Loomio

Domagamy się neutralnych światopoglądowo szkoleń studentów i studentek medycyny

S Strajk Public Seen by 482

Rozwiązanie:

Domagamy się lepszego i neutralnego światopoglądowo szkolenia studentów i studentek medycyny w zakresie najnowszych metod przerywania ciąży zgodnych z EBM (Evidence Based Medicine, medycyną opartą na dowodach).


Poniżej możesz:

  • ocenić tę propozycję rozwiązania (odpowiadając na pytanie w ankiecie),

  • skomentować tę propozycję rozwiązania lub zaproponować własne rozwiązanie w tym obszarze (korzystając z opcji "Komentarz").

S

Poll Created Thu 11 Feb 2021 7:28AM

Jak oceniasz tę propozycję rozwiązania? Closed Thu 11 Mar 2021 7:03AM

Zaznacz odpowiedź najbliższą Twojej ocenie tego rozwiązania.
W polu "Uzasadnienie" możesz wpisać swoje argumenty za lub przeciw temu rozwiązaniu oraz komentarze do niego.

Results

Results Option % of points Voters
Zdecydowanie dobrze 95.2% 40 B M AM A AZ J JG Z KK A SJ PK EM EK AK IG M E K A
Raczej dobrze 4.8% 2 M KZ
Zdecydowanie źle 0.0% 0  
Raczej źle 0.0% 0  
Ani dobrze, ani źle 0.0% 0  
Undecided 0% 1 S

42 of 43 people have voted (97%)

ROS

Rose of Sharon Thu 11 Feb 2021 9:58PM

Zdecydowanie dobrze

Absolutna podstawa.

EK

Edward Kasalovitz Sat 13 Feb 2021 12:16PM

Zdecydowanie dobrze

Już dawno to powinno być!

A

Agata Sat 13 Feb 2021 6:11PM

Zdecydowanie dobrze

Popieram. Przyszli lekarze powinni opierać się na najnowszej wiedzy medycznej aby mogli najlepiej pomagać pacjentkom.

M

Maria Sat 13 Feb 2021 7:57PM

Raczej dobrze

Bardzo dobrze. Pod warunkiem, że pod płaszczem "neutralności" nie będzie przesady w drugą stronę i wmawiania studentom, że aborcja "jest ok".

"Lepszego" czyli jakiego? To nie jest konkret.

KZ

Kaja Ziętek Sun 14 Feb 2021 7:21AM

Raczej dobrze

Klauzula sumienia nie dotyczy tylko aborcji i odczuć religijnych lekarza.mozna się na nią powołać np wtedy gdy lekarz podejrzewa uzależnienie od leków np. psychotropowych, narkotycznych, przeciwbólowych itp. Jest w ustawie o wykonywaniu zawodu lekarza. Tego nie zmienimy, a możemy stracić poparcie wśród zawodu, który jest kluczowy w naszej sprawie. To brzmi:róbcie nam aborcję, nieważne czy tego chcecie czy nie i żeby Was do tego przekonać zabierzemy Wam trochę Waszych praw.

P

Piotr Wed 17 Feb 2021 6:55AM

Zdecydowanie dobrze

Nie może dojść do sytuacji, że mój pogląd zabrania Tobie dokonania aborcji!

AZ

Andrzej Zinkiewicz Mon 22 Feb 2021 7:31AM

Zdecydowanie dobrze

Personel medyczny powinien być świadomy tego, że osobiste przekonania religijne nie mogą być przeszkodą do postępowania zgodnie z wiedzą naukową i medyczną.

Z

Zosia Wed 24 Feb 2021 7:18AM

Zdecydowanie dobrze

uważam, że czyjeś poglądy nie powinny wpływać na pracę przyszlych lekarz

KK

Kruszek KW Wed 3 Mar 2021 8:32AM

Zdecydowanie dobrze

W mojej ocenie, wszystkie szkoy i uczelnie powinny uczyć w sposób wolny od wiatopoglądu np. wykładowcy czy nauczyciela. Światopogląd powinien być elementem indywidualnym. Natomiast co innego poczucie wspólnoty w związku z narodowością, wyznaniem czy przekonaniami politycznymi.

G

Gabriela Tue 9 Mar 2021 6:29AM

Zdecydowanie dobrze

przecież świat się zmienia i musimy nauczą o tym co jest najświeższe

J

Jan53 Sun 14 Feb 2021 11:30AM

Maria i Kaja (jak Godek ?) wprowadzają pierwiastek religijny. Jeśli obie panie nie chcą mogą donosić nawet ciążę pozamaciczną. W 1980 roku moja żona była w ciąży pozamacicznej i po poronieniu trąbkowym tylko natychmiastowa operacja uratowała jej życie. W Salwadorze kobiety po poronieniu są skazywane na wiele lat więzienia za ... domniemaną aborcję. Kościół nur miał i nie ma monopolu na wiedzę. Najpierw spalił Giordano Bruno a potem bezbronne kobiety jako czarownice . Pozdrawiam zdrowy rozsądek. Kobieta powinna mieć wybór i inna kobieta np. Kaja Godek nie powinna mieć nic do tego.

M

Maria Mon 22 Feb 2021 10:10AM

Proszę, nie "rozmawiajmy" w ten sposób. Obrażanie osób, które po prostu trochę inaczej o danej sprawie - uwaga! - m y ś l ą (tak: kobiety niepopierające aborcji na żądanie, też "myślą, czują decydują") - niczemu dobremu nie służy. A już na pewno nie służy budowaniu silnego i zjednoczonego społeczeństwa demokratycznego.

"Pierwiastek religijny"? Gdzie go Pan znalazł w naszych wypowiedziach? Naprawdę nie trzeba być katolikiem czy w ogóle wyznawcą jakiejkolwiek religii, by sprzeciwiać się pomysłowi przeprowadzania aborcji z każdego możliwego powodu. To duże uproszczenie, głosić, że katolicy są przeciwko aborcji, a nie-katolicy są za... proszę nie rozpowszechniać fałszywego, czarno-białego obrazu świata.

I czyż nie widzi Pan, że przykład, jaki Pan podał - ciąża pozamaciczna - jest przykładem sytuacji t r a g i c z n e j? A przeprowadzaniu aborcji z takiego powodu chyba nikt z nas tu piszących się nie sprzeciwia.

"Kobieta powinna mieć wybór" - rozumiem, że kobiecie 1) okrutnej lub 2) chorej umysłowo, lub wreszcie 3) nieodpowiedzialnej też przyznałby Pan to prawo? Tylko dlatego, że jest to kobieta? Proszę mi uwierzyć, zakładanie z góry, że wszystkie jesteśmy "święte", nieomylne i że każda z nas ma warunki niezbędne do podjęcia świadomej i dobrowolnej decyzji to nie jest dobry pomysł. Tak samo naiwnym byłoby takie podejście do wszystkich mężczyzn. Bo my wszyscy, bez względu na płeć, jesteśmy po prostu różni.

J

Jan53 Sun 14 Feb 2021 11:40AM

Neutralny światopoglądowo lekarz nie powinien publikować ani głosić teorii niezgodnych z aktualną wiedzą medyczną. Ponieważ politycznie były potrzebne środowiska antyszczepionkowców do reelekcji AD, to brak wiedzy u kandydata na prezydenta, to nie zdziwiła mnie „durna” deklaracja PAD. Jednak lekarze politycy propagujący jabłka zamiast szczepionek przeciw Covid-19 powinni być oceniany przez samorząd lekarski. Przecież od dłuższego czasu codziennie z powodu Covid umiera od 300 do 400 osób co odpowiada liczebności pasażerów 3 lub 4 samolotów Tupolew 102. Pozdrawiam

K

Karolina Sun 14 Feb 2021 1:49PM

Lekarz również nie ma prawa podjąć za pacjenta decyzji o jakimkolwiek zabiegu (chyba, że pacjent jest nieprzytomny). Ma pomagać radą zgodną z medycyną (EBM), a nie narzucać pacjentce jakiekolwiek decyzje. Ma udzielić informacji i zostawić decyzję pacjentce. Od tego właśnie są lekarze. Żeby służyć wiedzą medyczną, a nie kościelną, polityczną, czy jakąkolwiek inną niż nauka.

P

Piotr Wed 17 Feb 2021 6:56AM

Każda osoba, która chce dokonać aborcji powinna mieć taką możliwość, a nie usłyszeć "wierzę w coś, więc masz cierpieć".

EK

Edward Kasalovitz Mon 22 Feb 2021 6:59AM

Jestem po życiu w UK, gdzie do 26-roku życia środki antykoncepcyjne są za darmo. Przyjaciółka Amerykanka po prostu idzie do swojej przychodni po wsczepienie pałeczki hormonalnej na swoje ubezpieczenie i ma niechciane zapłodnienie z głowy na trzy lata. Nikt w Polsce nie będzie szczęśliwy i zadowolony ze swojego życia seksualnego, jeżeli tu najbardziej podstawowy lęk przed ciążą (a teraz i przed śmiercią) jest cały casz podsycany, żeby podciąć kobietom nogi, bo katoprawica nie może poradzić sobie mentalnie z emancypancją, którą blokuje na wszelkie możliwe sposoby.

M

Martyna Tue 16 Mar 2021 2:15PM

Zdecydowanie Tak. Rozszerzyłabym zakres szkoleń nie tylko o studentów/tki medycyny (tu w zakresie najnowszych metod przerywania ciąży zgodnych z EBM (Evidence Based Medicine, medycyną opartą na dowodach)., ale również wykładowczynie/ców, zespoły medyczne (tych/te, które/którzy uczestniczą w procesach dydaktycznych oraz w późniejszej pracy - mają kontakt z pacjentkami etc.). Brak neutralności światopoglądowej, wiedzy o najnowszych metodach, empatii czy podmiotowego traktowania pacjentek etc. wpływa negatywnie na cały proces.

M

Maria Thu 19 Aug 2021 10:28AM

To może nie na temat, ale przydałoby się traktowanie wszystkich postulatów i tematów tak samo - a nie wyróżnianie którychkolwiek jako niby "ważniejszych". Wszystkie te sprawy nas dotyczą i wszystkie są tak samo istotne. Choć nie ukrywam, że moim zdaniem sprawy dotyczące rzeczywiście wszystkich obywateli, bez względu na różnice - czyli na przykład ochrona klimatu, niezależne media i niezależne sądy - powinny być jednak priorytetem. Właśnie dlatego, że dotyczą każdej i każdego z nas, a problem zmian klimatycznych dotyczy całego świata.