Loomio

Temat: POMOC W OTRZYMYWANIU ALIMENTÓW. Stosowanie art. 209 Kodeksu Karnego

O oskmp Public Seen by 374

Ponad milion dzieci w Polsce nie otrzymuje alimentów zasądzonych prawomocnymi postanowieniami Sądu. Tylko około ⅕ objęta jest wsparciem ze strony Państwa poprzez wypłacanie maksymalnie 500 zł z Funduszu alimentacyjnego. Pozostałe dzieci tego wsparcia nie otrzymują. Powodem jest przekroczenie kryterium dochodowego, które w bieżącym okresie rozliczeniowym wynosi 900 zł na osobę w rodzinie. 


Rozwiązanie:Stosowanie art. 209 Kodeksu Karnego przez policję i prokuratorów:

•  zgodne z obowiązującymi przepisami i staranne prowadzenie postępowań z art. 209 Kodeksu Karnego, które przełoży się na skuteczną egzekucję alimentów,

• przeprowadzenie skutecznej kampanii informacyjnej dla Policji, o przestępstwie niealimentacji celem zmiany nastawienia do przestępstw niealimentacji wobec dzieci,

• przeprowadzenie kampanii społecznej dotyczącej problemu niealimentacji.


Poniżej możesz:

  • ocenić tę propozycję rozwiązania (odpowiadając na pytanie w ankiecie),

  • skomentować tę propozycję rozwiązania lub zaproponować własne rozwiązanie w tym obszarze(korzystając z opcji "Komentarz").

M

Maria Tue 12 Jan 2021 9:09PM

Zdecydowanie dobrze

Dodam, że zaraz po kampaniach informacyjnych grupa osób kompetentnych powinna zacząć pilnować przestrzegania tego prawa. Bo ludzie mogą być nawet doinformowani, a mimo to nie stosować zasad, o których się dowiedzieli.

B

Bogda Fri 15 Jan 2021 1:50PM

Raczej dobrze

Wybrałam "Raczej dobrze" , gdyż sądzę, że te sprawy wymagaja bardzo indywidualnego rozpatrywania.

AA

AS Andrzejewski Wed 23 Dec 2020 12:55PM

Ja uważam, że trzeba dać dodatkowe uprawnienia komornikom i surowo karać pracodawców, którzy pomagają dłużnikom ukrywać swoje prawdziwe dochody. Powinno to jednak dotyczyć tylko alimentów, a nie np: kredytu. Wsparcie z funduszu alimentacyjnego powinno zależeć od poziomu zamożności dłużnika, a nie beneficjenta i każda wypłata z funduszu powinna być dopisywana do rachunku dłużnika.

N

Norbert Thu 31 Dec 2020 3:46PM

Powołując się na Eurostat można stwierdzić, że dłużnicy nie tylko stanowią problem dla matek zalegając z alimentami, ale także dla innych ludzi w kryzysowej sytuacji. Często pieniądze pożyczane są rodzinie i znajomym, a następnie kontakt się urywa. Nawet jeżeli zostanie podpisana umowa to bliscy zasłaniają się brakiem dochodów, a postępowania sądowe i komornicze mogą się ciągnąć w nieskończoność. W takich sytuacjach korzysta się z banku, który zapewnia bezpieczeństwo kredytodawcy.

Mówienie o tym żeby zwiększyć ściągalność tylko dla dłużników alimentacyjnych, a pominąć innych dłużników np. kredytowych jest bardzo płytkim spojrzeniem na sytuację. Dłużnika, który nie chce spłacać swojego długu nie obchodzi gdzie ten dług ma, może łatwo zastępować dług alimentacyjny długiem każdego innego rodzaju. Zwiększenie ścigalności długu tylko w tym jednym przypadku przenosi tylko ten problem z samotnych matek na reszte społeczeństwa.

Za każdym niezapłaconym długiem kryje się tragedia wierzyciela. Nie można dzielić ludzi na lepszych czyli samotne matki i gorszych czyli resztę społeczeństwa.