Loomio

Temat: NARODOWA APOSTAZJA! Apel do polityków opozycji

S Strajk Public Seen by 426

Diagnoza sytuacji:

  • Brak gwarantowanego przez państwo prawa do kontroli i wglądu w dane osobowe przetwarzane przez kościół. Kościół ma swojego inspektora ochrony danych osobowych i nie podlega RODO.

  • Brak państwowej procedury wystąpienia z kościoła. Apostazja jest formalnością wewnątrzkościelną, nie unieważnia chrztu, a ilość apostatów nie jest podawana do publicznej wiadomości przez Instytut Statystyki Kościoła Katolickiego (ISKK).

  • Państwo nie prowadzi rzetelnych statystyk dotyczących udziału w praktykach kościelnych. Osławione 90% katolików to mit będący przedmiotem kościelnej ochrony, nieświadomie utrwalany przez media. ISKK podaje dane wybiórczo i przekłamuje trendy. Sama liczba ochrzczonych, 92% podawane przez ISKK, jest kłamstwem – kościół zaniża liczbę ludności Polski do 35,5 mln, by uzyskać takie dane. W rzeczywistości ochrzczonych jest niecałe 33 mln spośród 38 mln Polek i Polaków, co daje niecałe 87%. Do kościoła chodzi 38% (dominicantes wg danych ISKK) spośród 82% zobowiązanych, spośród 87% ochrzczonych, czyli mniej więcej co czwarta Polka i co czwarty Polak.

Realizacja postulatu:

Kampania Same Plusy (sameplusy.info) służy popularyzacji wiedzy na temat związku, jaki istnieje między indywidualnymi wyborami i postawami ludzi a pozycją polityczną kościoła rzymskokatolickiego w Polsce oraz zachęcie do odseparowania się od kościoła we wszystkich obszarach życia prywatnego i społecznego.

Poprzez pokazanie zalet alternatywnych ceremonii niereligijnych zachęcamy, by zaprzestać wspierania instytucji kościoła rzymskokatolickiego, którą uważamy za społecznie szkodliwą. Namawiamy do apostazji. Promujemy pro-równościowe, antydyskryminacyjne, antyprzemocowe inicjatywy i organizacje oraz zachęcamy do wspierania ich działalności. Wskazujemy, jakich postulatów szukać w programach wyborczych partii i obietnicach polityków w zakresie działań zmierzających do realnego rozdziału kościoła od państwa.

Kanały komunikacji – bilbordy, plakaty, wlepki, social media

Projekt powstał we współpracy zespołu Świeckie Państwo ze stowarzyszeniem Kongres Świeckości i został sfinansowany ze środków fundacji Ogólnopolski Strajk Kobiet.


Rozwiązanie:

Apel do polityków opozycji:

  • popularyzujcie w mediach te kwestie


    Poniżej możesz:

    • ocenić tę propozycję rozwiązania (odpowiadając na pytanie w ankiecie),

    • skomentować tę propozycję rozwiązania lub zaproponować własne rozwiązanie w tym obszarze (korzystając z opcji "Komentarz").

M

Mark Wed 27 Jan 2021 7:55AM

A moze nalezy wyprobowac droge sadowa a argumentem "ja sie nigdy do tej korporacji nie zapisywalem i nie zycze sobie, aby ta orgganizaja uznawala mnie ze swojego czlonka".

Albo jeszcze lepiej zaapelowac do przyszlych "wspolrzadadzych" (slowo wladz powinnio zniknac z polskiej polityki i razem z tym najwyzszych wladz panstowych), zeby przeprowadzily referendum nad ustawa o apostazie, ktora rozdziela ludzi od kosciola z sugestia, ze po tym akcie prawnym, kto chce byc zwiazanym z kosciolem, moze wykluczyc sie z tej ustawy albo sie zapisac.

D

Dorota Thu 14 Jan 2021 3:00PM

ad pkt. 1 - Jako Polacy powinniśmy móc liczyć na ochronę prawną swojego państwa. W tym i nasze dane osobowe powinny takiej ochronie podlegać. Kościół katolicki jest instytucją zewnętrzną w stosunku do państwa polskiego (KK jest częścią integralną jedynie państwa Watykan), do której można, lub nie przynależeć, z której można wystąpić . Jakie stosunki by osoby świeckiej obecnie lub w przeszłości nie nie łączyły z KK jest on obywatelem Polski a nie Watykanu i to polska/unijna jurysdykcja (m.in. RODO) powinna mieć pierwszeństwo w ochronie dóbr swoich obywateli. Wg mnie, żadne wewnętrzne rozporządzenia różnych instytucji (wyznaniowych, czy innych) nie powinny być nadrzędnymi w stosunku do prawa krajowego/unijnego.

ad pkt 2 i 3. Akt apostazji jest wystąpieniem z instytucji kościoła, więc procedury państwowe wg mnie nie miałyby tam miesjca zastosowania. To tak jakby ktoś chcąc zmienić obywatelstwo z polskiego na inne, chciał mieszać w tą procedurę KK. Dla mnie to dwa niezwiazane tematy. Natomiast jestem za wymuszeniu na kościele prowadzenie realnych, na bieżąco aktualizowanych statystyk odnośnie liczebności swoich wiernych a nie posługiwaniem się liczbą osoób ochrzczonych, jako zupełnie niereprezentatywnej dla tego co w społeczeństwie ma miejsce (są apostaci, ale jeszcze więcej jest osób , które porzuciły religię jako temat im zupełnie obojętny i niewarty nawet czasu na przeprowadzenie apostazji). Jako, że KK korzysta z pieniędzy z budżetu, państwo ma prawo wymagać realnych danych nt ilości obywateli, którzy mają być beneficjentami przekazywanych funduszy. Poznanie prawdziwej liczby katolików jest niezbędne do wszelkich porządkujących wzajemne stosunki ruchów. Najprecyzyjniejszym jednak rozwiązaniem byłoby oficjalne zadeklarowanie swojego wyznania powiązane z opłacaniem oficjalnego podatku na rzecz swojego związku wyznaniowego. Na wzór Niemiec. Wprowadzenie takiego rozwiązania wg mnie wprowadziło by ład i porządek na wielu polach w relacjach państwo - kościół. To jednak temat wielki i niestety mało realny u nas w najbliższej przyszłości.

Wyborcza przypomniała swój ciekawy artykuł w temacie. Polecam: https://wyborcza.pl/magazyn/7,124059,23979609,swiecka-polska-to-wolna-polska-konkordat-tylko-nas-poniza.html

DU

[deactivated account] Mon 11 Jan 2021 6:24PM

Dzisiaj (11.01.) o godz. 20.30 na TVN 24 w ,,Czarno na białym" będzie reportaż o apostazji, pt. ,,Rozwód z kościołem"

Item removed

Item removed

Item removed

Item removed

MV

Mariusz Vippolman Sat 2 Jan 2021 9:08AM

Zgadzam się z wypowiedziami, aby nie używać nazewnictwa pisowskich aparatczyków. Zamiast "narodowa" nazywać "obywatelska", "powszechna", itd. lub w ogóle odstąpić od przymiotników tego rodzaju. Apostazja powinna być wynikiem przemyśleń i odczuć każdej osoby, a nie chwilową modą. Należy promować naukę i wiedzę , i stawiać oba te elementy jako przeciwwagę do dogmatów religijnych. Polecać w prasie i przestrzeni publicznej książki np. R. Dawkinsa, ogłaszać dla młodzieży konkursy wiedzy na różne tematy nauki, itp.

I jeszcze jedno wyjaśnienie do mojej poprzedniej wypowiedzi dot. urlopów. Miałem na myśli takie wprowadzenia przepisów prawnych, które by gwarantowały osobom wierzącym udzielenie urlopu w dni, dla nich ważnych z przyczyn religijnych. Nie chodzi mi o przyznanie dodatkowych,extra dni, do ogólnego wymiaru urlopu ( wg prawa pracy). Tylko o to, by kierownik zakładu pracy nie mógł odmówić takiej osobie wykorzystania urlopu w tym dniu, na zasadzie np." nie dam mu urlopu, bo to żyd i nie będzie świętował żydowskiego święta. Musi wtedy przyjść do pracy, bo ja - kierownik- tak chcę".

DU

[deactivated account] Fri 1 Jan 2021 12:49PM

Zależy, którą opozycję masz na myśli, bo KO i Hołownia się w życiu nie zgodzą. Zresztą w KO też jest dużo powiązań z Krk.

K

Kasia Thu 31 Dec 2020 7:50PM

dokonanie aktu apostazji powinno byc dostepne poprzez np urzad stanu cywilnego albo inny dzial urzedu miasta - na zasadzie prostego oznajmienia urzędnikowi ze chcialoby sie odstapic od insytuacji kosciola katolickiego. Oplata 20 zl. To wszytsko - bez swiadkow i wypytywania i bez wizyty w kosciele.

M

Maria Mon 28 Dec 2020 12:27PM

Moim zdaniem polegać można tylko na części polityków opozycji. Powinni oni wspierać - w jakikolwiek sposób - główne osoby, które będą sprawę badać i poruszać temat w mediach: naukowców i dziennikarzy śledczych. Tylko takie osoby zajmą się tematem poważnie i bezinteresownie, tylko takie osoby nie będą stronnicze, postarają się niczego nie pominąć, nie będą się bały konsekwencji.

MC

Mad Cyclist Sun 27 Dec 2020 10:30AM

Bardzo dobre rozwiązanie, ale niestety tylko ugrupowania równościowe i progresywne mogą bez obaw o elektorat forsować takie rozwiązania. PO, PSL nigdy nie zdobędzie się na taki krok.

DU

[deactivated account] Thu 24 Dec 2020 10:45AM

Dzięki za info

DU

[deactivated account] Thu 24 Dec 2020 9:59AM

A KO głosowała za czy przeciw?

K

Kajetan Wed 23 Dec 2020 8:42PM

Punkt trzeci problemu wydaje się być najłatwiej osiągalny na początek. Być może udałoby się przeprowadzić jakieś sprywatyzowane badania co do wymienionych statystyk? Rzetelne dane to podstawa rozważań.

Bardziej ogólnie: trudno zmotywować kogoś by powziął się apostazji, jeżeli nic na tym nie zyskuje. Gdyby z uczestnictwem we wspólnocie wiązał się jakiś koszt (podatek jak w Niemczech?) to drastycznie zmniejszyłby się ten procent "wiernych".

E

EwaKruk Wed 23 Dec 2020 8:35PM

Wg wyznawców nie można,dla mnie to było zwykłe i nic nie znaczáce ochlapanie wodà nieświadomego dziecka.To,ze dla kogoś oznacza to wstàpienie do jakiejś wspólnoty to już problem osoby,która w to wierzy i dała sobie wmówić,że miało to jakiekolwuek znaczenie..Nie nadajàc ważności tej sytuacji,nic nie musimy unieważniać.Warto jednak dokonać apostazji,żeby w przyszłości nie figurować w ich kronikach.

DU

[deactivated account] Wed 23 Dec 2020 1:14PM

O tym pierwsze słyszę.

DU

[deactivated account] Wed 23 Dec 2020 1:00PM

Chyba chodziło o Żołnierzy Wyklętych. Ale z tym głosowaniem nad rokiem JP II Twój Ruch się wyłamał.

DU

[deactivated account] Wed 23 Dec 2020 12:37PM

Niestety, wydaje się, że tylko Lewica może poprzeć ten postulat. PO, gdy rządziło, było nie lepsze od PIS-u, dobrym przykładem może być finansowanie z budżetu Świątyni Opatrzności Bożej, ustanowienie Roku Piotra Skargi w 2012 zamiast Bolesława Prusa, dla mnie ten ich rebranding to po prostu pinkwashing. Gdyby kiedyś przejęli władzę, w tematach światopoglądowych powiedzieliby to samo "Są ważniejsze sprawy".

DU

[deactivated account] Wed 23 Dec 2020 8:53PM

Chyba Wiosna ma taki postulat.

M

Maciej Wed 23 Dec 2020 12:23PM

Trzeba wypowiedzieć Konkordat. Będę głosował na każdą partię która w programie wyborczym będzie miała postulat wypowiedzenia Konkordatu.

BT

Beata Trybuła Wed 23 Dec 2020 10:07AM

Jest bardzo dobry czas, żeby o tym wspomnieć. Święta religijne w Polsce. Na 13 dni wolnych od pracy w 2021 r aż 11 to są święta religijne ! To ma być świeckie państwo ?! Moja propozycja jest następująca. Każdy pracownik powinien otrzymać kilka dni dodatkowych do urlopu na tzw swoje święta i wykorzystywać je na te dni w których świętuje. W ten sprawiedliwy sposób każdy, nawet ateista, nie będzie poszkodowany. Nikt nie będzie zmuszany do świętowania czegoś czego nie chce. Firmy będą miały swoją ciągłość pracy a jak nie to już na swój koszt. To jest według mnie normalność świeckiego państwa. Trzeba stworzyć propozycję zmiany Prawa Pracy.

DU

[deactivated account] Tue 29 Dec 2020 12:51PM

Nic nie zostaje jak powiadamiać ludzi za granicą, wystarczy tylko napisać przemawiające do rozumu pismo.

Item removed

DU

[deactivated account] Tue 29 Dec 2020 11:59AM

Wiem, że w innych krajach istnieje w prawie zapis o obrazie uczuć religijnych ale od dawna nikt go nie przestrzega. Najlepiej, by było wykreślić ten zapis z prawa ale nie przy tym rządzie.

M

Maria Mon 28 Dec 2020 12:30PM

Oczywiście, poza tym jest to błąd merytoryczny. Obrazić można żywą istotę, a uczucie nią nie jest.

Item removed

Item removed

M

Mikołaj Tue 22 Dec 2020 9:36PM

prawda, obraza uczuć religijnych to najgłupszy przepis o jakim słyszałem, czym różni się obraza uczuć religijnych od obrazy uczuć jakichkolwiek innych? Kolejny przepis, który jest wykorzystywany do ścigania niepokornych obywateli.

Item removed

DU

[deactivated account] Wed 23 Dec 2020 8:55PM

A wszystko przez dwóch świadków i ceremonię odejścia.

G

Gingeruby Tue 22 Dec 2020 4:50PM

To mnie właśnie powstrzymuje przed apostazją, że w zasadzie na dzień dzisiejszy dla KK dalej będę członkiem.

BT

Beata Trybuła Wed 23 Dec 2020 10:00AM

Kwestia finansowania kk ale i rozliczania go z kasy którą zarabia na czarno to klucz do powodzenia. Kasy fiskalne i księgowość jak należy. Konkordat zwalnia kościół z rozliczania tylko tacy a nie całej reszty. Chrzty, komunie, bieżmowania, śluby, rozwody, pogrzeby, spadki i darowizny to są nieopodatkowane miliardy !!! Ich tajne finanse to jest totalny nielegal. Każda złotówka musi być rozliczana. Nawet ta z tacy. No i oczywiście skończyć z kapelaństwem wszelkiego rodzaju.

ZL

Zuza L. Tue 22 Dec 2020 3:20PM

Apel do polityków, oraz wywieranie presji, powinno przede wszystkim być skoncentrowane na zaprzestaniu finansowania KK z budżetu. Co się stało z tym postulatem? Nigdzie go nie widzę, a przecież tyle osób wskazywało to jako jeden z najważniejszych elementów świeckiego państwa. To samo z przeniesieniem religii z powrotwm do kościoła.

DU

[deactivated account] Wed 30 Dec 2020 12:21PM

Najlepiej zapraszać przedstawicieli tych partii do oficjalnej telewizji OSK, wtedy zrobi się o nich głośniej, zresztą jest Internet, są media społecznościowe i z programami łatwiej dotrzeć, zresztą nie musimy ciągle patrzyć na te same twarze, warto, by przydał się ktoś nowy i rozsądny, wtedy może te partie zaczną się powoli pojawiać w sondażach, najlepszym testem będą wybory samorządowe.

BT

Beata Trybuła Mon 28 Dec 2020 7:27PM

Jesteśmy w wątku Apostazja

DU

[deactivated account] Mon 28 Dec 2020 12:36PM

Ewentualnie Partia Piratów, w Czechach trzecia siła polityczna, w Niemczech i na Islandii, dość znaczna, a w Polsce szkoda, że margines :( Szkoda, że media głównego nurtu lansują tylko PO i PIS.

MW

Maciej Welzman Sat 26 Dec 2020 5:10PM

Moim zdaniem Partia Zielonych to by był dobry partner do rozmów.

DU

[deactivated account] Wed 23 Dec 2020 12:43PM

Tu by się przydało coś nowego, świeżego, mam nadzieję, że do tej pory jakaś rozsądna partia powstanie. Jeśli nie, zawsze możemy sami próbować coś stworzyć lub dać szansę mniejszym partiom np. Ruchom Miejskim.

KP

Kris Parcej Tue 22 Dec 2020 12:13PM

Jeśli mogę coś dodać - potrzebny jest temat: Polska po PiS-ie - propozycje na organizację polityki po usunięciu PiS od koryta i stworzenie mechanizmów, żeby władza przestała być korytem.

B

Bogda Thu 14 Jan 2021 7:17PM

Zdecydowanie dobrze

Uważam, że warto apelować w tych sprawach do politykow opozycji.

MS

Maciej Sawicki Wed 13 Jan 2021 11:00AM

Ani dobrze, ani źle

Zależy od propozycji treści apelu. Aby moc ocenić ta propozycje potrzebny jest szkic listy postulatów.

DU

[deactivated account] Mon 11 Jan 2021 6:32PM

Zdecydowanie dobrze

A poza tym apel i przypomnienie: ,, Podstawowym i najistotniejszym zadaniem opozycji jest przestać być opozycją"

A

Agata Fri 1 Jan 2021 10:55PM

Zdecydowanie dobrze

Ważne jest żeby politycy opozycji zaproponowali również rozwiązania ustawowe dotyczące rozdziału państwa od kościoła - projekty zmian obowiązujących aktów prawnych do przegłosowania w sejmie i senacie. Można byłoby przeprowadzić również akcję informacyjną dotyczącą niektórych problemów np. wyprowadzenie religii ze szkół. Wg doniesień w mediacj Ordo Iuris ponoć ma wnioskować o obowiązkową religię i naszykowano już projekt stospwnej ustawy.

M

Maria Mon 28 Dec 2020 12:13PM

Raczej źle

Według mnie to nie jest zadanie dla polityków.

MW

Maciej Wilkoszewski Thu 24 Dec 2020 2:17PM

Zdecydowanie dobrze

Tak, ten apel jest OK. Niech nie unikają odpowiedzialności i się określą.

R

Roman Thu 24 Dec 2020 1:11AM

Zdecydowanie źle

Wśród polityków opozycji jest wiele osób wierzących. I mają do tego prawo. Jak możemy ich nakłaniać do tego, żeby promowali narodową apostazję??? Poza tym fetyszyzujemy apostazję. Ja jako ochrzczony ateista mam KK gdzieś i na pewno apostazji nie dokonam, bo to gra wg ich reguł. Zresztą, niech mnie mają w mianowniku swoich statystyk, to będą one gorsze. :)

K

Kajetan Wed 23 Dec 2020 3:13PM

Ani dobrze, ani źle

Kolejne "niusy" i krzykactwo w mediach nie jest w moich oczach żadnym ukierunkowanym działaniem.

ZL

Zuza L. Tue 22 Dec 2020 3:04PM

Ani dobrze, ani źle

Jedyna opozycja, która cokolwiek w tym względzie byłaby skłonna zrobić to lewica, która prawie nie istnieje na polskiej scenie politycznej. Cała reszta zawsze skakała wokół księży i KK i dalej skakać będzie. Myślę, że potrzeba jakichś bardziej stanowczych działań wywierajacych nacisk na polityków.

S

Sylwia Tue 22 Dec 2020 12:59PM

Ani dobrze, ani źle

Nie mam zaufania do polityków i

S

Poll Created Mon 14 Dec 2020 7:36PM

Jak oceniasz tę propozycję rozwiązania? Closed Fri 15 Jan 2021 10:08PM

Zaznacz odpowiedź najbliższą Twojej ocenie tego rozwiązania.
W polu "Uzasadnienie" możesz wpisać swoje argumenty za lub przeciw temu rozwiązaniu oraz komentarze do niego.

Results

Results Option % of points Voters
Zdecydowanie dobrze 82.7% 67 MS M M RS BJ KP MC B A J AL IP GS M DU AC M AO DB MK
Raczej dobrze 7.4% 6 DU PK M K SG P
Ani dobrze, ani źle 7.4% 6 T S ZL MS J K
Raczej źle 1.2% 1 M
Zdecydowanie źle 1.2% 1 R
Undecided 0% 1 S

81 of 82 people have voted (98%)