Loomio

Temat: STOP KLERYKALIZACJI! Regulamin relacji przedstawicieli władz z duchownymi

S Strajk Public Seen by 402

1. Przejawy przemocy religijnej w sferze publicznej:

 • ceremoniał państwowy przesycony jest symboliką religijną;

 • symbolika religijna jest wszechobecna w państwowych urzędach i instytucjach - każdy może powiesić krzyż, gdzie chce, a zdjęcie raz powieszonego jest uznawane za akt agresji;        

 • msze towarzyszą coraz większej liczbie uroczystości świeckich, w których uczestniczą osoby różnych wyznań i bezwyznaniowe;

 • celebrowana oficjalnie i nieuzasadniona merytorycznie obecność duchownych na wydarzeniach organizowanych przez władze samorządowe, która umacnia poczucie wszechwładzy kościoła i jego prawa do wtrącania się we wszystkie aspekty życia ludzi;

 • duchowni na wspólnych zdjęciach z radnymi, prezydentami miast to sposób na podtrzymywanie nieuzasadnionego poczucia „naturalności” ich uprzywilejowania, a osoby sprawujące władzę klęczące na mszach i kazaniach przed księżmi i biskupami utrwalają społeczne poczucie, że stoją oni ponad prawem.


  2. Kapelani na państwowych etatach w urzędach, instytucjach, szpitalach i wojsku.
  3. Paszporty z Bogiem to przejaw przemocy symbolicznej.


Rozwiązanie:
Stworzenie i dystrybucja wśród samorządów regulaminu relacji przedstawicieli władz, urzędników i pracowników instytucji samorządowych z duchownymi

Obejmie on zagadnienia związane z ochroną neutralnego religijnie wizerunku urzędów i instytucji, a także osób sprawujących władzę publiczną.


Poniżej możesz:

 • ocenić tę propozycję rozwiązania
  (odpowiadając na pytanie w ankiecie),

 • skomentować tę propozycję rozwiązania lub zaproponować własne rozwiązanie w tym obszarze (korzystając z opcji "Komentarz").

D

Dorota Thu 14 Jan 2021 3:41PM

Z rzeczy łatwych do przeprowadzenia jest a istotnych dla tematu jest wg mnie usunięcie symboli religijnych z instytucji państwowych jak sejm, urzędy, przedszkola, szkoły i uczelnie państwowe itp. Instytucje państwowe mają służyć dobru całego narodowi, wszystkim polakom bez względu na ich wyznanie lub bezwyznaniowość. Mamy symbole wyrażającym tą wspólnotę i są nimi godło i flaga narodowa. Wg mnie tylko one powinny się móc znajdywać w instytucjach państwowych by wszyscy z nich korzystający czuli się w nich równoprawnymi.

Item removed

Item removed

ZG

Zenon Grudkowski Mon 4 Jan 2021 8:02PM

W pełni się zgadzam- chciałoby się rzec: ,,święta racja" - ale nie wypada.

ZG

Zenon Grudkowski Mon 4 Jan 2021 7:58PM

Laicyzacja społeczeństwa to proces. Nic tutaj nie dadzą regulaminy i jakieś podobne ku półśrodki. Kler rozpanoszył się w państwie bardzo zuchwale i nie myślcie, że będzie chciał ustąpić dobrowolnie. Będzie walczył o utrzymanie swoich przywilejów - to naturalne.

Tutaj niezbędna jest zmiana pokoleniowa i trochę to potrwa. Ale wszystko jest na dobrej drodze do tej zmiany - trzeba tylko cierpliwości. Więcej takich Dziwiszów. Jędraszewskich, Rydzyków - temu procesowi bardzo sprzyja. Może dla niektórych to zbyt wolno - dla mnie także - ale erozja kościoła w Polsce już ruszyła i nic jej nie zatrzyma. Każdy, kto chciałby cos w Polsce zmienić musi się jasno opowiedzieć w sprawach kościoła w Polsce .Żadnych półśrodków - musi być radykalne, tak jak w Irlandii i Hiszpanii.

Item removed

K

Karolina Sun 3 Jan 2021 6:13PM

https://www.youtube.com/watch?fbclid=IwAR3yJcOuFcOcpc_8uoSt922kX-xNytOqht7zGu4zkEmoEXpCrjmJZiOidPE&v=SxEii0m0qDs&feature=youtu.be

Wypowiedzenie konkordatu. Nic innego nie zmieni tego kraju. Uważam, że to jest lekiem na całe zło. To powinno się znaleźć w postulatach dotyczących dłuższej perspektywy, zmiany prawa i władzy.

Item removed

DU

[deactivated account] Wed 30 Dec 2020 12:39PM

Z tego co wiem, ze względu na COVID wielu księży daje komunię "na rękę", myślę, ze nawet jak COVID minie to zwyczaj pozostanie. Swego czasu Janusz Palikot proponował używanie przez księży książeczki SANEPID-u, jako, że posługują się produktami spożywczymi. Ponadto pomijam kwestię osób cierpiących na celiakię , Fenyloketonurię i inne choroby zależne od diety bezglutenowej, nasz Episkopat zaleca tylko komunię o zmniejszonej wartości pszenicy, a w ksi8ążce o celiakii napisanej przez niemieckiego autora pisze, że wierni mogą używać opłatków "wykrojonych" z wafla kukurydzianego, bądź ryżowego.

Item removed

K

Karolina Sat 26 Dec 2020 8:13PM

 1. Krzyże powinny zniknąć z pomieszczeń państwowych instytucji, ale w prywatnych musi być to zależne od decyzji właściciela.

  Jeżeli mają być na uroczystościach to przedstawiciele wszystkich działających nurtów religijnych na danym terenie. Msze niestety nie powinny się odbywać, by uszanować wszystkie przekonania wyznaniowe( pomimo narodowej tradycji powinny się odbywać po oficjalnych ceremoniach).

  Włodarze miast powinni mieć zdjęcia , ze wszystkimi przywodcami religijnymi w danym regionie, by tak samo podkreślić współpracę, co nie daję nikomu prawa do jakiegokolwiek uprzywilejowania. pomoże to wprowadzic podatek kościelny przez państwo na ich finansowanie, by następnie odprowadzać ich część na finansowanie stanowisk w instytucjach państwowych: szpitale,wojsko, uczelnie itp. .

 2. Ich usługi powinny być finansowane z podatku kościelnego.

 3. Dla uszanowania każdego albo kilka wariantów paszportu, albo jeden bez Boga.

M

madR Sat 26 Dec 2020 7:23PM

Trzebaby też podać do publicznej wiadomości wysokość i źródło zarobków kapelanów zatrudnianych na stanowiskach państwowych: w szpitalach, szkołach, w wojsku, urzędzie skarbowym. Może gdy taka bogobojna pielęgniarka, albo pacjent porówna wysiłek, odpowiedzialność jednego z drugą, to w końcu dostrzeże niedorzeczną przepaść.

A. Jawność zarobków również w sekcji praca.

Item removed

MW

Maciej Welzman Sat 26 Dec 2020 5:15PM

Zgadzam sie, regulacje już są, wystarczy przypomnienie jakie związki instytucji publicznych z innymi instytucjami/organizacjami są dozwolone, a jakie nie.

Item removed

ME

Marek Epler Wed 23 Dec 2020 11:45PM

Stworzenie społecznego regulaminu dla urzędników państwowych określającego relacje pomiędzy urzędnikiem a przedstawicielem kościoła, jest dobrym pomysłem, jeżeli te relacje będą stawiały księdza na pozycji podległej urzędnikowi, a nie odwrotnie. Należy tylko wymyślić ewentualne sankcje za uległość urzędnika wobec księdza.

MW

M W Wed 23 Dec 2020 2:57PM

Żaden urząd czy urzędnik nie spełni żadnej roli w tworzeniu świeckiego państwa z uwagi na wiele różnych aspektów pracy administracji. Działanie tylko oddolne, administracyjne dopiero jako dopełnienie.

Jedynym słusznym kierunkiem wydaje się edukacja i publikowanie aktów hipokryzji zakłamanego kościoła. Wszystkie firmy padają z braku płynności finansowej - odcięcie kościoła od pieniędzy jest jego bankructwem. Ograniczenie wpływów z obrządków kościelnych to wydaje się najszybszą drogą dojścia do mety. Jeśli godzina pracy kosztuje circa 25 -35 zł to dwugodzinny pogrzeb 70 zł i wszystko.

Pan ksiądz natychmiast kwotę wyśmieje - to sam wpada w krąg drapieżców i wyzyskiwaczy biednego ludu, co jest dla nich strzałem w stopę. Zgodnie z zasadą, że biedni chodzą do kościoła tylko prosić o bogactwo, a bogaci chodzą do kościoła, aby zidentyfikować biednych, którzy mogliby ich napaść i rabować. Żaden bogaty nie wierzy w jakiegokolwiek Boga, bo wie w jaki sposób zarobił pieniądze i z pewnością sposobu zarobienia nie podsunął mu żaden Bóg. Np. respiratory dla Szumowskiego.

Lokalne społeczności poprzez założenie cmentarzy komunalnych ograniczy ogromne wpływy kleru z tego tytułu. Grunt wyłudzili, a kasę czerpią latami z nie swojej ziemi. Itd.

DU

[deactivated account] Wed 23 Dec 2020 2:34PM

Może, co do bardziej światłych samorządowców wysyłać listy bądź petycje ale wątpię czy to coś da.

J

jolali Wed 23 Dec 2020 10:05AM

właśnie to jest dobry pomysł, żeby zacząć prace i uświadamianie od podstaw, od samorządów gminnych. pracując długo w samorządzie wiejskim doświadczyłam nieuzasadnionej czci okazywanej wielce wielebnym itp., z czego oni korzystali bez zahamowań przy załatwianiu swoich prywatnych interesów.

pracownik kancelaryjny uważał nawet że kler jest zwolniony z opłat skarbowych! na wsi ksiądz kupujący dla siebie działki (za co?) jest rozgrzeszany, bo tyle dobrego robi dla społeczności. ale sąd rejonowy w Otwocku go skazał za malwersacje finansowe i zabicie psa. czyli iskierka nadziei jest. podsumowując - zaczynamy od wsi i gminnych samorządów.

M

madR Sun 27 Dec 2020 12:40PM

A utrzymywanie tego wszystkiego zapewnia sobie poprzez zatrudnianie również osób świeckich, przez co trzyma w szachu niemały ich odsetek. To też spory problem.

Trzebaby przedstawić im, zagwarantować ciągłość zatrudnienia po odebraniu majątku kościołowi..?

K

KazikDE Wed 23 Dec 2020 9:50AM

Myślę, że jednym z podstawowych działań byłoby odebranie kościołowi ich majątku i dofinansowywania przez państwo. Kościół jest zbyt bogaty, posiada nieruchomości, przedszkola, szkoły, szpitale własne firmy jak również udziały w firmach prywatnych i państwowych dlatego posiada siłę i władzę. Bez tego będzie bardzo trudno osiągnąć inne działania.

K

KazikDE Wed 23 Dec 2020 10:01AM

Rządów religijnych? Kościół nie powinien mieć nic do rządzenia w państwie świeckim. Może być jedynie tolerowany w imię wolności wyznania. Niestety jest bardzo bogaty i w tym cała trudność.

S

Sonia Wed 23 Dec 2020 8:49AM

Rządy państwa powinny być definitywnie rozdzielone od rządów religijnych. Nie wiem jak miało by wyglądać takie rozdzielenie po stronie prawnej i organizacyjnej. Na pewno nie jest to nie do przeskoczenia.(w krajach Europy zachodniej ma to już miejsce od dawna)

K

KazikDE Wed 23 Dec 2020 10:04AM

Dodałbym, na terenie kościoła i plebani ale nie w przestrzeni publicznej.

S

Sylwia Wed 23 Dec 2020 7:41AM

Jestem bardzo za tym, żeby oddzielić państwo od religii. Moim zdaniem w tym regulaminie powinien znaleźć się jeden punkt: przedstawiciele duchowni mogą pojawiać się wyłącznie na uroczystościach religijnych.

EK

E K Tue 22 Dec 2020 11:03PM

Koniec z nauczaniem religii w szkołach. Szkoły powinny być świeckie.

AM

Agnieszka Mierzewska Tue 22 Dec 2020 7:45PM

Powinniśmy walczyć o wypowiedzenie konkordatu.

MM

Marek Męczyński Tue 22 Dec 2020 4:37PM

Czy jest już jakiś projekt takiego regulaminu? Gdzie można składać propozycje i uwagi?

DU

[deactivated account] Wed 23 Dec 2020 12:19PM

Racja, to nie tylko wina PIS-u ale i wszystkich poprzednich rządów, PO waliło mnóstwo kasy na Świątynię Opatrzności Bożej, AWS wprowadził "kompromis" aborcyjny itd. Jak to mówią, "Za pieniądze ksiądz się modli, za pieniądze lud się podli". Polecam książkę Sylwii Spurek "Związek Partnerski".

S

Shaibooze Tue 22 Dec 2020 3:50PM

Dlaczego tylko samorządowcy? Władze centralne również. Za wzorem Francji

B

Bogda Thu 14 Jan 2021 7:27PM

Zdecydowanie dobrze

Trudno mi to ocenić , gdyż nie jest to według mnie realne przy braku większości głosłów w parlamencie.

ZG

Zenon Grudkowski Mon 4 Jan 2021 8:04PM

Zdecydowanie źle

Wszelkie próby dogadania się z kościołem się nie powiodą. Oni bez radykalizmu w tej sferze niczego nie zrozumieją. Vide: Irlandia, i Hiszpania.

D

Dorota Sun 3 Jan 2021 10:19PM

Zdecydowanie dobrze

"Stosunki między państwem a kościołami i innymi związkami wyznaniowymi są kształtowane na zasadach poszanowania ich AUTONOMI oraz WZAJEMNEJ NIEZALEŻNOŚCI KAŻDEGO W SWOIM ZAKEWSIE, jak również współdziałania dla dobra człowieka i dobra wspólnego." Tak stanowi art 25 Polskiej Konstytucji . Prawo mamy, pora zacząć wcielać je w życie.

M

Mlg Sat 2 Jan 2021 9:25AM

Zdecydowanie dobrze

Dodatkowo, łącznie z dystrybucją regulaminu, apel obywateli/organizacji o przyjmowanie uchwał samorządowych o akceptacji takiego regulaminu.

DU

[deactivated account] Thu 31 Dec 2020 4:19PM

Zdecydowanie źle

Próba wdrożenia jakiegokolwiek rodzaju "regulaminu relacji" w instytucjach samorządu terytorialnego będzie kontr skuteczna i da argument do utrwalania bieżącego staus-quo. Propozycję uważam za dalece chybioną.

Z

Zdzisław Wed 30 Dec 2020 4:59PM

Zdecydowanie dobrze

I nich to będzie raczej rodzaj (jak już to ktoś zaproponował) "kodeksu dobrych praktyk".

A

Alex Sat 26 Dec 2020 6:10PM

Zdecydowanie dobrze

Bardzo dobry pomysł, koniecznie trzeba to puścić w gminy wraz z akcją medialną. Warto zrobić z tego hype w większych miastach, można zacząć od przedstawienia propozycji stowarzyszeniom samorządowców (najbardziej widzę w tym to: http://samorzadydlapolski.pl). Sporo osób kryczycznie podchodzących do obecnej władzy <3

MW

Maciej Wilkoszewski Thu 24 Dec 2020 11:45AM

Raczej dobrze

Raczej, bo powinien powstać razem z siecią świeckich gmin, które go przyjmą. Może faktycznie kodeks lub deklaracja konstytucyjna czy coś podobnego. Regulaminy bywają straszne, a ten będzie pewnie miał ulgi dla kleru kk, może i między wierszami tylko, ale będą.

MV

Mariusz Vippolman Thu 24 Dec 2020 7:57AM

Zdecydowanie dobrze

Ale zezwalalbym na uczestnictwo kapelanów WSZYSTkICH religii w uroczystościach rocznicowych np. ku czci pomordowanych w obozach śmierci, itp.

R

Roman Thu 24 Dec 2020 12:56AM

Raczej dobrze

Dobry pomysł. Choć nie podoba mi się słowo regulamin, bo regulamin jest aktem prawnym i musi być jakaś podstawa prawna do jego przyjęcia. Lepiej byłoby to nazwać np. kodeksem dobrych praktyk. Tak jak są kodeksy etyczne.

EL

Ewa Lipińska Wed 23 Dec 2020 11:03AM

Zdecydowanie dobrze

Zdecydowanie ważny aspekt w życiu wspólnoty gminnej, której członkowie mają zróżnicowane poglądy religijne.

PK

Paweł Kaczmarczyk Wed 23 Dec 2020 9:40AM

Zdecydowanie dobrze

"Kiedy religia i polityka jadą na tym samym wozie, ci, co powożą, wierzą, że nic nie może im stanąć na drodze. Zaczynają pędzić na łeb na szyję... i nie pamiętają, że pędzącemu na oślep człowiekowi ukazuje się przepaść, kiedy już jest za późno."

Frank Herbert, Diuna

JAG

Jerzy Andrzej Gzula Tue 22 Dec 2020 11:17PM

Zdecydowanie dobrze

Zgadzam się z propozycją Pana Wziątka: wszelkich związków wyznaniowych funkcjonujących na prawach stowarzyszeń.

EC

Edyta Chrzanowska Tue 22 Dec 2020 9:56PM

Zdecydowanie dobrze

Tylko żeby miejsca lokalnych księży nie zajęli lokalni biznesmeni, nie żyjemy w próżni, uwaga żeby ktoś nie zajął szybko ich miejsca na tych wydarzeniach gminnych. "Stworzenie i dystrybucja wśród samorządów regulaminu relacji przedstawicieli władz, urzędników i pracowników instytucji samorządowych z duchownymi i innymi osobami, które mogłyby na tym sobie robić pr.

MK

Miłosz Kłosowicz Tue 22 Dec 2020 9:44PM

Zdecydowanie dobrze

Wymyślić jakąś akcję / wsparcie dla osób które zdecydują się zdejmować krzyże w instytucjach.

WB

wziątek bogdan Tue 22 Dec 2020 9:34PM

Zdecydowanie dobrze

związki wyznaniowe powinny być traktowane jak każde stowarzyszenie a duchowny jak zwykły obywatel ewentualnie prezes stowarzyszenia

KP

Krzysztof Puzio Tue 22 Dec 2020 4:05PM

Zdecydowanie dobrze

Uroczystości państwowe to nie miejsce dla religijnych obrzędów.

S

Poll Created Sun 20 Dec 2020 7:57PM

Jak oceniasz tę propozycję rozwiązania? Closed Fri 15 Jan 2021 10:14PM

Zaznacz odpowiedź najbliższą Twojej ocenie tego rozwiązania.
W polu "Uzasadnienie" możesz wpisać swoje argumenty za lub przeciw temu rozwiązaniu oraz komentarze do niego.

Results

Results Option % of points Voters
Zdecydowanie dobrze 93.9% 108 MS KH RS BJ D MC B I IP R M MG DU P AC SS M AK JS T
Raczej dobrze 3.5% 4 G J MW R
Zdecydowanie źle 1.7% 2 DU ZG
Raczej źle 0.9% 1 MW
Ani dobrze, ani źle 0.0% 0  
Undecided 0% 1 S

115 of 116 people have voted (99%)

Item removed

Item removed