Loomio

Temat: STOP KLERYKALIZACJI! Regulamin relacji przedstawicieli władz z duchownymi

S Strajk Public Seen by 402

1. Przejawy przemocy religijnej w sferze publicznej:

  • ceremoniał państwowy przesycony jest symboliką religijną;

  • symbolika religijna jest wszechobecna w państwowych urzędach i instytucjach - każdy może powiesić krzyż, gdzie chce, a zdjęcie raz powieszonego jest uznawane za akt agresji;        

  • msze towarzyszą coraz większej liczbie uroczystości świeckich, w których uczestniczą osoby różnych wyznań i bezwyznaniowe;

  • celebrowana oficjalnie i nieuzasadniona merytorycznie obecność duchownych na wydarzeniach organizowanych przez władze samorządowe, która umacnia poczucie wszechwładzy kościoła i jego prawa do wtrącania się we wszystkie aspekty życia ludzi;

  • duchowni na wspólnych zdjęciach z radnymi, prezydentami miast to sposób na podtrzymywanie nieuzasadnionego poczucia „naturalności” ich uprzywilejowania, a osoby sprawujące władzę klęczące na mszach i kazaniach przed księżmi i biskupami utrwalają społeczne poczucie, że stoją oni ponad prawem.


    2. Kapelani na państwowych etatach w urzędach, instytucjach, szpitalach i wojsku.
    3. Paszporty z Bogiem to przejaw przemocy symbolicznej.


Rozwiązanie:
Stworzenie i dystrybucja wśród samorządów regulaminu relacji przedstawicieli władz, urzędników i pracowników instytucji samorządowych z duchownymi

Obejmie on zagadnienia związane z ochroną neutralnego religijnie wizerunku urzędów i instytucji, a także osób sprawujących władzę publiczną.


Poniżej możesz:

  • ocenić tę propozycję rozwiązania
    (odpowiadając na pytanie w ankiecie),

  • skomentować tę propozycję rozwiązania lub zaproponować własne rozwiązanie w tym obszarze (korzystając z opcji "Komentarz").

K

Karolina Sat 26 Dec 2020 8:13PM

  1. Krzyże powinny zniknąć z pomieszczeń państwowych instytucji, ale w prywatnych musi być to zależne od decyzji właściciela.

    Jeżeli mają być na uroczystościach to przedstawiciele wszystkich działających nurtów religijnych na danym terenie. Msze niestety nie powinny się odbywać, by uszanować wszystkie przekonania wyznaniowe( pomimo narodowej tradycji powinny się odbywać po oficjalnych ceremoniach).

    Włodarze miast powinni mieć zdjęcia , ze wszystkimi przywodcami religijnymi w danym regionie, by tak samo podkreślić współpracę, co nie daję nikomu prawa do jakiegokolwiek uprzywilejowania. pomoże to wprowadzic podatek kościelny przez państwo na ich finansowanie, by następnie odprowadzać ich część na finansowanie stanowisk w instytucjach państwowych: szpitale,wojsko, uczelnie itp. .

  2. Ich usługi powinny być finansowane z podatku kościelnego.

  3. Dla uszanowania każdego albo kilka wariantów paszportu, albo jeden bez Boga.

M

madR Sat 26 Dec 2020 7:23PM

Trzebaby też podać do publicznej wiadomości wysokość i źródło zarobków kapelanów zatrudnianych na stanowiskach państwowych: w szpitalach, szkołach, w wojsku, urzędzie skarbowym. Może gdy taka bogobojna pielęgniarka, albo pacjent porówna wysiłek, odpowiedzialność jednego z drugą, to w końcu dostrzeże niedorzeczną przepaść.

A. Jawność zarobków również w sekcji praca.

Item removed

MW

Maciej Welzman Sat 26 Dec 2020 5:15PM

Zgadzam sie, regulacje już są, wystarczy przypomnienie jakie związki instytucji publicznych z innymi instytucjami/organizacjami są dozwolone, a jakie nie.

Item removed

ME

Marek Epler Wed 23 Dec 2020 11:45PM

Stworzenie społecznego regulaminu dla urzędników państwowych określającego relacje pomiędzy urzędnikiem a przedstawicielem kościoła, jest dobrym pomysłem, jeżeli te relacje będą stawiały księdza na pozycji podległej urzędnikowi, a nie odwrotnie. Należy tylko wymyślić ewentualne sankcje za uległość urzędnika wobec księdza.

MW

M W Wed 23 Dec 2020 2:57PM

Żaden urząd czy urzędnik nie spełni żadnej roli w tworzeniu świeckiego państwa z uwagi na wiele różnych aspektów pracy administracji. Działanie tylko oddolne, administracyjne dopiero jako dopełnienie.

Jedynym słusznym kierunkiem wydaje się edukacja i publikowanie aktów hipokryzji zakłamanego kościoła. Wszystkie firmy padają z braku płynności finansowej - odcięcie kościoła od pieniędzy jest jego bankructwem. Ograniczenie wpływów z obrządków kościelnych to wydaje się najszybszą drogą dojścia do mety. Jeśli godzina pracy kosztuje circa 25 -35 zł to dwugodzinny pogrzeb 70 zł i wszystko.

Pan ksiądz natychmiast kwotę wyśmieje - to sam wpada w krąg drapieżców i wyzyskiwaczy biednego ludu, co jest dla nich strzałem w stopę. Zgodnie z zasadą, że biedni chodzą do kościoła tylko prosić o bogactwo, a bogaci chodzą do kościoła, aby zidentyfikować biednych, którzy mogliby ich napaść i rabować. Żaden bogaty nie wierzy w jakiegokolwiek Boga, bo wie w jaki sposób zarobił pieniądze i z pewnością sposobu zarobienia nie podsunął mu żaden Bóg. Np. respiratory dla Szumowskiego.

Lokalne społeczności poprzez założenie cmentarzy komunalnych ograniczy ogromne wpływy kleru z tego tytułu. Grunt wyłudzili, a kasę czerpią latami z nie swojej ziemi. Itd.

DU

Deleted account Wed 23 Dec 2020 2:34PM

Może, co do bardziej światłych samorządowców wysyłać listy bądź petycje ale wątpię czy to coś da.

J

jolali Wed 23 Dec 2020 10:05AM

właśnie to jest dobry pomysł, żeby zacząć prace i uświadamianie od podstaw, od samorządów gminnych. pracując długo w samorządzie wiejskim doświadczyłam nieuzasadnionej czci okazywanej wielce wielebnym itp., z czego oni korzystali bez zahamowań przy załatwianiu swoich prywatnych interesów.

pracownik kancelaryjny uważał nawet że kler jest zwolniony z opłat skarbowych! na wsi ksiądz kupujący dla siebie działki (za co?) jest rozgrzeszany, bo tyle dobrego robi dla społeczności. ale sąd rejonowy w Otwocku go skazał za malwersacje finansowe i zabicie psa. czyli iskierka nadziei jest. podsumowując - zaczynamy od wsi i gminnych samorządów.

M

madR Sun 27 Dec 2020 12:40PM

A utrzymywanie tego wszystkiego zapewnia sobie poprzez zatrudnianie również osób świeckich, przez co trzyma w szachu niemały ich odsetek. To też spory problem.

Trzebaby przedstawić im, zagwarantować ciągłość zatrudnienia po odebraniu majątku kościołowi..?

Load More