Loomio

Temat: RÓWNY DOSTĘP DO EDUKACJI ZDALNEJ: Dofinansowanie opieki psychologicznej i psychiatrycznej

MM Marta Malesińska Public Seen by 180

W wyniku przejścia na naukę zdalną, podobnie jak wiosną, część uczennic i uczniów ma utrudniony dostęp do edukacji lub została wykluczona z systemu.

  • Dzieci z defaworyzowanych środowisk  nie mają dostępu do sprzętu i internetu, często nie mają również niezbędnego wsparcia w domu, które pozwoliłoby im na korzystanie w pełni z nauki zdalnej. Są także dzieci, które w okresie zdalnej nauki nie nawiązują kontaktu ze szkołą i nie wiadomo co się z nimi dzieje.

  • Rząd przez pół roku nie zrobił nic, aby rozwiązać problemy związane ze zdalną edukacją, które były znane już w kwietniu.

  • Władze nie wypełniają obowiązku, który nakłada na nie Konstytucja.

  • Art. 70 Konstytucji RP Władze publiczne zapewniają obywatelom powszechny i równy dostęp do wykształcenia. W tym celu tworzą i wspierają systemy indywidualnej pomocy finansowej i organizacyjnej dla uczniów i studentów.


Rozwiązanie:
Dofinansowanie opieki psychologicznej i psychiatrycznej dla dzieci i młodzieży w poradniach i ośrodkach kolejnych stopni referencyjności.


Poniżej możesz:

  • ocenić tę propozycję rozwiązania (odpowiadając na pytanie w ankiecie),

  • skomentować tę propozycję rozwiązania lub zaproponować własne rozwiązanie w tym obszarze (korzystając z opcji "Komentarz")

MM

Poll Created Sat 19 Dec 2020 4:35PM

Jak oceniasz tę propozycję rozwiązania, opracowaną przez Radę Konsultacyjną OSK? Closed Fri 15 Jan 2021 10:04PM

Zaznacz odpowiedź najbliższą Twojej ocenie tego rozwiązania.
W polu "Uzasadnienie" możesz wpisać swoje argumenty za lub przeciw temu rozwiązaniu oraz komentarze do niego.

Results

Results Option % of points Voters
Zdecydowanie dobrze 93.0% 40 K M D B I IP JG M A BB DU J KD K P SC AM J K PK
Raczej dobrze 2.3% 1 KB
Ani dobrze, ani źle 2.3% 1 ZF
Raczej źle 2.3% 1 M
Zdecydowanie źle 0.0% 0  
Undecided 0% 1 MM

43 of 44 people have voted (97%)

E

Edyta Tue 22 Dec 2020 7:17PM

Zdecydowanie dobrze

Postulat dobry ale jak ma być osiągnięty, źródła finansowania itd... Nie wystarczy rzucić hasło ważne żeby zastanowić się jak

ZF

Zbigniew Finfando Tue 22 Dec 2020 11:13PM

Ani dobrze, ani źle

Nie rozumiem dlaczego ma to mieć związek z równym dostępem do nauczania zdalnego? To chyba temat związany ze służbą zdrowia.

EL

Ewa Lipińska Wed 23 Dec 2020 12:50PM

Zdecydowanie dobrze

Potrzebne bardzo.

M

Marcin Tue 29 Dec 2020 10:56PM

Zdecydowanie dobrze

Nauka zdalan często opiera się na przesyłaniu wiadmości z załącznikami przez pocztę e-mail, co jest bardzo złą praktyką. Bez żywego kontaktu chociażby online przez kamerę i mikrofon dziecko traci motywację do nauki. A bez kontaltu z całą klasą traci motywację do osiągnięć, gdyż nauka pozbawiona emocji między równieśnikami jest miałka - na poziomie dostatecznym. Które dziecko dzisiaj chce widzieć się online z innymi? Wyłączanie kamer i mikrofonów jest nagminne, gdyż jest to minimum.

M

Maria Thu 31 Dec 2020 8:13PM

Raczej źle

Moim zdaniem to nie dofinansowanie jest problemem głównym. Słyszałam, że z niejednej z platform, na których psychoterapeuci i psychiatrzy rozmawiają z pacjentami, wyciekają dane, a więc prywatność pacjenta i specjalisty jest zagrożona. Uważam więc, że zamiast więc dawać więcej pieniędzy samym specjalistom, warto zainwestować w jakieś formy lepszej ochrony danych, na przykład w bardziej skuteczne programy chroniące te dane.

KB

Kris Betnarski Fri 1 Jan 2021 4:58PM

Raczej dobrze

Gruntowna reforma szkolnictwa. Psycholog powinien być ważną osobą. Każde dziecko powinno mieć z nim spotkanie kontrolne raz na jakiś czas.

MC

Marta Ciesielska Fri 1 Jan 2021 10:41PM

Zdecydowanie dobrze

Odnowa polskiej psychiatrii i opieki psychologicznej jest absolutnie niezbędna. Dawniej politycy pewnie przymykali na ten problem oko, a teraz nie ma już wyboru.

JG

Jacek Golab Tue 22 Dec 2020 1:35PM

Dodam jeszcze dentysta w każdej szkole.

KK

Katarzyna Kiryłowicz Tue 22 Dec 2020 9:02PM

Jest zbyt mało psychiatrów dziecięcych. Same gabinety nie rozwiążą sprawy, jeżeli dziecko doświadczające, depresji, przemocy będzie miało utrudniony do nich dostęp - polecam zapoznanie się z danymi Fundacji Dajemy Dziecim Siłę - telefon zaufania 116 116, na którego działanie fundacja ciągle walczy o środki.

DU

[deactivated account] Wed 23 Dec 2020 8:39AM

Tu pojawia się inny problem. Niski poziom wynagrodzeń psychologów, brak ustawy określającej zawód psychologa. Do tego kosztowne specjalizacje i lata nauki nijak nieproporcjonalne do niskich wynagrodzeń. Jeżeli w tym obszarze nic się nie zmieni poprostu nie będzie dostępu do psychologów, bo zwyczajnie ich nie będzie.

KB

Kris Betnarski Fri 1 Jan 2021 4:52PM

Zgadzam się !

D

Dorka Wed 23 Dec 2020 9:37AM

W Polsce jest 340 psychiatrów dziecięcych. Jak chcecie zwiększyć do nich dostęp???? Najpierw trzeba zacząć od zachęt do specjalizacji. I to musi zrobić rząd w pierwszej kolejności. Jak również przyspieszyć ścieżkę specjalizacyjną. Po co psychiatrze znajomość wszystkich klinik, może lepiej niech się uczy od 4 roku samej psychiatrii??? Nie da się mieć wszystkiego. Trzeba zacząć myśleć niestandardowa zamiadt wypruwać z siebie tysiące niemożliwych do zrealizowania żądań...

AM

Agnieszka Mierzewska Thu 24 Dec 2020 10:04AM

Nie tylko. Profesjonalna pomoc psychologiczno-pedagogiczna powinna być dostępna w każdej placówce oświatowej.

Ale tak jak piszą przedmówcy. Psychiatria dziecięca w Polsce właściwie nie istnieje. Najpierw trzeba ja stworzyć, a potem dawać do niej dostęp. Problem jest bardzo poważny.

M

Maria Thu 31 Dec 2020 8:16PM

O tragicznym stanie naszej psychiatrii mówiono już wcześniej, przed pandemią. Raczej więc nie ma z nim wiele wspólnego forma kontaktu pacjenta ze specjalistą. Chyba że chodzi o możliwe nadużycia związane z ochroną danych i poufnych informacji, co w przypadku Internetu może okazać się łatwiejsze.

M

Maria Mon 11 Jan 2021 12:21PM

Moim zdaniem samo dofinansowanie nie wystarczy, potrzebne są próby zmienienia podejścia części społeczeństwa do tematu psychiatrii i psychoterapii, i to nie tylko dziecięcej. Nie wiem, jak postrzegane jest w różnych środowiskach korzystanie z konsultacji psychologicznych, słyszałam natomiast, że chodzenie do psychiatry lub na psychoterapię bywa odbierane (także przez najbliższe otoczenie danej osoby) jako przejaw "nienormalności". Skutek, jak podejrzewam, może być taki, że człowiek albo przerwie już wdrażane leczenie, albo w ogóle się na nie nie zdecyduje. Przypuszczam, że w tym drugim przypadku zacznie myśleć na przykład tak: "czy mi to naprawdę potrzebne?" "czy ja przypadkiem nie ulegam modzie?", "czy nie idę na łatwiznę, nie próbuję w ten sposób uciec od problemu/przerzucić ciężaru rozwiązania go na inną, w dodatku obcą osobę?".

Może warto stworzyć jakieś hasła i przeprowadzić kampanie na ten temat? Hasła nie muszą być wyłącznie nowe... moim zdaniem świetnie by się nadało już istniejące "aborcja jest ok": miejsce słowa "aborcja" zająłby wyraz "psychoterapia". Bo według mnie, jeśli już w ogóle mamy coś poważnego określać słowem tak "lekkim" (mówię o "ok"), zdecydowanie bezpieczniej będzie, jeśli odniesiemy to słowo do terapii. Myślę, że jest ona zjawiskiem mniej kontrowersyjnym, a efekt jej jest (z założenia, ale myślę, że w praktyce często także) pozytywny. Chyba że się zdarza, iż ktoś żałuje pójścia na terapię (tak jak faktem jest, że niektóre kobiety żałują decyzji o aborcji) lub że wywołała ona jakieś niepożądane dlań skutki zdrowotne (co, jak słyszałam, po aborcji może się zdarzyć). I tak jednak przypadków takich będzie zapewne mniej niż przypadków osób, którym psychoterapia pomogła.