Loomio

Wypowiedzenie konkordatu i wprowadzenie przepisu regulującego działanie kościołów i związków wyznaniowych na mocy ustawy

SRO Sekretariat RK OSK Public Seen by 318

Diagnoza sytuacji: 

  1. Konkordat zawiera zapisy stanowiące uszczerbek dla suwerenności Rzeczypospolitej Polskiej, stawiając Kościół rzymskokatolicki ponad polskim prawem.

  2. Uprzywilejowana pozycja kościoła katolickiego względem innych związków wyznaniowych i organizacji światopoglądowych. 

  3. Komisja Wspólna Przedstawicieli Rządu RP i KEP podejmuje decyzje poza polskim systemem prawnym i ponad głowami obywatelek i obywateli w drodze politycznego handlu.

Proponowane rozwiązania w dłuższym horyzoncie czasowym:

Proponowane rozwiązania zgodne są z konstytucyjną zasady równości wobec prawa:

Wypowiedzenie konkordatu i wprowadzenie przepisu regulującego działanie kościołów i związków wyznaniowych na mocy ustawy

Z

zbyszek3925 Sun 4 Apr 2021 10:46AM

SPRAWDZCIE PROGRAM, KTOŚ WAM ROBI KOŁO PIURA .

TEKST WKLEJONY, POWTÓRNIE SPRAWDZONY PO OPUSZCZENIU STRONY I PONOWNYM ZALOGOWANIU DOSTĘPNY JEST ZE ZMIANĄ TREŚCI. TEKST PISANY JEST JAKBYM BYŁ NA CHAJU LUB CO NAJMNIEJ NAROMBANY!!!!!!

Z

zbyszek3925 Sun 4 Apr 2021 10:29AM

- SKORO W KONSTYTUCJI JEST … ŻE STOSUNKI PL  ZE STOLICĄ APOSTOLSKĄ  REGÓLUJE KONKORDAT..

-To zmienić konkordat na:

1. RP w stosunkach z (SA) Stolicą Apostolską (Watykanem) kieruje się zasadą poszanowania odrębności i obustronnego szacunku względem siebie.

2. Dyplomaci i pracownicy  SA  na terenie RP, będą porównywalni w liczbie 1do1-go osobowo z korpusem i pracownikami RP w SA i opłacani przez SA.

(księża i.... to czyi pracownicy RP czy SA?????)

3. Majątek kk w Polsce, w całości  pochodzący z datków Polaków jak i instytucji polskich, w całości przechodzi na własność narodu Polskiego, Skarb Państwa.

4.Wszelkie wcześniejsze umowy Polski ze SA i przywileje kk w Polsce zostają anulowane.

5. AMEN

TO WKLEIŁEM JAKO MĄ WYPOWIEDZ. NA STRONIE JEST WYŚWIETLANY BEŁKOT !!!!!!!!!!!!

CHYBA MACIE KRETA !!!!!!!

Z

zbyszek3925 Fri 12 Mar 2021 4:46AM

Już pisałem

- SKORO W KONSTYTUCJI JEST … ŻE STOSUNKI PL  ZE STOLICĄ APOSTOLSKĄ  REGÓLUJE KONKORDAT..

-To zmienić konkordat na:

1. RP w stosunkach z (SA) Stolicą Apostolską (Watykanem) kieruje się zasadą poszanowania odrębności i obustronnego szacunku względem siebie.

2. Dyplomaci i pracownicy  SA  na terenie RP, będą porównywalni w liczbie 1do1-go osobowo z korpusem i pracownikami RP w SA i opłacani przez SA....

(księża i ... to czyi pracownicy RP czy SA ????)

3. Majątek kk w Polsce, w całości  pochodzący z datków Polaków jak i instytucji polskich, w całości przechodzi na własność narodu Polskiego, Skarb Państwa.

4.Wszelkie wcześniejsze umowy Polski ze SA i przywileje kk w Polsce zostają anulowane.

5. AMEN

 

M

Maria Fri 12 Mar 2021 12:32PM

Mnie nie chodziło o to, że regulacja coś narzuca; mnie chodzi o próby narzucania poglądów. Przykro mi, kontynuowanie "dyskusji" na ten temat nie ma sensu (wiem, co mówię... tutaj można mieć własne zdanie na każdy temat z wyjątkiem tego jednego).

Dodam jeszcze tylko, że postulat Rady Konsultacyjnej OSK zawiera fragment "nie chcemy żadnych ograniczeń czasowych" - może się mylę, ale odczytuję to tak, że jeśli zdrowa kobieta chce usunąć zdrowy płód w piątym i każdym innym miesiącu ciąży, to wedle Rady Konsultacyjnej ma do tego prawo.

K

Kublika Fri 12 Mar 2021 11:30AM

No i właśnie brak ustawowej regulacji niczego nikomu nie narzuca.Dopuszczalność danej procedury medycznej reguluje wiedza i etyka lekarska, zarówno w dziedzinie wyrywania zębów jak i zabiegów ginekologicznych. Żadne wytyczne nie zezwalają na przykład na terminację zdrowej ciąży u zdrowej kobiety na przykład w piątym miesiącu. Żaden uczciwy i etyczny lekarz tego nie zrobi. Natomiast wytyczne WHO pozwalają na terminację ciąży do 12 bodajże tygodnia (a może 14, nie pamiętam) z powodu chęci pacjentki niekontynuowania ciąży. Bez żadnych dodatkowych powodów. I nie potrzeba tu żadnej osobnej ustawy, wystarczy ustawa o zawodzie lekarza.

M

Maria Fri 12 Mar 2021 10:35AM

Widzę, że w tych sprawach - zarówno w podejściu do aborcji, jak i w podejściu do klauzuli sumienia - nasze poglądy się bardzo różnią. W porządku, to jest naturalne w kraju demokratycznym. Problem pojawia się dopiero wtedy, gdy którakolwiek strona usiłuje narzucić drugiej swoje zdanie.

K

Kublika Fri 12 Mar 2021 7:52AM

Tak jak aborcja nie powinna być traktowana inaczej, niż wszystkie pozostałe procedury medyczne, tak i kościół rzymski powinien podlegać tym samym regulacjom, co wszelkie inne kościoły i związki wyznaniowe.

Nie ma powodu naprawiać czegoś, co jest zbędne i szkodliwe.

Kajdanki uwierają? To je trzeba zdjąć, a nie obszywać mięciutkim...

M

Maria Sat 6 Mar 2021 12:14PM

Jeśli się dobrze orientuję, złe są poszczególne zapisy konkordatu, a nie cały konkordat. Myślę, że nie ma sensu od razu likwidować czegoś, co być może dałoby się jakoś poprawić.

Podobnie jest zresztą moim zdaniem z obecnym prawem aborcyjnym. Wielokrotnie słyszałam, że "nie działało"; no dobrze, ale jeśli coś nie działa, to może dałoby się to naprawić (w tym przypadku: wyegzekwować od lekarzy przestrzeganie zasad)? Łatwo coś zlikwidować lub zapowiadać likwidację tego czegoś; trudniej już zastanowić się, jak można byłoby to coś poprawić. Zresztą mniej więcej tak mówią osoby starsze, które narzekają na nietrwałość relacji między młodymi: że kiedyś, jak się coś psuło, to się to naprawiało, a nie zaraz wyrzucało do kosza.

Moim zdaniem najlepiej byłoby (jeśli się da) zmodyfikować konkordat i pilnować przestrzegania nowych zasad. Jeśli się nie da, trzeba go będzie zlikwidować.

JM

Joanna Matuszewska Fri 12 Mar 2021 7:51AM

Zdecydowanie dobrze

Super, nie trzeba będzie uskuteczniać cyrków dyplomatycznych. Dzialajmytak, jak zachowują się książęta kk.

Z

zbyszek3925 Fri 12 Mar 2021 4:51AM

Zdecydowanie dobrze

Konkordat był pisany "na miarę inteligencji " pewnego pana. .....

Podpisany przez już odwołanego premiera (potem długo ambasadora w watykanie). ....

TK

Tadeusz Kubat Mon 8 Mar 2021 6:41PM

Zdecydowanie dobrze

Konkordat to nic innego jak uprzywilejowana relacja pomiędzy dwoma oddzielnymi państwami. Zapisy konkordatu tworzą sytuację nierówności pomiędzy związkami wyznaniowymi oraz ateistycznymi ponieważ nie są one w stanie negocjować podobnych umów, nie będąc osobnym państwem. Konkordat jest swego rodzaju podległością naszego prawa pod prawo Watykanu co jest niedopuszczalne moim zdaniem i należy daną umowę możliwie szybko zakończyć.

K

Karolina Sun 7 Mar 2021 7:05PM

Zdecydowanie dobrze

czekałam na ten postulat 30 lat. Dziękuję ❤️

M

Maria Sat 6 Mar 2021 12:04PM

Raczej dobrze

Druga część rozwiązania - w porządku. Proponuję natomiast, byśmy się przed wypowiedzeniem konkordatu zorientowali, czy nie udałoby się wprowadzić w nim zmian. Jeśli się nie da, jeśli się duchowni nie zgodzą - wypowiedzenie go będzie wyjściem jedynym.

SRO

Poll Created Thu 4 Mar 2021 10:00AM

Jak oceniasz rozwiązanie: "Wypowiedzenie konkordatu i wprowadzenie przepisu regulującego działanie kościołów i związków wyznaniowych na mocy ustawy"? Closed Wed 7 Apr 2021 9:03PM

Results

Results Option % of points Voters
Zdecydowanie dobrze 93.8% 15 TK JG DU DM ZG K G AL JM PM K BS K Z P
Raczej dobrze 6.3% 1 M
Zdecydowanie źle 0.0% 0  
Raczej źle 0.0% 0  
Ani dobrze, ani źle 0.0% 0  
Undecided 0% 1 SRO

16 of 17 people have voted (94%)