Loomio

Temat: NARODOWA APOSTAZJA! Apel do dziennikarzy

S Strajk Public Seen by 414

Diagnoza sytuacji:

 • Brak gwarantowanego przez państwo prawa do kontroli i wglądu w dane osobowe przetwarzane przez kościół. Kościół ma swojego inspektora ochrony danych osobowych i nie podlega RODO.

 • Brak państwowej procedury wystąpienia z kościoła. Apostazja jest formalnością wewnątrzkościelną, nie unieważnia chrztu, a ilość apostatów nie jest podawana do publicznej wiadomości przez Instytut Statystyki Kościoła Katolickiego (ISKK).

 • Państwo nie prowadzi rzetelnych statystyk dotyczących udziału w praktykach kościelnych. Osławione 90% katolików to mit będący przedmiotem kościelnej ochrony, nieświadomie utrwalany przez media. ISKK podaje dane wybiórczo i przekłamuje trendy. Sama liczba ochrzczonych, 92% podawane przez ISKK, jest kłamstwem – kościół zaniża liczbę ludności Polski do 35,5 mln, by uzyskać takie dane. W rzeczywistości ochrzczonych jest niecałe 33 mln spośród 38 mln Polek i Polaków, co daje niecałe 87%. Do kościoła chodzi 38% (dominicantes wg danych ISKK) spośród 82% zobowiązanych, spośród 87% ochrzczonych, czyli mniej więcej co czwarta Polka i co czwarty Polak.

Realizacja postulatu:

Kampania Same Plusy (sameplusy.info) służy popularyzacji wiedzy na temat związku, jaki istnieje między indywidualnymi wyborami i postawami ludzi a pozycją polityczną kościoła rzymskokatolickiego w Polsce oraz zachęcie do odseparowania się od kościoła we wszystkich obszarach życia prywatnego i społecznego.

Poprzez pokazanie zalet alternatywnych ceremonii niereligijnych zachęcamy, by zaprzestać wspierania instytucji kościoła rzymskokatolickiego, którą uważamy za społecznie szkodliwą. Namawiamy do apostazji. Promujemy pro-równościowe, antydyskryminacyjne, antyprzemocowe inicjatywy i organizacje oraz zachęcamy do wspierania ich działalności. Wskazujemy, jakich postulatów szukać w programach wyborczych partii i obietnicach polityków w zakresie działań zmierzających do realnego rozdziału kościoła od państwa.

Kanały komunikacji – bilbordy, plakaty, wlepki, social media

Projekt powstał we współpracy zespołu Świeckie Państwo ze stowarzyszeniem Kongres Świeckości i został sfinansowany ze środków fundacji Ogólnopolski Strajk Kobiet.


Rozwiązanie:

Apel do dziennikarzy:    

 • przeprowadźcie śledztwo w sprawie danych ISKK    

 • wywierajcie presję na kościół, by podał i podawał co roku ilość apostatów i chrztów  


  Poniżej możesz:

  • ocenić tę propozycję rozwiązania
   (odpowiadając na pytanie w ankiecie),

  • skomentować tę propozycję rozwiązania lub zaproponować własne rozwiązanie w tym obszarze (korzystając z opcji "Komentarz").

G

Gabriela Tue 9 Mar 2021 6:32AM

może byłby to jakiś punkt wyjścia, ale KK wbrew temu czego wymaga od innych - sam kłamie

J

Jan53 Sat 13 Feb 2021 12:08PM

Wierny w KK to „chłop pańszczyźniany”. Nowy proboszcz tak mnie potraktował gdy próbowałem uzyskać zaświadczenie o bierzmowaniu córki dla innego kościoła. Ślub odbywał się na Kaszubach, a teraz mieszkamy w Gdyni. Chrzest córki miał miejsce w Gdańsku. Bałagan i lekceważenie wiernych to standard. Nic dziwnego , że ludzie rezygnują z „uslug” KK. Ja zrezygnowałem z „usług” KK już kilka lat temu i nie muszę zdobywać potwierdzenia apostazji. Współczuję upokorzeń tym , którzy chcą przejść ten tor przeszkód.

ZG

Zenon Grudkowski Fri 8 Jan 2021 1:46PM

Apostazja to także wymysł kościoła. I do tego obwarowany biurokracją rzekomo niezbędną. Oczywiście niezbędną kościołowi. Jest prostszy sposób - po prostu nie uczestniczyć w tzw. życiu duchowym tej czarnej mafii. Wiem, że w miastach jest łatwiej, ale na wsi też to jest możliwe. I na koniec przestroga: pilnujcie swoje dzieci przed pedofilami w sutannach!

M

Maria Mon 28 Dec 2020 12:06PM

Nie liczyłabym na to, że kler będzie podawał dane dotyczące liczby apostazji, bo chyba mało kto chętnie opowiada - tym bardziej publicznie - o niepowodzeniach. Zresztą, choć o tym się być może nie mówi, motywy apostazji (tak jak motywy wielu innych ludzkich czynów) zapewne mogą być bardzo różne, niekoniecznie muszą wiązać się z utratą zaufania do instytucji. A przecież właśnie o zademonstrowanie braku zaufania nam chodzi.

A

Agnieszkabo Sun 27 Dec 2020 8:29PM

Uważam, że ważne jest posiadanie i upowszechnianie wiarygodnych danych na temat liczby osób uczestniczacych w mszach oraz liczby apostazji. To pomoże skończyć z kłamliwą narracją o powszechności kościoła katolickiego.

A

Alex Sun 27 Dec 2020 8:05PM

Kościół "liczy" swoich wiernych (ISKK proszę sprawdz) i choć nie są to dane, które nadają się dla naukowych badań, to są jedyne dane jakimi dysponujemy w kontekście liczby aktywnych uczestników kościoła.

B

bogdan Sun 27 Dec 2020 4:38PM

Dane kościelne należy ignorować. Zamiast tego korzystać z danych z powszechnych spisów ludności.

B

bogdan Sun 27 Dec 2020 4:37PM

Dane kościelne należy ignorować. Zamiast tego korzystać z danych z powszechnych spisów ludności.

A

AmoSatoshi Sat 26 Dec 2020 8:06PM

Serio wierzysz, że ktoś sprawdza liczbę "wiernych" i na tej podstawie wysyła przelewy?
A jeśli nawet to czy wierzysz, że KK będzie rzetelnie raportował ilość wiernych?
Skoro potrafią tuszować pedofilię to fałszowanie ilości nie jest dla nich problemem.
Problemem jest cały ten system, który dopuszcza finansowanie kościoła z budżetu.

A

Alex Sat 26 Dec 2020 7:02PM

Im wiecej potencjalnych wiernych (czyli zaklamanych danych przez kosciol) tym wieksze subwencje od panstwa KK dostanie, czyli to jest kluczowa rzecz.

A

AmoSatoshi Sat 26 Dec 2020 6:35PM

Jaki ma sens zajmowanie się kwestią apostazji? Co to ma dać? Jaki ma przynieść skutek? Robienie szumu bez powodu.
Zmiana władzy i odcięcie finansowania kościoła z budżetu. Na kościół niech łożą Ci, którzy chcą.
Szybko okaże się, że skarbiec kościelny stanie się pusty i zacznie się wyprzedaż majątku.
Potem to już "z górki na pazurki" ku finałowi KK w Polsce.

MV

Mariusz Vippolman Fri 25 Dec 2020 10:26PM

Moim zdaniem szkoda wysiłku i czasu na żądanie o publikacji ilości apostatów itp. Po prostu należy przestać chodzić do kościoła lub zmienić wyznanie. Fakt, że KK będzie głosił dane o ilości wiernych na podstawie swoich wyliczeń nie wpłynie na życie osób będących poza jego wpływem. Praca u podstaw jest priorytetem, a nie apele do prasy. To, że na każdej półce w biurach i księgarniach były dzieła Lenina, nie oznacza, że były czytane. Kto przeżył komunę, ten wie o czym mowa.

B

bogdan Sun 27 Dec 2020 4:36PM

Dane kościelne należy ignorować. Zamiast tego korzystać z danych z powszechnych spisów ludności.

A

Anna Fri 25 Dec 2020 1:50AM

Presja na sam KK żeby podawał dane nie przyniesie oczywiście rezultatu, będą zwlekać z podawaniem albo kręcić. Ale sama presja ma sens, dziennikarze cały czas powinni o tym pisać, demaskować uprzywilejowaną pozycję KK. A temat apostazji nie może być sezonowym tematem

B

bogdan Wed 23 Dec 2020 4:31PM

Liczę, że znajdą się dziennikarze, którzy będą dociekliwie drążyć temat apostazji.

MK

Miłosz Kłosowicz Tue 22 Dec 2020 10:14PM

Tutaj kwestia pomocnicza w ustaleniu pewnych faktów przez dziennikarzy, zadanie bardziej dla polityków - żeby kościół bezwzględnie podlegał rygorom ustawy o dostępie do informacji publicznej. Tak, żeby potrzebne infomracje mozna było wyegzekwować w razie czego na drodze sądowej.

DU

[deactivated account] Wed 23 Dec 2020 12:59PM

Zależy o jakich dziennikarzy chodzi, mediów naprawdę krytykujących KRK jest tyle co kot napłakał, NIE, Przegląd, Faktycznie, Krytyka Polityczna, Codziennik Feministyczny, Girls Room, można dorzucić mniejsze media. Gazeta Wyborcza niby uchodzi za liberalną, a swego czasu publikowała jakąś serię książek o Janie Pawle II.

ME

Małgosia eS Tue 22 Dec 2020 7:33PM

Liczę, że znajdą się dziennikarze, którzy będą dociekliwie drążyć temat apostazji i statystyk. Ważne by ten temat nie był spychany do niszy.

AD

Anna Dryjańska Tue 22 Dec 2020 4:20PM

W ramach apelu do mediów warto uwzględnić kwestię języka. Dziennikarki i dziennikarze często stawiają znak równości między takimi terminami jak wierzący i katolik, chrześcijanin i katolik, kościół i kościół rzymskokatolicki. To wprowadza w błąd i utrwala dominację kościoła rzymskokatolickiego.

A

Alejandro Fri 8 Jan 2021 7:18AM

Zdecydowanie dobrze

Unikajmy wyznań religijnych. Nie wprowadzają niczego wartościowego. Niczego, czego dziecko i tak już by nie poznalo wcześniej zanim zostanie zindoktrynowane, zidiocone, przez katechezę i obrządki. "Nauki" religijne sa infantylne i oprócz powtarzania truizmów, nie wnoszą niczego wartościowego. Obiecują życie wieczne, a w zamian odbierają ludziom zdolność racjonalnego myślenia .

A

Agata Mon 28 Dec 2020 1:27PM

Zdecydowanie dobrze

Myślę, że należałoby w tej kwestii zacząć od rzetelnych informacji ile jest osób ochrzczonych, ile faktycznie praktykujących religię katolicką, ile osób innych wyznań, ile niewierzących Dotarcie do tych informacji byłoby zadaniem dla dziennikarzy.

Ale nawet jeśli większość obywateli to katolicy ( nawet 51%), to czy jest to podstawą stworzenia wyznaniowego państwa katolickiego ? Co z pozostałymi obywatelami ? Jakie państwo chcemy mieć ? Tylko dla katolików, czy dla wszystkich?

M

Maria Mon 28 Dec 2020 12:00PM

Raczej dobrze

Przeprowadzenie śledztwa uważam za konieczne. Natomiast domaganie się podawania danych dotyczących apostazji moim zdaniem nie ma sensu i nie odniesie skutku.

B

bogdan Sun 27 Dec 2020 4:08PM

Raczej dobrze

Trochę mało. Oczekiwanie od złodzieja, że poda prawdziwe dane jest naiwnością.

A

Anna Fri 25 Dec 2020 1:52AM

Zdecydowanie dobrze

Swoją drogą bardzo podoba mi się hasło "narodowa apostazja", trzeba je popularyzować (popularyzować też trzeba instrukcję apostazji, której procedurę notabene warto też przy okazji krytykować jako często zbyt skomplikowaną i upokarzającą)

MW

Maciej Wilkoszewski Thu 24 Dec 2020 8:25AM

Ani dobrze, ani źle

Zbyt dużo możliwości manipulacji, kłamstwo raczej wygra. Szkoda czasu wiarygodnej mniejszości dziennikarzy.

R

Roman Thu 24 Dec 2020 1:08AM

Raczej źle

Przypisywanie zbyt dużej wagi tym statystykom jest kontr-produktywne. Niech sobie liczą, jak chcą. Lepiej byłoby spróbować przygotować własne, wiarygodne statystyki. A jeśli takie są, to je przedstawiać i promować. A czemu ma służyć podawanie liczby (nie ilości!) apostatów, tego też nie wiem...

AKJ

Adrian Krzysztof Jechowicz Tue 22 Dec 2020 11:39PM

Zdecydowanie dobrze

:)

ME

Małgosia eS Tue 22 Dec 2020 7:35PM

Zdecydowanie dobrze

Jestem za jawnością i pełnym dostępem do jasnych procedur.

SC

Sebastian Celejewski Tue 22 Dec 2020 5:20PM

Raczej źle

Dane kościelne należy ignorować. Zamiast tego korzystać z danych z powszechnych spisów ludności.

AC

Anna Czarnota Tue 22 Dec 2020 2:02PM

Zdecydowanie dobrze

To jak są publikowane dane odnośnie wiernych w Polsce to jest jakiś skandal! Totalne naginanie rzeczywistości. Nauczmy kler poprawnie liczyć.

S

Poll Created Mon 14 Dec 2020 7:37PM

Jak oceniasz tę propozycję rozwiązania? Closed Fri 15 Jan 2021 10:09PM

Zaznacz odpowiedź najbliższą Twojej ocenie tego rozwiązania.
W polu "Uzasadnienie" możesz wpisać swoje argumenty za lub przeciw temu rozwiązaniu oraz komentarze do niego.

Results

Results Option % of points Voters
Zdecydowanie dobrze 89.9% 62 MS RS BJ D KP B A GS M DU AC M AO DB G DU MK BB ZL DU
Raczej dobrze 5.8% 4 WB B M Z
Raczej źle 2.9% 2 SC R
Ani dobrze, ani źle 1.4% 1 MW
Zdecydowanie źle 0.0% 0  
Undecided 0% 1 S

69 of 70 people have voted (98%)