych rodziców pomocą z Funduszu Alimentacyjnego

O oskmp Public Seen by 327

Ponad milion dzieci w Polsce nie otrzymuje alimentów zasądzonych prawomocnymi postanowieniami Sądu. Tylko około ⅕ objęta jest wsparciem ze strony Państwa poprzez wypłacanie maksymalnie 500 zł z Funduszu alimentacyjnego. Pozostałe dzieci tego wsparcia nie otrzymują. Powodem jest przekroczenie kryterium dochodowego, które w bieżącym okresie rozliczeniowym wynosi 900 zł na osobę w rodzinie. 


Rozwiązanie:Natychmiastowe objęcie wszystkich rodzin samodzielnych rodziców pomocą z Funduszu Alimentacyjnego, szczególnie teraz, w czasie pandemii. Wprowadzenie do tarczy antykryzysowej w związku z Covid 19 powszechnego wsparcia dla rodzin samodzielnych rodziców uprawnionych do alimentów na rzecz dzieci.


Poniżej możesz:

  • ocenić tę propozycję rozwiązania (odpowiadając na pytanie w ankiecie),

  • skomentować tę propozycję rozwiązania lub zaproponować własne rozwiązanie w tym obszarze(korzystając z opcji "Komentarz").

O

Poll Created Mon 21 Dec 2020 12:30AM

Jak oceniasz tę propozycję rozwiązania? Closed Fri 15 Jan 2021 10:05PM

Zaznacz odpowiedź najbliższą Twojej ocenie tego rozwiązania.
W polu "Uzasadnienie" możesz wpisać swoje argumenty za lub przeciw temu rozwiązaniu oraz komentarze do niego.

Results

Results Option % of points Voters
Zdecydowanie dobrze 50.0% 25 S KH J AM L A AZ SJ PK EM K WB PCK AJ BT DM P M PM AKJ
Raczej dobrze 24.0% 12 B MG DU P G P Z EP BV R P T
Ani dobrze, ani źle 12.0% 6 IP MH A Y M Z
Raczej źle 12.0% 6 M MM MW AS P B
Zdecydowanie źle 2.0% 1 M
Undecided 0% 1 O

50 of 51 people have voted (98%)

M

Melike Tue 22 Dec 2020 2:15PM

Raczej źle

Nie ma sensu obejmować wszystkich samotnych rodziców. Jestem samotną matką i nie dostaję alimentów, ani nie korzystam z funduszu. Oczywiście się nie kwalifikuję (z czego się mogę tylko cieszyć patrząc na ten próg). Po prostu próg powinien być trochę podwyższony, ale też w sposób racjonalny.

MH

Małgorzata Haftaniuk Tue 22 Dec 2020 2:15PM

Ani dobrze, ani źle

Myślę, że to nierealne, skoro przy podwyżkach płacy minimalnej tak trudno było podnieść próg uprawniający do FA. Uważam ,że trzeba zmienić przepisy dotyczące ścigania dłużników alimentacyjnych. W tej chwili tylko dłużnik który zalega do FA jest faktycznie ścigany , bo można mu np. zabrać prawo jazdy. Za zaległość wobec dziecka policja umarza sprawy bo dziecko nie jest narażone na niemożność zaspokojenia podstawowych potrzeb życiowych.

M

Mateusz Tue 22 Dec 2020 2:18PM

Zdecydowanie źle

Popieram głosy Pań powyżej.

P

Pola Tue 22 Dec 2020 4:20PM

Raczej dobrze

Byłam dzieckiem, które w wieku 18 lat chciało legalnie dorobić sobie w wolnym czasie i wspomóc swoją samotną matkę finansowo, a nie mogło. Pomoc z FA została odebrana za przekroczenie śmiesznego progu dochodowego o kilkadziesiąt złotych. Próg powinno się przynajmniej podwyższyć do realnej kwoty. Uważam, że jeżeli jeden z rodziców uchyla się od obowiązku alimentacyjnego, to potrzeby jego dziecka magicznie nie maleją i powinno ono uzyskać wsparcie.

Z

Zuzanna Wed 23 Dec 2020 12:06AM

Raczej dobrze

Powinniśmy dążyć jednocześnie do podwyższenia progu kwalifikującego FA na realny, tak aby wszystkie rodziny samodzielne mogły otrzymać pomoc, nawet gdy pandemia minie.

EP

Ewa Piekarska Wed 23 Dec 2020 8:02AM

Raczej dobrze

Ważne aby wspierać tych, którym jest trudno w pierwszej kolejności.

BT

Beata Trybuła Wed 23 Dec 2020 11:00AM

Zdecydowanie dobrze

Jakiekolwiek alimenty zasądzone przez sądy powinny być wpłacane do instytucji, która przekaże je rodzicowi wychowującemu bez dodatkowych opłat natomiast jeżeli ktoś nie płaci to jego zadłużenie to będzie zadłużenie wobec tej instytucji. Państwo powinno uczestniczyć procesie alimentacyjnym dla dobra dziecka i tyle.

MW

Marta Węglińska Wed 23 Dec 2020 2:22PM

Raczej źle

Problemy finansowe nie istnieją tylko podczas pandemii. Istniały też przed nią i podwyższenie progu dochodowego tak by osoby które faktycznie potrzebują pomocy finansowej mogły ją uzyskać, pomoże rozwiązać problemy wielu rodzin nie tylko podczas pandemii.

DM

Dariusz Magiera Wed 23 Dec 2020 9:32PM

Zdecydowanie dobrze

pełna zgoda z Panią Beatą Trybułą 

AS

Ania Skowronek Thu 31 Dec 2020 7:17AM

Raczej źle

Też uważam, że należy raczej urealnić wysokość progu dochodowego. Nie wiem też, czy cena na przykład wynajmu mieszkania obniża wysokość dochodu? Czy pozostaje bez związku z progiem? Koszt życia rodzica z dzieckiem/dziećmi w mieście bardzo zależy od posiadania mieszkania.

P

Piotr Sun 10 Jan 2021 10:47PM

Raczej dobrze

Jak najbardziej się alimenty należą

EM

Ewa Maria Mon 11 Jan 2021 6:14AM

Zdecydowanie dobrze

Za dziecko odpowiedzialność ponoszą rodzice, jeżeli nie płaci któraś że stron to Fundusz jest jak najbardziej potrzebny by pomóc. To pomoc i dziecku!

KK

Kruszek KW Tue 22 Dec 2020 2:27PM

Obejmowanie wszystkich rodzin FA nie koniecznie ma sens. Należy w pierwszej kolejności przeprowadzić społeczne konsultacje w tej sprawie, aby zainteresowani mogli się wypowiedzieć . Takie działanie zbierze wiele informacji na temat problemów z FA i potencjalnych akceptowalnych rozwiązań.

WB

wziątek bogdan Tue 22 Dec 2020 9:09PM

Samotni rodzice zwlasza z jednym dzieckiem nie kwalifikują się najczesciej ani na fundusz alimentacyjny ani na 500+ jak moja była partnerka o 50 zloty dochod wyzszy niz prog. Wszystkie dzieci powinny miec zagwarantowane swiadczenia minimalne z funduszu bez wzgledu na dochody rodzicow

MM

Monika Maraszek Wed 23 Dec 2020 7:47AM

FA nie może należeć się z automatu, bo skala wykorzystujących to "samotnych " rodziców będzie ogromna. Należałoby poprawić ściągalność alimentów, oraz podwyższyć próg dochodów uprawniających do otrzymania pomocy z FA.

J

Jan53 Fri 25 Dec 2020 8:08PM

Szanowni Państwo, sprawa jest skomplikowana. Ale skoro rządzący z powodów wyborczych (zwiększenie elektoratu wyborczego) zdecydowali się na program 500+, to dlaczego nie może pomóc tym najbardzej potrzebującym. Przecież o wypłatę świadczenia 500+ trzeba złożyć wniosek. Zatem i w tym wypadku potrzebny byłby wniosek o wypłatę takiego tymczasowego świadczenia alimentacyjnego za ojca, który zaprzestał płacenia alimentów. Rację ma Pan-i „Melike”, w tym że próg dochodowy powinien być podwyższony i to znacznie lub zniesiony. Zapewniam, że dla wielu samotnych matek samo złożenie wniosku jest ogromnym wysiłkiem , którym trzeba pokonać swoją godność (jest to dość upokarzające dla dumnych matek). Niestety kochanym synom („alimenciarzom”) pomagają zazwyczaj ich rodzice czyli dziadkowie i stąd egzekucja wypada bezskutecznie. Ktoś z komentujących podał argument poprawy skuteczności egzekucji alimentów. Do 2002 roku komornicy nie mogli składać wniosków do ZUS i KRUS z zapytaniami o źródła dochodów dłużników. Kiedy w 2002 roku otrzymali taką możliwość , wówczas komornicy zasypali ZUS ogromną ilością takich zapytań. I po kilku miesiącach Minister Pracy przeprowadził nowelizację ustawy o ZUS i w wyniku tej nowelizacji uzyskał możliwość obciążania kosztami takich zapytań ... „komorników sądowych” i skończyła się skuteczność w zakresie legalnej pracy dłużników alimentacyjnych. A wystarczyło takimi kosztami obciążać dłużnika i zobowiązać komornika do przekazania takich opłat w razie skutecznej egzekucji.

Egzekucję warto prowadzić w interesie ... osoby alimentowanej. W 1985 roku miałem do czynienia z przypadkiem bezskutecznej egzekucji wobec dłużnika alimentacyjnego przez cały okres życia dziecka jako osoby alimentowanej. Ojciec, nałogowy alkoholik, nie utrzymywał kontaktów z dzieckiem. Alimenty przestał płacić w wieku pełnoletności syna. Ale kiedy ojciec chłopca zachorował już po uzyskaniu pełnoletności , został umieszczony w ośrodku pomocy społecznej i wystąpił z pomocą ośrodka o alimenty od pełnoletniego syna. Proszę o tym pamiętać.

N

Norbert Mon 28 Dec 2020 10:21PM

Dzisiejszy świat nie wygląda już tak samo jak lata temu. Zgodnie ze statystykami prowadzonymi przez Prof. Alniewieckiego z roku na rok co raz więcej kobiet przeżywa dramat związany z brakującymi funduszami alimentacyjnymi, które są związanie nie tylko z utrzymywaniem dzieci.

Zgodnie z powyższymi statystykami przez czas pandemii wzrosła liczba rozstań. Kobiety często padają ofiarą mężczyzn, którzy swoimi obietnicami stałego dopływu gotówki wpędzają kobiety w spiralę zmiejszenia wartości na rynku pracy. Kobiety decydują się na zmniejszoną aktywność zarobkową, a po kilku miesiącach z dużą luką w cv stają się nieatrakcyjne na rynku pracy. Nie mogąc znaleźć pracy kobiety znów pakują się w krótotrchwały związek, a spirala się nakręca.

Dlatego każda relacja powinna obligować mężczyzn do wpłaty pewnej zaliczki na fundusz alimentacyjny w razie gdyby okazało się, że dana kobieta padła ofiarą wykorzystania. Dzięki temu kobiety, które nie tylko są matkami, będą miały zapewnione finansowanie alimentacyjne.

P

Piotr Sun 10 Jan 2021 10:50PM

Wydaje mi się, że płacenie alimentów powinno być uzależnione od zarobków osoby, która ma je wypłacić.