Loomio

Żądamy pełnego dostępu do aborcji farmakologicznej

S Strajk Public Seen by 501

Rozwiązanie:

Żądamy pełnego dostępu do aborcji farmakologicznej w warunkach zarówno domowych, ambulatoryjnych jak i szpitalnych. Postulujemy rejestrację i dopuszczenie do obrotu mifepristonu, leku rekomendowanego przez WHO jako bezpiecznego i podnoszącego szybkość i skuteczność procedury w połączeniu z misoprostolem. Zestawy mifepriston + misoprostol mają być powszechnie dostępne i refundowane, bez recepty, w każdej aptece i u lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej. Leki dostępne dzisiaj, a zawierające sam misoprostol, mają być także sprzedawane bez recepty (Artrotek, Cytotec). Przed aborcją farmakologiczną i na każdym jej etapie osoba w ciąży, jeśli tego potrzebuje,  powinna mieć dostęp do bezpłatnej porady medycznej w wybranej formie (telefon, wizyta w gabinecie lekarskim, szpital…). 

Poniżej możesz:

  • ocenić tę propozycję rozwiązania (odpowiadając na pytanie w ankiecie),

  • skomentować tę propozycję rozwiązania lub zaproponować własne rozwiązanie w tym obszarze (korzystając z opcji "Komentarz").

S

Poll Created Thu 11 Feb 2021 7:23AM

Jak oceniasz tę propozycję rozwiązania? Closed Thu 11 Mar 2021 7:03AM

Zaznacz odpowiedź najbliższą Twojej ocenie tego rozwiązania.
W polu "Uzasadnienie" możesz wpisać swoje argumenty za lub przeciw temu rozwiązaniu oraz komentarze do niego.

Results

Results Option % of points Voters
Zdecydowanie dobrze 89.3% 50 B AM A M M AZ JG KK BK MM A SJ DU PK EM K EK AK EC A
Raczej dobrze 7.1% 4 IG A NS JG
Raczej źle 1.8% 1 M
Ani dobrze, ani źle 1.8% 1 Z
Zdecydowanie źle 0.0% 0  
Undecided 0% 1 S

56 of 57 people have participated (98%)

DU

Deleted account Thu 11 Feb 2021 1:37PM

Zdecydowanie dobrze

Każda kobieta powinna móc samodzielnie decydować o wszelkich aspektach jej życia. Nie można definiować niczyjego życia w oparciu o indywidualną wiarę lub przekonania. Rozwiązania farmakologiczne dopuszczone przez WHO są bezpieczne i jeśli viagra jest dostępna bez recepty, czy inne specyfiki mające wpływ na męska potencję, to również powinno być dopuszczona farmakologia dla kobiet, czyli nowoczesne środki antykoncepcyjne oraz leków wczesnoporonnych.

ROS

Rose of Sharon Thu 11 Feb 2021 9:56PM

Zdecydowanie dobrze

Godność i prawo wyboru.

M

Maria Sat 13 Feb 2021 12:35PM

Raczej źle

Uważam, że aborcję należy przeprowadzać w szpitalu, pod kontrolą lekarza, aby mógł ktoś kompetentny interweniować, jeśli stanie się coś złego. A nie w domu, w warunkach niekoniecznie odpowiednich.

"Jeśli" tego potrzebuje? Pacjentka, która nie jest lekarką ani farmaceutką, potrzebuje porady bezwarunkowo.

Powyższy postulat mogłyby moim zdaniem sformułować lub popierać pacjentki, które same są ginekologami lub farmaceutkami. A one przecież nie stanowią większości obywatelek.

A

Agata Sun 14 Feb 2021 2:04PM

Raczej dobrze

Jestem za pod warunkiem, że dopuszczone do sprzedaży leki nie mają negatywnych środków ubocznych dla zdrowia kobiety. Sama skorzystałam z tabletek "dzień po". Były wtedy na receptę u lekarza rodzinnego. Lekarz twierdził, że te tabletki mają złą opinię, wypisał mi receptę na moje żądanie. Okolo roku później poddałam się zabiegowi usunięcia mięśniaków macicy, ponieważ zaczęły się powiększać. Dodam, że w szpitalu chciano mi usunąć całą macicę, nie wyraziłam ma to zgody.

EM

Ewa Maria Fri 19 Feb 2021 6:54AM

Zdecydowanie dobrze

Jest to forma bezpieczna i pod opieką lekarza bezpieczna dla pacjentki.

PPZ

Pamela Palma Zapata Sun 21 Feb 2021 6:03AM

Zdecydowanie dobrze

Demokratyczny dostęp do aborcji farmakologicznej jest niezbędny w odpowiednich ramach prawnych, a wszelkie ograniczenia lub trudności w dostępie do aborcji zawsze będą szkodzić prawom reprodukcyjnym najbardziej narażonych kobiet.

Z

Zosia Wed 24 Feb 2021 7:20AM

Ani dobrze, ani źle

PEŁNY dostęp...czy to na pewno dobre?

G

Gabriela Tue 9 Mar 2021 6:27AM

Zdecydowanie dobrze

tak, zgadzam się że powinno się dużo zmienić w tym zakresie.

M

Maria Sat 13 Feb 2021 12:48PM

Delikatnie rzecz ujmując, ten postulat, tak samo jak bronienie samowoli aborcyjnej, przeraża mnie.

Nie mamy wiedzy i środków pozwalających zabezpieczyć się przed niechcianą ciążą - a już będziemy żądać, by wolno nam było przerwać to, co już, może z naszej winy, zaistniało. Nie jesteśmy (co, jak przypuszczam, dotyczy większości z nas) lekarkami ani farmaceutkami - a mamy ochotę poważne zabiegi przeprowadzać w domu, w warunkach niekoniecznie odpowiednich, gdzie może być tak, że nikt nam nie pomoże, jeśli coś złego się stanie. No a do lekarza to tylko po poradę, przed zabiegiem, i to też wcale niekoniecznie, a zresztą po uzyskaniu porady i tak zrobimy swoje...

Load More