Temat: RÓWNY DOSTEP DO EDUKACJI ZDALNEJ: Środki na zakup sprzętu

W wyniku przejścia na naukę zdalną, podobnie jak wiosną, część uczennic i uczniów ma utrudniony dostęp do edukacji lub została wykluczona z systemu.
Dzieci z defaworyzowanych środowisk nie mają dostępu do sprzętu i internetu, często nie mają również niezbędnego wsparcia w domu, które pozwoliłoby im na korzystanie w pełni z nauki zdalnej. Są także dzieci, które w okresie zdalnej nauki nie nawiązują kontaktu ze szkołą i nie wiadomo co się z nimi dzieje.
Rząd przez pół roku nie zrobił nic, aby rozwiązać problemy związane ze zdalną edukacją, które były znane już w kwietniu.
Władze nie wypełniają obowiązku, który nakłada na nie Konstytucja.
Art. 70 Konstytucji RP Władze publiczne zapewniają obywatelom powszechny i równy dostęp do wykształcenia. W tym celu tworzą i wspierają systemy indywidualnej pomocy finansowej i organizacyjnej dla uczniów i studentów.
Rozwiązanie:
Przekazanie gminom odpowiednich środków na sfinansowanie zakupu sprzętu dla uczennic, uczniów, nauczycielek i nauczycieli.
Poniżej możesz:
ocenić tę propozycję rozwiązania (odpowiadając na pytanie w ankiecie),
skomentować tę propozycję rozwiązania lub zaproponować własne rozwiązanie w tym obszarze (korzystając z opcji "Komentarz").
Deleted account Wed 23 Dec 2020 8:10AM
Popieram, ale jednak z uwzględnieniem progu dochodowego rodziców skoro ma to służyć wyrownywaniu szans. Dla nauczycielek i nauczycieli jak najbardziej.
Ewa Lipińska Wed 23 Dec 2020 12:39PM
Rząd nie przedstawił pomysłu na pomoc rodzinom nie mającym dostępu do sieci internetowej lub środków finansowych na zakup pełnego sprzętu do zdalnej nauki dzieci, od przedszkola po wyższe szkolnictwo. Brak raportów. Problem ten jest tak samo ważny, jak 500+ dla rodzin, które nie powinno być utożsamiane z tymi zakupami. Dodatkowe 500+ powinno być wyasygnowane.
Paulina Kurowska Wed 23 Dec 2020 1:01PM
500+ nie jest wytłumaczeniem, te pieniądze nie zawsze są wydawane De facto na dziecko - nie ma nad tym kontroli. To szkoła we współpracy z samorządem powinna zająć się (również! ) dostarczeniem sprzętu, aplikacji itp. To przecież szkoła powinna wiedzieć co dzieje się z uczennica/ uczniem.
Dariusz Magiera Wed 23 Dec 2020 10:19PM
sprzęt dla nauczycieli. rodzice dostali 500+. rocznie to 6000pln. Na MacBooka wystarczy
Jacek_H Thu 24 Dec 2020 2:25PM
Nie ograniczałbym zakresu sprzętu do określonych grup.
1 dziecko - 1 laptop/tablet.
1 nauczyciel - pewnie już ma komputer, to kamerka/łącze sieciowe wysokiej przepustowości.
A do tego helpdesk.
Tomasz Mon 28 Dec 2020 10:39AM
Superważna w tym wszystkim jest ewaluacja spożytkowania przekazanych środków.
Marcin Tue 29 Dec 2020 10:59PM
Nauka zdalan często opiera się na przesyłaniu wiadmości z załącznikami przez pocztę e-mail, co jest bardzo złą praktyką. Bez żywego kontaktu chociażby online przez kamerę i mikrofon dziecko traci motywację do nauki. A bez kontaltu z całą klasą traci motywację do osiągnięć, gdyż nauka pozbawiona emocji między równieśnikami jest miałka - na poziomie dostatecznym. Które dziecko dzisiaj chce widzieć się online z innymi? Wyłączanie kamer i mikrofonów jest nagminne, gdyż dziweci czują że jest to minimum, które muszą spełnić. A kto chce dać z siebie maksimum? Bez wzajmemnej motywacji dzieci nie jest to możliwe!! Więc dzieci muszą widzieć się online, a do tego trzeba dobrego sprzętu komputerowego.
Maciek · Wed 23 Dec 2020 12:33AM
Szkoły we współpracy np. z policją muszą upewnić się czy wszyscy uczniowie są w stanie uczestniczyć w lekcjach, a jeśli nie, jakiej konkretnie pomocy potrzebują.
Sprzęt komputerowy nie powinien być kupowany, poza wyjątkowymi sytuacjami – to za duży koszt. Lokalne zbiórki niepotrzebnego sprzętu będą bardziej efektywne, a hobbystów gotowych się nimi zająć nie brakuje.
Nie jest potrzebne komercyjne oprogramowanie: prawie do wszystkiego wystarczy przeglądarka internetowa w dowolnym systemie operacyjnym (Linux da radę, jeśli na konkretnym sprzęcie nie ma legalnego Windowsa OEM).