Loomio

Temat: BEZPIECZNE NAUCZYCIELKI I PERSONEL PRZEDSZKOLI: Dofinansowanie dla lepszej organizacji pracy w szkołach

MM Marta Malesińska Public Seen by 142

Szkoły podstawowe i ponadpodstawowe z uwagi na fakt, że ich działanie stacjonarne przyczyniło się do wzrostu zakażeń koronawirusem, przeszły na tryb pracy zdalnej.

Przedszkola pracują bez zmian:

  • Nauczycielki i personel tych placówek boją się zakażenia, a rząd ignoruje ich bezpieczeństwo.

  • Procedury pracy przedszkoli nie zmieniły się od 1 września, podczas gdy dramatycznie zmieniła się sytuacja epidemiczna. 

  • Pracownicy zatrudnieni w przedszkolach nie są w wystarczający sposób chronieni przed zakażeniem, w żaden sposób nie jest również monitorowana transmisja wirusa w tych placówkach.


Rozwiązanie:
Dofinansowanie organów prowadzących placówki, tak aby możliwa była taka organizacja pracy, w której grupy pozostające w placówce, nie łączą się ze sobą i nie kontaktują.


Poniżej możesz:

  • ocenić tę propozycję rozwiązania (odpowiadając na pytanie w ankiecie),

  • skomentować tę propozycję rozwiązania lub zaproponować własne rozwiązanie w tym obszarze (korzystając z opcji "Komentarz")

MM

Poll Created Sat 19 Dec 2020 4:56PM

Jak oceniasz tę propozycję rozwiązania, opracowaną przez Radę Konsultacyjną OSK? Closed Fri 15 Jan 2021 10:14PM

Zaznacz odpowiedź najbliższą Twojej ocenie tego rozwiązania.
W polu "Uzasadnienie" możesz wpisać swoje argumenty za lub przeciw temu rozwiązaniu oraz komentarze do niego.

Results

Results Option % of points Voters
Zdecydowanie dobrze 57.1% 12 BB K P W DM P M PM B K P IM
Ani dobrze, ani źle 23.8% 5 DU RF ZF K R
Raczej dobrze 14.3% 3 B IP T
Raczej źle 4.8% 1 A
Zdecydowanie źle 0.0% 0  
Undecided 0% 1 MM

21 of 22 people have voted (95%)

RF

Renia Franelak Tue 22 Dec 2020 7:04PM

Ani dobrze, ani źle

Pracuje w szkole specjalnej, gdzie jest bardzo duzo zajęć rewalidacyjnych. Nie da sie ich przeprowadzic zdalnie. Musi byc bezposredni kontakt, a w obecnych czasach nie ma na to warunków. Moze jednak dałoby sie wpuscic te najbardziej potrzebujące terapii dzieci po 2 osoby, zeby można było utrzymac dystans no i oczywiście zmodyfikowac plany lekcji, tak, zeby to pogodzic z lekcjami zdalnymi ... Nie wiem, ale szkoły specjalne to naprawde duży problem a o tym wogule sie nie mowi.

ZF

Zbigniew Finfando Tue 22 Dec 2020 11:22PM

Ani dobrze, ani źle

Zamiast dotacji celowych lepszym rozwiązaniem jest zwiększenie dotacji oświatowej do takiego poziomu, który pozwala każdej szkole zapewnić odpowiednie warunki pracy nauczycielom i opiekunom. Z jednej strony określenie wymagań, a z drugiej strony odpowiednie finansowanie w ramach posiadanych funduszy. Kluczowa jest autonomia szkoły w zakresie wydatkowania pieniędzy oraz system kontroli wydatków ze strony gminy/rodziców.

R

Roman Fri 25 Dec 2020 10:30AM

Ani dobrze, ani źle

Myślenie życzeniowe według którego pieniądze załatwiają problemy. Dofinansowanie samorządów absolutnie wskazane. Ale jeśli np. nie będzie chętnych do pracy to pieniądze nie rozwiążą problemu deficytu nauczycielek i nauczycieli oraz związanej z tym konieczności reorganizacji grup. Poza tym, jeśli chodzi o ograniczenie kontaktów między grupami, to zapewne można to rozwiązać bezkosztowo w większości przypadków.

A

Aneta Sun 27 Dec 2020 1:39PM

Raczej źle

Skad te pieniadze? Z nieba? Dawanie pieniedzy instytucji wiaze sie najczeaciej z wypychaniem kieszeni osob na gorze ktore na papierze udowadniaja ze pieniadze poszly na to i na to, a nie wiaze soe z faktyczna poprawa jakiejs sytuacji. "Dofinansowanie", w dodatku nie wiadomo skad i na co nie jest zadnym rozwiazaniem.

DU

[deactivated account] Wed 23 Dec 2020 8:53AM

Uważam, że szkoły same najlepiej znają swoje potrzeby i dlatego warto zostawić im autonomię w wydatkowaniu środków.

AM

Agnieszka Mierzewska Thu 24 Dec 2020 9:47AM

Dokładnie. Żeby grupy się nie łączyły potrzeba więcej kadry - również na zastępstwa.

R

Roman Fri 25 Dec 2020 10:37AM

Nie rozumiem umieszczenia tego postulatu w tym akurat temacie. Temat dotyczy przedszkoli, a rozwiązaniem ma być lepsza organizacja pracy w szkołach? Zresztą lepsza organizacja wymaga po prostu wypracowania odpowiednich rozwiązań, a nie dosypywania pieniędzy. Owszem, pewne rozwiązania będą wymagały poniesienia pewnych kosztów, ale jeśli rozwiązania te będą dobrze przemyślane, to koszty będą niewielkie i możliwe do poniesienia w ramach istniejących budżetów. Inna sprawa, że dofinansowanie samorządów jest jak najbardziej wskazane, bo wydają one na edukację zbyt dużo środków własnych. Ale to dofinansowanie powinno być po pierwsze na stałe, a po drugie nie z takim uzasadnieniem.

Dodam jeszcze, że ten rusycyzm razi mnie po oczach "dla lepszej organizacji pracy"; bez słowa "dla" byłoby po polsku i nie straciło nic ze swego znaczenia. 🙂