Loomio

Temat: POMOC W OTRZYMYWANIU ALIMENTÓW. Stosowanie art. 209 Kodeksu Karnego

O oskmp Public Seen by 374

Ponad milion dzieci w Polsce nie otrzymuje alimentów zasądzonych prawomocnymi postanowieniami Sądu. Tylko około ⅕ objęta jest wsparciem ze strony Państwa poprzez wypłacanie maksymalnie 500 zł z Funduszu alimentacyjnego. Pozostałe dzieci tego wsparcia nie otrzymują. Powodem jest przekroczenie kryterium dochodowego, które w bieżącym okresie rozliczeniowym wynosi 900 zł na osobę w rodzinie. 


Rozwiązanie:Stosowanie art. 209 Kodeksu Karnego przez policję i prokuratorów:

•  zgodne z obowiązującymi przepisami i staranne prowadzenie postępowań z art. 209 Kodeksu Karnego, które przełoży się na skuteczną egzekucję alimentów,

• przeprowadzenie skutecznej kampanii informacyjnej dla Policji, o przestępstwie niealimentacji celem zmiany nastawienia do przestępstw niealimentacji wobec dzieci,

• przeprowadzenie kampanii społecznej dotyczącej problemu niealimentacji.


Poniżej możesz:

  • ocenić tę propozycję rozwiązania (odpowiadając na pytanie w ankiecie),

  • skomentować tę propozycję rozwiązania lub zaproponować własne rozwiązanie w tym obszarze(korzystając z opcji "Komentarz").

O

Poll Created Mon 21 Dec 2020 12:33AM

Jak oceniasz tę propozycję rozwiązania? Closed Fri 15 Jan 2021 10:13PM

Zaznacz odpowiedź najbliższą Twojej ocenie tego rozwiązania.
W polu "Uzasadnienie" możesz wpisać swoje argumenty za lub przeciw temu rozwiązaniu oraz komentarze do niego.

Results

Results Option % of points Voters
Zdecydowanie dobrze 87.0% 47 KH B IP M AC MH BB MB DU A G P AM E AZ SJ PK TJ WB HP
Raczej dobrze 5.6% 3 P B B
Ani dobrze, ani źle 5.6% 3 SW L AA
Zdecydowanie źle 1.9% 1 S
Raczej źle 0.0% 0  
Undecided 0% 1 O

54 of 55 people have voted (98%)

MH

Małgorzata Haftaniuk Tue 22 Dec 2020 7:12PM

Zdecydowanie dobrze

Uważam ,że paragraf 1a powinien zostać usunięty, ponieważ żadna normalna matka nie dopuści do niezaspokojenia podstawowych potrzeb życiowych swojego dziecka, a na to bardzo często powołuje się policja umarzając postępowania.

TJ

Tomek Jędrzejczyk Tue 22 Dec 2020 8:05PM

Zdecydowanie dobrze

Im większa świadomość społeczna/obywatelska tym lepiej. Ostracyzm być może nie jest bronią ostateczną ale nadal skuteczną. ;).

WB

wziątek bogdan Tue 22 Dec 2020 9:22PM

Zdecydowanie dobrze

Dodatkowo kara dla zanizajacych dochody alimenciarza pracodawców przypadki bardzo czeste powinna być ustanowiona za współudział w przestepstwie

S

Sara Wed 23 Dec 2020 10:46AM

Zdecydowanie źle

Podstawowym postulatem powinna być aborcja na żądanie. Kiedy nawet Ogólnopolski Strajk Kobiet nie wspiera osób zachodzących w ciążę, kto ma im pomóc? Jestem bardzo rozczarowana.

SW

Sebastian Walczak Wed 23 Dec 2020 11:46AM

Ani dobrze, ani źle

Chyba Wam przestało zależeć. Nawet w małym mieście na 1 miejscu był tylko jeden postulat - aborcja na żądanie. Wypierdolcie Boniego i innych dziadów i zacznijcie słuchać młodych

AA

AS Andrzejewski Wed 23 Dec 2020 12:50PM

Ani dobrze, ani źle

W przypadku alimentów rozwiązania siłowe są skuteczniejsze od kampanii informacyjnych.

J

Jan53 Wed 23 Dec 2020 10:45PM

Zdecydowanie dobrze

Dla policjantów sprawy o przestępstwo niealimentacji, to tzw. „piąte koło u wozu”. Prowadzone tak, aby umorzyć. Pamiętacie jak ZZ zapowiadał rewolucyjne zmiany. Kierowanie niepracujących alimenciarzy do pracy z propozycji urzędu pracy. A jeśli odmówi podjęcia pracy wniosek o karę więzienia lub elektroniczny dozór. Niestety nic takiego nie stało się. Pozdrawiam j23rudy102

R

Rysia Thu 24 Dec 2020 12:25AM

Zdecydowanie dobrze

Dziecko to obowiazek i kazdy rodzic powinien partycypowac w kosztach utrzymania dziecka. Panstwo powinno pomagac, ale tylko jezeli niemozliwe jest sciagniecie alimentow z drugiego rodzica. Kryterium dochodowe jest krzywdzace dla matek, ktore pracuja.

IO

izabela orbach Sat 2 Jan 2021 10:03AM

Zdecydowanie dobrze

Jestem w takiej sytuacji i wiem, ze sama interwencja komornicza niewiele daje... zarabiam 2850 na rękę i mam 2 dzieci... nie łapię sie więc na fundusz alimentacyjny 😒

M

Maria Tue 12 Jan 2021 9:09PM

Zdecydowanie dobrze

Dodam, że zaraz po kampaniach informacyjnych grupa osób kompetentnych powinna zacząć pilnować przestrzegania tego prawa. Bo ludzie mogą być nawet doinformowani, a mimo to nie stosować zasad, o których się dowiedzieli.

B

Bogda Fri 15 Jan 2021 1:50PM

Raczej dobrze

Wybrałam "Raczej dobrze" , gdyż sądzę, że te sprawy wymagaja bardzo indywidualnego rozpatrywania.

AA

AS Andrzejewski Wed 23 Dec 2020 12:55PM

Ja uważam, że trzeba dać dodatkowe uprawnienia komornikom i surowo karać pracodawców, którzy pomagają dłużnikom ukrywać swoje prawdziwe dochody. Powinno to jednak dotyczyć tylko alimentów, a nie np: kredytu. Wsparcie z funduszu alimentacyjnego powinno zależeć od poziomu zamożności dłużnika, a nie beneficjenta i każda wypłata z funduszu powinna być dopisywana do rachunku dłużnika.

N

Norbert Thu 31 Dec 2020 3:46PM

Powołując się na Eurostat można stwierdzić, że dłużnicy nie tylko stanowią problem dla matek zalegając z alimentami, ale także dla innych ludzi w kryzysowej sytuacji. Często pieniądze pożyczane są rodzinie i znajomym, a następnie kontakt się urywa. Nawet jeżeli zostanie podpisana umowa to bliscy zasłaniają się brakiem dochodów, a postępowania sądowe i komornicze mogą się ciągnąć w nieskończoność. W takich sytuacjach korzysta się z banku, który zapewnia bezpieczeństwo kredytodawcy.

Mówienie o tym żeby zwiększyć ściągalność tylko dla dłużników alimentacyjnych, a pominąć innych dłużników np. kredytowych jest bardzo płytkim spojrzeniem na sytuację. Dłużnika, który nie chce spłacać swojego długu nie obchodzi gdzie ten dług ma, może łatwo zastępować dług alimentacyjny długiem każdego innego rodzaju. Zwiększenie ścigalności długu tylko w tym jednym przypadku przenosi tylko ten problem z samotnych matek na reszte społeczeństwa.

Za każdym niezapłaconym długiem kryje się tragedia wierzyciela. Nie można dzielić ludzi na lepszych czyli samotne matki i gorszych czyli resztę społeczeństwa.