Temat: RÓWNY DOSTĘP DO EDUKACJI ZDALNEJ: Dofinansowanie zdalnego nauczania

W wyniku przejścia na naukę zdalną, podobnie jak wiosną, część uczennic i uczniów ma utrudniony dostęp do edukacji lub została wykluczona z systemu.
Dzieci z defaworyzowanych środowisk nie mają dostępu do sprzętu i internetu, często nie mają również niezbędnego wsparcia w domu, które pozwoliłoby im na korzystanie w pełni z nauki zdalnej. Są także dzieci, które w okresie zdalnej nauki nie nawiązują kontaktu ze szkołą i nie wiadomo co się z nimi dzieje.
Rząd przez pół roku nie zrobił nic, aby rozwiązać problemy związane ze zdalną edukacją, które były znane już w kwietniu.
Władze nie wypełniają obowiązku, który nakłada na nie Konstytucja.
Art. 70 Konstytucji RP Władze publiczne zapewniają obywatelom powszechny i równy dostęp do wykształcenia. W tym celu tworzą i wspierają systemy indywidualnej pomocy finansowej i organizacyjnej dla uczniów i studentów.
Rozwiązanie:
Powzięcie natychmiastowych działań dla zapewnienia udziału wszystkich uczniów w zajęciach prowadzonych zdalnie, m.in. przez dofinansowanie z budżetu centralnego gminnych i miejskich ośrodków pomocy społecznej, by mogły opracować i wdrożyć skuteczne procedury, zatrudnić dodatkowych asystentów rodzin itp.
Poniżej możesz:
ocenić tę propozycję rozwiązania (odpowiadając na pytanie w ankiecie),
skomentować tę propozycję rozwiązania lub zaproponować własne rozwiązanie w tym obszarze (korzystając z opcji "Komentarz")
Deleted account Wed 23 Dec 2020 8:30AM
Myślę, że to nie jest sprawa gminy i MOPSów, a raczej dla mnie oświaty.
Ewa Lipińska Wed 23 Dec 2020 12:44PM
Ważna bardzo kwestia wyrównywania szans edukacyjnych. Problem ten powinien być rozwiązany już wczesną wiosną tymczasem pieniądze inwestowano w kampanie wyborcze. Rząd zajmuje się codziennym przeżyciem swoim, zamiast przyszłością dzieci i młodzieży.
Tomasz Mon 28 Dec 2020 10:54AM
Zgadzam się z p. Niną, która zwraca uwagę na fakt, że zaprzęgnięcie wolontariuszy przez państwo, które marnotrawi dostępne dla niego środki finansowe na bzdury stanowi rozwiązanie pokrętne i pozwala na uniknięcie przez państwo konstytucyjnej odpowiedzialności za kwestie fundamentalne dla funkcjonowania społeczeństwa.
Maciej Wilkoszewski Mon 28 Dec 2020 1:21PM
Bo będzie mogło być używane na co dzień po pandemii też, jako uzupełniająca forma uczenia.
Deleted account · Fri 25 Dec 2020 11:50AM
To nauczanie zdalne, z tego co słyszałam, to jakaś kpina, szczególnie w wydaniu Szkoły z TVP, z której do tej pory wszyscy cisną bekę.