Loomio

Temat: NARODOWA APOSTAZJA! Apel do polityków opozycji

S Strajk Public Seen by 427

Diagnoza sytuacji:

  • Brak gwarantowanego przez państwo prawa do kontroli i wglądu w dane osobowe przetwarzane przez kościół. Kościół ma swojego inspektora ochrony danych osobowych i nie podlega RODO.

  • Brak państwowej procedury wystąpienia z kościoła. Apostazja jest formalnością wewnątrzkościelną, nie unieważnia chrztu, a ilość apostatów nie jest podawana do publicznej wiadomości przez Instytut Statystyki Kościoła Katolickiego (ISKK).

  • Państwo nie prowadzi rzetelnych statystyk dotyczących udziału w praktykach kościelnych. Osławione 90% katolików to mit będący przedmiotem kościelnej ochrony, nieświadomie utrwalany przez media. ISKK podaje dane wybiórczo i przekłamuje trendy. Sama liczba ochrzczonych, 92% podawane przez ISKK, jest kłamstwem – kościół zaniża liczbę ludności Polski do 35,5 mln, by uzyskać takie dane. W rzeczywistości ochrzczonych jest niecałe 33 mln spośród 38 mln Polek i Polaków, co daje niecałe 87%. Do kościoła chodzi 38% (dominicantes wg danych ISKK) spośród 82% zobowiązanych, spośród 87% ochrzczonych, czyli mniej więcej co czwarta Polka i co czwarty Polak.

Realizacja postulatu:

Kampania Same Plusy (sameplusy.info) służy popularyzacji wiedzy na temat związku, jaki istnieje między indywidualnymi wyborami i postawami ludzi a pozycją polityczną kościoła rzymskokatolickiego w Polsce oraz zachęcie do odseparowania się od kościoła we wszystkich obszarach życia prywatnego i społecznego.

Poprzez pokazanie zalet alternatywnych ceremonii niereligijnych zachęcamy, by zaprzestać wspierania instytucji kościoła rzymskokatolickiego, którą uważamy za społecznie szkodliwą. Namawiamy do apostazji. Promujemy pro-równościowe, antydyskryminacyjne, antyprzemocowe inicjatywy i organizacje oraz zachęcamy do wspierania ich działalności. Wskazujemy, jakich postulatów szukać w programach wyborczych partii i obietnicach polityków w zakresie działań zmierzających do realnego rozdziału kościoła od państwa.

Kanały komunikacji – bilbordy, plakaty, wlepki, social media

Projekt powstał we współpracy zespołu Świeckie Państwo ze stowarzyszeniem Kongres Świeckości i został sfinansowany ze środków fundacji Ogólnopolski Strajk Kobiet.


Rozwiązanie:

Apel do polityków opozycji:

  • popularyzujcie w mediach te kwestie


    Poniżej możesz:

    • ocenić tę propozycję rozwiązania (odpowiadając na pytanie w ankiecie),

    • skomentować tę propozycję rozwiązania lub zaproponować własne rozwiązanie w tym obszarze (korzystając z opcji "Komentarz").

M

Mark Wed 27 Jan 2021 7:55AM

A moze nalezy wyprobowac droge sadowa a argumentem "ja sie nigdy do tej korporacji nie zapisywalem i nie zycze sobie, aby ta orgganizaja uznawala mnie ze swojego czlonka".

Albo jeszcze lepiej zaapelowac do przyszlych "wspolrzadadzych" (slowo wladz powinnio zniknac z polskiej polityki i razem z tym najwyzszych wladz panstowych), zeby przeprowadzily referendum nad ustawa o apostazie, ktora rozdziela ludzi od kosciola z sugestia, ze po tym akcie prawnym, kto chce byc zwiazanym z kosciolem, moze wykluczyc sie z tej ustawy albo sie zapisac.

D

Dorota Thu 14 Jan 2021 3:00PM

ad pkt. 1 - Jako Polacy powinniśmy móc liczyć na ochronę prawną swojego państwa. W tym i nasze dane osobowe powinny takiej ochronie podlegać. Kościół katolicki jest instytucją zewnętrzną w stosunku do państwa polskiego (KK jest częścią integralną jedynie państwa Watykan), do której można, lub nie przynależeć, z której można wystąpić . Jakie stosunki by osoby świeckiej obecnie lub w przeszłości nie nie łączyły z KK jest on obywatelem Polski a nie Watykanu i to polska/unijna jurysdykcja (m.in. RODO) powinna mieć pierwszeństwo w ochronie dóbr swoich obywateli. Wg mnie, żadne wewnętrzne rozporządzenia różnych instytucji (wyznaniowych, czy innych) nie powinny być nadrzędnymi w stosunku do prawa krajowego/unijnego.

ad pkt 2 i 3. Akt apostazji jest wystąpieniem z instytucji kościoła, więc procedury państwowe wg mnie nie miałyby tam miesjca zastosowania. To tak jakby ktoś chcąc zmienić obywatelstwo z polskiego na inne, chciał mieszać w tą procedurę KK. Dla mnie to dwa niezwiazane tematy. Natomiast jestem za wymuszeniu na kościele prowadzenie realnych, na bieżąco aktualizowanych statystyk odnośnie liczebności swoich wiernych a nie posługiwaniem się liczbą osoób ochrzczonych, jako zupełnie niereprezentatywnej dla tego co w społeczeństwie ma miejsce (są apostaci, ale jeszcze więcej jest osób , które porzuciły religię jako temat im zupełnie obojętny i niewarty nawet czasu na przeprowadzenie apostazji). Jako, że KK korzysta z pieniędzy z budżetu, państwo ma prawo wymagać realnych danych nt ilości obywateli, którzy mają być beneficjentami przekazywanych funduszy. Poznanie prawdziwej liczby katolików jest niezbędne do wszelkich porządkujących wzajemne stosunki ruchów. Najprecyzyjniejszym jednak rozwiązaniem byłoby oficjalne zadeklarowanie swojego wyznania powiązane z opłacaniem oficjalnego podatku na rzecz swojego związku wyznaniowego. Na wzór Niemiec. Wprowadzenie takiego rozwiązania wg mnie wprowadziło by ład i porządek na wielu polach w relacjach państwo - kościół. To jednak temat wielki i niestety mało realny u nas w najbliższej przyszłości.

Wyborcza przypomniała swój ciekawy artykuł w temacie. Polecam: https://wyborcza.pl/magazyn/7,124059,23979609,swiecka-polska-to-wolna-polska-konkordat-tylko-nas-poniza.html

DU

Deleted account Mon 11 Jan 2021 6:24PM

Dzisiaj (11.01.) o godz. 20.30 na TVN 24 w ,,Czarno na białym" będzie reportaż o apostazji, pt. ,,Rozwód z kościołem"

Item removed

Item removed

Item removed

Item removed

MV

Mariusz Vippolman Sat 2 Jan 2021 9:08AM

Zgadzam się z wypowiedziami, aby nie używać nazewnictwa pisowskich aparatczyków. Zamiast "narodowa" nazywać "obywatelska", "powszechna", itd. lub w ogóle odstąpić od przymiotników tego rodzaju. Apostazja powinna być wynikiem przemyśleń i odczuć każdej osoby, a nie chwilową modą. Należy promować naukę i wiedzę , i stawiać oba te elementy jako przeciwwagę do dogmatów religijnych. Polecać w prasie i przestrzeni publicznej książki np. R. Dawkinsa, ogłaszać dla młodzieży konkursy wiedzy na różne tematy nauki, itp.

I jeszcze jedno wyjaśnienie do mojej poprzedniej wypowiedzi dot. urlopów. Miałem na myśli takie wprowadzenia przepisów prawnych, które by gwarantowały osobom wierzącym udzielenie urlopu w dni, dla nich ważnych z przyczyn religijnych. Nie chodzi mi o przyznanie dodatkowych,extra dni, do ogólnego wymiaru urlopu ( wg prawa pracy). Tylko o to, by kierownik zakładu pracy nie mógł odmówić takiej osobie wykorzystania urlopu w tym dniu, na zasadzie np." nie dam mu urlopu, bo to żyd i nie będzie świętował żydowskiego święta. Musi wtedy przyjść do pracy, bo ja - kierownik- tak chcę".

DU

Deleted account Fri 1 Jan 2021 12:49PM

Zależy, którą opozycję masz na myśli, bo KO i Hołownia się w życiu nie zgodzą. Zresztą w KO też jest dużo powiązań z Krk.

K

Kasia Thu 31 Dec 2020 7:50PM

dokonanie aktu apostazji powinno byc dostepne poprzez np urzad stanu cywilnego albo inny dzial urzedu miasta - na zasadzie prostego oznajmienia urzędnikowi ze chcialoby sie odstapic od insytuacji kosciola katolickiego. Oplata 20 zl. To wszytsko - bez swiadkow i wypytywania i bez wizyty w kosciele.

Load More