Loomio

Temat: NIE DLA WYJŚCIA Z KONWENCJI STAMBULSKIEJ. Śledztwo na temat Ordo Iuris

O oskmp Public Seen by 420

Morawiecki kieruje sprawę do Trybunału Konstytucyjnego, który ma orzec, czy Konwencja jest zgodna z polską konstytucją. Należy mieć na uwadze, że przy podpisywaniu przez Polskę Konwencji w dn. 28.12.2012 r. dołączono deklarację (obowiązującą od momentu wejścia w życie Konwencji w Polsce, a więc od 1.08. 2015 r.) stwierdzającą, iż Rzeczpospolita Polska będzie stosować Konwencję zgodnie z zasadami i przepisami Konstytucji RP.

Z art. 89 Konstytucji i art. 22 Ustawy o umowach międzynarodowych z 2000 roku wynika, że konwencję stambulską wypowiada prezydent po uzyskaniu zgody parlamentu. Zgoda Parlamentu oznacza, że ustawa wypowiadająca musi przejść przez Sejm i Senat, a na końcu zostać podpisana przez prezydenta Andrzeja Dudę.


Rozwiązanie:Żądamy śledztwa na temat Ordo Iuris (celem delegalizacji).

Chcemy śledztwa, które pokaże powiązania Ordo Iuris z innymi fundamentalistycznymi organizacjami w Polsce i na świecie, a przede wszystkim informacji o ukrywanych źródłach finansowania. W Brukseli rozpoczęły się działania zmierzające do skreślenia OI z listy lobbystów przy Komisji Europejskiej właśnie z powodu braku wykazu źródeł finansowania i braku transparentności finansów. W dokumencie podpisanym przez europosłów zaznaczono: "Naszym zdaniem organizacja ta jest podejrzana i niebezpieczna ze względu na powiązania z organizacjami ultraprawicowymi, fundamentalistycznymi oraz prawdopodobne związki z oligarchami i władzami rosyjskimi". Tymczasem fundacja Ordo Iuris działa w Polsce, ma wpływ na nasze prawo i co rusz wytacza procesy polskim obywatelkom i obywatelom, nie niepokojona przez władze.


Poniżej możesz:

  • ocenić tę propozycję rozwiązania (odpowiadając na pytanie w ankiecie),

  • skomentować tę propozycję rozwiązania lub zaproponować własne rozwiązanie w tym obszarze(korzystając z opcji "Komentarz").

O

Poll Created Mon 21 Dec 2020 12:18AM

Jak oceniasz tę propozycję rozwiązania? Closed Fri 15 Jan 2021 10:14PM

Zaznacz odpowiedź najbliższą Twojej ocenie tego rozwiązania.
W polu "Uzasadnienie" możesz wpisać swoje argumenty za lub przeciw temu rozwiązaniu oraz komentarze do niego.

Results

Results Option % of points Voters
Zdecydowanie dobrze 92.5% 123 AW MS A KH M RS S D B I AZ N IP M AO DU BM B DU L
Raczej dobrze 4.5% 6 ZD DU PS A P A
Ani dobrze, ani źle 1.5% 2 R M
Raczej źle 0.8% 1 KK
Zdecydowanie źle 0.8% 1 W
Undecided 0% 1 O

133 of 134 people have voted (99%)

KK

Kruszek KW Tue 22 Dec 2020 2:04PM

Raczej źle

Nie ma obecnie pewności że próba postawienia w stan oskarżenia organizacji OI będzie jakkolwiek możliwe i przyniesie oczekiwane efekty.

M

Melike Tue 22 Dec 2020 2:10PM

Zdecydowanie dobrze

To stowarzyszenie powinno zostać zdelegalizowane, bo zagraża demokracji i próbuje odbierać wolności obywatelom narzucając swój światopogląd. Jest niebezpieczne szerząc nienawiść do mniejszości, szczególnie kiedy wpycha się do szkół aby indoktrynować w swojej nienawiści dzieci.

ZD

Zuza D Tue 22 Dec 2020 2:45PM

Raczej dobrze

Mam wrażenie, że rozwiązanie nie do końca odpowiada problemowi? Tzn. o ile wiem, że OI jest odpowiedzialne za wszelkie takie ruchy czy śledztwo w ich sprawie odwróci to, co udało już im się zdziałać prawnie?

M

MaryPeBe Tue 22 Dec 2020 5:05PM

Zdecydowanie dobrze

zakaz dostępu członków lub osób powiązanych z OI do pełnienia jakichkolwiek stanowisk publicznych!

EK

Edward Kasalovitz Tue 22 Dec 2020 7:22PM

Zdecydowanie dobrze

Mam zamiar podac Ordo do Europolu i Interpolu jako organizacje terrorystyczna. Jesli ktos chce wspolpracowac, to piszcie: [email protected]

WB

wziątek bogdan Tue 22 Dec 2020 8:05PM

Zdecydowanie dobrze

Tylko kto moglby to zrobić? O to jest pytanie. Bo pewnie są jeszcze ślady zagraniczne finsowe

MG

Marzena G.Sz Tue 22 Dec 2020 9:01PM

Zdecydowanie dobrze

Każdy rodzaj fanatyzmu jest niebezpieczny

B

Bernadeta Tue 22 Dec 2020 9:20PM

Zdecydowanie dobrze

Całkowita delegalizacja i odcięcie wszystkich osób powiązanych formalnie i nieformalnie z tą organizacją od wszelkich stanowisk publicznych.

W

Wadera Wed 23 Dec 2020 6:01AM

Zdecydowanie źle

Fundacja w żaden sposób nie łamie polskiego prawa

B

Brugmansya Wed 23 Dec 2020 10:26AM

Zdecydowanie dobrze

Uważam, że ta szkodliwa organizacja powinna zostać zdelegalizowana, śledztwo na temat finansów będzie dobrym punktem zaczepienia.

M

Małgorzata Wed 23 Dec 2020 1:27PM

Zdecydowanie dobrze

Delegalizacja OI to konieczność - do tego potrzebne jest śledztwo i dowody

OM

Olga M-D Wed 23 Dec 2020 1:53PM

Zdecydowanie dobrze

Ordo Iuris to odnoga sekty TFP i zdecydowanie nadszedł czas na prześwietlenie jej działalności, a tym samym uświadomienie ludziom, z czyimi postulatami się zgadzają. Nie łudzę się, że ktokolwiek z OI poniesie konsekwencje za swoje działania, ale dzięki śledztwu opinia publiczna ma szansę poznać fakty na temat ich działalności.

PS

Piotr Salwerowicz Wed 23 Dec 2020 4:35PM

Raczej dobrze

Nie jestem prawnikiem, pełna delegalizacja być może nie jest prosta. To jest dobre pytanie czy warto poświęcać energię na takie działanie. Jedno TAK: bo dzięki temu do świadomości społecznej przebiją się wątki ich szkodliwego wpływu na kondycję naszego państwa i (niestety też) społeczeństwa.

DM

Dariusz Magiera Wed 23 Dec 2020 8:55PM

Zdecydowanie dobrze

Polecam artykuły i książki/materiały śledztw dziennikarskich Pana Tomasz Piątka

R

Rysia Thu 24 Dec 2020 12:15AM

Zdecydowanie dobrze

Delegalizacja jest konieczna, Ordo Iuris to organizacja przestepcza, ktora szerzy nienawisc. Jej zrodla finansowania sa nieznane, a raczej szemrane.

M

Marek Łyczko Fri 25 Dec 2020 8:10PM

Zdecydowanie dobrze

Trzeba zdelegalizować Ordo Iuris i organizacje pokrewne (np. Towarzystwo im. Piotra Skargi) za działania antypaństwowe i na szkodę społeczeństwa.

R

Roman Sat 26 Dec 2020 2:12AM

Ani dobrze, ani źle

I kto to śledztwo przeprowadzi? Ziobro? Wolne żarty. No, chyba że to postulat na czas po odsunięciu obecnie rządzących od władzy. Nie jest to doprecyzowane, stąd taki mój głos.

KG

Katarzyna Gumowska Sat 26 Dec 2020 3:19PM

Zdecydowanie dobrze

Brak sprawozdania lub nieprawidłowo sporządzone sprawozdanie finansowe fundacji OI jest najprostszym sposobem na doprowadzenie do jej delegalizacji/ a raczej decyzji o rozwiązaniu. Na przykładzie losów partii Ruch Narodowy, wykreślanej już dwukrotnie z listy partii politycznych za brak sprawozdań (czyli ukryte finansowanie) widać jak na dłoni, że samo skreślenie w zasadzie nic nie zmieniło. Winnicki rejestrował partię od nowa, zmieniając nieco nazwę. To samo może zrobić OI

MO

Marta Osinska Sun 27 Dec 2020 6:24PM

Zdecydowanie dobrze

to absolutna konieczność ❤️ sekta nie może rządzić krajem

M

madR Mon 28 Dec 2020 10:41PM

Zdecydowanie dobrze

To chyba najważniejsza kwestia że wszystkich. Wyrzucenie tych przybyszów z przeszłości rozwiąże większość problemów

M

Mlg Tue 29 Dec 2020 5:46PM

Zdecydowanie dobrze

Każda organizacja przy działaniu publicznym musi poddać się weryfikacji w każdym zakresie.

LD

Lucyna Dąbrowska-Ożóg Tue 29 Dec 2020 7:30PM

Zdecydowanie dobrze

Wszelkie organizacje, narzucające swoje poglądy i zasady innym obywatelom można zastopować tylko na drodze prawnej, ale nie w Polsce. Konieczne jest wymuszanie na parlamentarzystach UE, poważne potraktowanie problemu. OI i wiele innych podobnych organizacji nie dotyczy Polski.

S

Saura Tue 29 Dec 2020 10:29PM

Zdecydowanie dobrze

Skrajny fundamentalizm z międzynarodowymi powiązaniami należy zwalczać, niezależnie czy jest katolicki, islamski czy korporacyjny.

A

Agata Wed 30 Dec 2020 7:25PM

Raczej dobrze

W obecnej chwili to chyba musiałoby być śledztwo dziennikarskie albo prowadzone przez agencję detektywistyczną na prywatne zlecenie. Bo aby prokuratura miała wszcząć jakiekolwiek postępowanie musiałoby być wniesione zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa. Natomiast opinia o OI to domniemania. Należałoby zebrać dowody na łamane prawa.

A

Ania Wed 30 Dec 2020 8:15PM

Raczej dobrze

Cel doskonały, tylko co z wykonaniem? Czy to powinno być śledztwo dziennikarskie, które zwróci uwagę opinii publicznej na działania organizacji?

A

Agnieszka Fri 1 Jan 2021 1:00AM

Zdecydowanie dobrze

Śledztwo raczej dziennikarskie - bracia Siekielscy zapewne dobrze spełniliby to zadanie. Oprócz tego potrzebne są działania prawników dokładnie przeciwne do działań Ordo Iuris. OSK może zwrócić się do samorządów prawniczych o pomoc - myślę, że znajdą się prawnicy pro bono

M

Maria Sat 2 Jan 2021 12:30PM

Ani dobrze, ani źle

U nas nie udało się przecież zdelegalizować ONR, czy zatem naprawdę uzasadniona jest nadzieja, że dojdzie do zdelegalizowania organizacji znacznie potężniejszej, o zasięgu światowym? Niemniej jednak uważam, że próbować warto, jeśli działania w Brukseli odniosą skutek - nie wcześniej. Bo taka próba moim zdaniem może powieść się dopiero wtedy, gdy organizacja zostanie już w jakimś sensie osłabiona, gdy pewne możliwości zostaną jej odebrane.

D

Dorocin Sun 3 Jan 2021 6:43PM

Zdecydowanie dobrze

Ordo Iuris jest niebezpieczną organizacją, jak każda międzynarodowa siatka o podejrzanych źródłach finansowania. Ponadto każdy religijny fundamentalizm może wróżyć wyłącznie źle nie tylko prawom kobiet, ale prawu w ogóle. Wiem, że Ordo Iuris wspierane przez min. Ziobro ma obecnie coraz większe wpływy w resorcie sprawiedliwości, a to już jest dzwonek alarmowy. Tym bardziej, że działają tam prawnicy i walka z nimi wymaga dobrego przygotowania.

P

Piotr Tue 12 Jan 2021 1:00PM

Zdecydowanie dobrze

Jak najszybciej czas skończyć z tą propagandą

J

Jowita Tue 22 Dec 2020 4:37PM

Potrzebne byłoby wsparcie niezależnych mediów, a ściślej dziennikarzy śledczych, do tropienia i punktowania Ordo Iuris. Może nawet współpraca z zagranicznymi mediami? OKO Press rozpoczęło dochodzenia, ale warto byłoby zgłębiać temat i tropić źródła finansowania i powiązania polityczne. Watykan nie jest zachwycony ich działalnością, dlaczego więc tego nie wykorzystać i nie nagłośnić.

DU

[deactivated account] Thu 24 Dec 2020 10:52AM

Ja bym stawiała bardziej na media "nie klękające przed księdzem" albo Braci Sekielskich.

Item removed

DK

Dominika Kopacka-Świątkiewicz Tue 22 Dec 2020 5:40PM

Jowita ma rację, popieram. Rzetelne dziennikarskie śledztwo by się przydało.

M

Marek Tue 22 Dec 2020 6:06PM

Jeżeli Ordo Iuris działa niezgodnie z polskim prawem to najprostszą drogą na realizację tego postulatu jest zgłoszenie odpowiednio umotywowanego zgłoszenia o możliwości popełnienia przestępstwa. Innej drogi zgodnej z obowiązującym prawem nie ma.

W

Wadera Wed 23 Dec 2020 6:07AM

może Pan podać jakie przepisy prawa łamie Ordo Iuris? Jestem bardzo ciekawa jak bardzo umoczona w ruble jest ta organizacja i jaki zasięg ma ich pajęczyna w Polin

ZW

Zosza Warchałowska Tue 22 Dec 2020 6:23PM

Uważam, że cała siatka TFP (Tradition , Family and Property) powinna zostać wzięta pod lupę organów nie tylko Polskich, ale Europejskich, bo zagraża wolnościom i prawom człowieka.

M

Marek Wed 23 Dec 2020 9:14AM

Szczerze pisząc nie wiem. Ale zakładam, ze jeżeli taki postulat został zgłoszony to ktoś to analizował. Ja podpowiadam rozwiązanie - jeżeli jest łamane prawo - to trzeba to formalnie zgłosić . Jeżeli prawo nie jest łamane - to takie postulaty są mało realne.

M

Mind_Revolt Wed 23 Dec 2020 3:24PM

Z pewnoscia sa wsrod nas prawnicy. Zarzuty musza byc niepodwazalne, akt oskarzenia krystaliczny. Wtedy moze sie udac. Pamietajmy, iz nie wystarczy napisac, ze Ordo Iuris to czyste zlo i w jakiej postaci - tam siedza wyszkoleni w kruczkach prawnicy i odepra zarzuty dziesiatkami paragrafow.

DU

[deactivated account] Thu 24 Dec 2020 11:05AM

Myślę, że nawet jak zostanie zgłoszony wniosek o delegalizację, nie ważne kto by rządził (może poza Lewicą), wniosek raczej nie przejdzie. Gdyby KrK chciał się pozbyć ich lub innych tego typu organizacji np. Fundacji Lux Veriratis czy Pro-Prawo do Życia, to by już dawno rzucił na nich ekskomunikę. Nie chcę tu wnikać ale chodzi tu zapewne o politykę i dyplomację ( przeczytajcie książkę ks. Charamsy, on to wszystko opisał). Nawet pisanie do samego papieża nic nie da , petycja przeleży z 10 lat, a odpowiedź będzie na odczepnego typu "zajmiemy się tym" i koniec. Niestety za to Kościół krytykuje i pozbywa się tych, którzy mówią innym językiem np. o.Daniel Gallus czy akcja Różaniec Do Końca Świata.

Item removed

Item removed

DU

[deactivated account] Fri 25 Dec 2020 12:00PM

Najlepszą robotę z nagłośnieniem sprawy Ordo Iuris zrobiłby kolejny dokument braci Sekielskich

Item removed

EK

Edward Kasalovitz Mon 28 Dec 2020 7:58PM

Dziewczyny ze Strajku,

Czy moglybyscie zrobic i wyslac nam petycje ZA POPARCIEM dla Konwencji Stambulskiej? Ordo tak panikuje, gdyz mowi ona wprost, ze to religia jest kamieniem wegielnym do uprzedmiotowienia i wyzysku kobiet.

Wtedy byscie nam ja wyslaly do podpisana i rozprowadzenia. Dzieki temu pokazemy jak wiele osob POPIERA KONWENCJE.

Item removed

DU

[deactivated account] Tue 29 Dec 2020 10:10AM

Pozostaje ostateczne rozwiązanie, napisać list do Franciszka ale wątpię czy się sprawą zajmie. Można jeszcze nagłośnić sprawę wśród lewicowych polityków na świecie.

S

Saura Tue 29 Dec 2020 10:27PM

Polecam międzynarodowe śledztwo dziennikarzy Onetu o powiązaniach Ordo. Jest grubo.

https://wiadomosci.onet.pl/swiat/zalozyciele-ordo-iuris-finansuja-milionami-konserwatywna-krucjate-na-swiecie/fhh4rqw

DU

[deactivated account] Wed 30 Dec 2020 8:02PM

Brzmi strasznie mrocznie, jak kolejna spiskowa teoria, która okazuje się być prawdziwa. 😱

EK

Edward Kasalovitz Fri 1 Jan 2021 2:21PM

Już chyba większość przeczytała:) Teraz musimy tych fanatyków zdelegalizować.

DU

[deactivated account] Fri 1 Jan 2021 7:23PM

Ale do tego może dojść , gdy przyjdzie nowa władza, a na poparcie ze strony PO (min, były minister Królikowski jest/był członkiem Ordo Iuris) będzie ciężko, tym bardziej Hołowni.

N

Norbert Fri 1 Jan 2021 10:38PM

Niestety widoczny jest co raz to większy fundamentalistyczny lobbing w Unii Europejskiej. Szacuje się, że w roku 2020 koszt organizacji lobbistycznych wzrósł o 20% w porównaniu z rokiem 2019. Eksperci twierdzą, że jest to związane z co raz to większym wpływem instytucji europejskich na życie obywateli Unii Europejskiej.

Dlatego należy spojrzeć na tę sprawę szerzej niż tylko na Ordo Iuris. Cenzura i blokada jednej organizacji otworzy drzwi na blokowanie innych organizacji, także tych nam sprzyjających. Rosyjscy lobbyści tylko czekają na taką możliwość. Wtedy walka na budżety zamieni się na walkę na wykluczenia z listy lobbystów.

Specjalisci z Europejskiej Agencji Współpracy Międzynarodowej (EAWW) twierdzą, że rosyjscy lobbiści już w roku 2024 mogą mieć decydujący wpływ na kierunek, w którym będzie rozwijała się Unia Europejska. Zalecają jak najszybsze pójście do pracy i wsparcie organizacji walczących z rosyjskim oligarizmem w ramach dewizy grosz do grosza i zbierze się kokosza.

DU

[deactivated account] Mon 4 Jan 2021 11:01AM

Wracając do Braci Sekielskich, to z tego co wiem, mają kanał na YT, jak ktoś ma konto, moze napisać (ja nie mam :( )

MG

Monika Gimblett Thu 7 Jan 2021 2:34PM

Pomysl sledztwa zakonczonego delegalizacja OI popieram stanowczo, tylko kto mialby to sledztwo w Polsce przeprowadzic? Nie jestem prawnikiem, ale wydaje mi sie, ze z fundamentalizmu i fanatyzmu trudniej sformulowac oskarzenie niz np z braku transparentnch finansow. Warto ujawnic nie tylko skad OI czerpie srodki, ale tez jak z nich korzysta, kogo i co finansuje w Polsce? Poza tym, po ewntualnej delegalizacji moze natychmiast pojawic sie podobna organizacja pod inna nazwa. Moze warto pomyslec o przepisach, w mysl ktorych organizacja/instytucja, ktorej charakter i cele definiuje jakakolwiek religia, nie bedzie miala prawa lobbowac czy w jakikolwiek inny sposob angazowac sie w polityke, ograniczajac sie do dzialalnosci charytatywniej i spolecznej. Z edukacyjna juz bym bardzo uwazala. Rozdzial tronu i oltarza.

P

Piotr Tue 12 Jan 2021 1:03PM

Zdecydowanie, bardzo potrzebny pomysł!! Tylko właśnie kto by miał takie śledztwo przeprowadzić. Ziobro?? na pewno nie, on się teraz na Matołuszku mści, więc raczej nie te miernoty, które rządzą, a więc może ktoś spoza rządu. Tylko kto?? Opozycja?? Dobrze by było, ale na razie raczej mogliby tego nie zrobić, ale nadzieja zawsze umiera ostatnia.