Loomio
Tue 15 Dec 2020 10:23PM

Temat: DOŚĆ DYSKRYMINACJI KOBIET NA RYNKU PRACY: Odbudowanie siatki publicznych instytucji opiekuńczo-wychowawczych

O oskap Public Seen by 150

Kobiety stanowią większość zatrudnionych w najgorzej opłacanych zawodach, głównie tych związanych z pracą opiekuńczą, wychowawczą, edukacją, instytucjami kultury, utrzymaniem czystości lub niższymi szczeblami administracji (jak portierki, sprzątaczki, bibliotekarki, opiekunki dzieci i osób starszych, pielęgniarki). 

Mimo że kobiety w Polsce, podobnie jak w innych częściach świata, są mniej aktywne zawodowo od mężczyzn, to jednak nie pozostają one bezczynne, wykonują bowiem wiele prac nieodpłatnych, niedostrzegalnych oraz niedocenianych. Ich zdecydowana większość, co wynika z dominacji tradycyjnego podziału ról rodzinnych, związana jest z prowadzeniem domu oraz opieką nad dziećmi i potrzebującymi wsparcia członkami rodziny. Przeciążenie obowiązkami domowymi stanowi główną barierę aktywności zawodowej kobiet. Będziemy jako Rada pracować teraz nad wskazaniem wszystkich koniecznych szczegółowych rozwiązań problemów związanych z domową i odpłatną pracą opiekuńczą w Polsce i wkrótce je Państwu przedstawimy.

Konieczne jest podwyższenie płac i zatrudnianie na umowy o pracę we wszystkich zakładach finansowanych z budżetu samorządowego lub państwowego. Równe i godne płace – szczególnie w sektorze opiekuńczym i socjalnym.


Rozwiązanie:

Odbudowanie siatki publicznych instytucji opiekuńczo-wychowawczych: żłobków, przedszkoli, świetlic, stołówek, domów kultury, gwarantując w nich płace na poziomie średniej krajowej. Uznanie sektora opiekuńczego, edukacyjnego i opieki społecznej za priorytet w budżetach samorządowych i państwowym.


Poniżej możesz:

  • ocenić tę propozycję rozwiązania (odpowiadając na pytanie w ankiecie),

  • skomentować tę propozycję rozwiązania lub zaproponować własne rozwiązanie w tym obszarze(korzystając z opcji "Komentarz").



O

Poll Created Tue 15 Dec 2020 10:24PM

Jak oceniasz tę propozycję rozwiązania, opracowaną przez Radę Konsultacyjną OSK? Closed Fri 15 Jan 2021 10:04PM

Zaznacz odpowiedź najbliższą Twojej ocenie tego rozwiązania.
W polu "Uzasadnienie" możesz wpisać swoje argumenty za lub przeciw temu rozwiązaniu oraz komentarze do niego.

Results

Results Option % of points Voters
Zdecydowanie dobrze 83.6% 56 AES E RS MC B IP DU FP KS W H A BB DU KP WG AK W P IR
Raczej dobrze 10.4% 7 KD M J P KR M Z
Raczej źle 3.0% 2 J GB
Ani dobrze, ani źle 1.5% 1 R
Zdecydowanie źle 1.5% 1 E
Undecided 0% 1 O

68 of 69 people have participated (98%)

H

Habiel Tue 22 Dec 2020 2:24PM

Zdecydowanie dobrze

Dodałabym jeszcze placówki opieki dziennej dla osób starszych lub niepełnosprawnych, ponieważ brak ich istnienia często powoduje, że kobiety muszą ograniczyć lub rzucić pracę, aby opiekować się chorym rodzicem lub dzieckiem.

J

Jakub Tue 22 Dec 2020 4:23PM

Raczej dobrze

Warto się zastanowić czy w przypadku części tego sektora, tj. żłobków i przedszkoli to Państwo/Samorząd ma zapewnić te usługi czy raczej finansowanie tych usług, a realizację zostawić podmiotom prywatnym.

AM

Amanda Mądry Tue 22 Dec 2020 11:16PM

Zdecydowanie dobrze

Świetny pomysł!

CS

ciekawy swiata Wed 23 Dec 2020 12:42AM

Zdecydowanie dobrze

wystarczy popatrzeć na model Szwedzki: dzieci będą się rodzić wtedy kiedy kobieta będzie mogła swobodnie łączyć pracę z wychowaniem dziecka

AK

Agata Kloch Wed 23 Dec 2020 12:42PM

Zdecydowanie dobrze

Zapobiegniemy dyskryminacji także przywracając sprawczość PIP (i weryfikując przygotowanie osób zatrudnianych w inspekcji) oraz przez egzekwowanie przepisów antymobbingowych. Do tego jeszcze jasne przepisy antydyskryminacyjne i obowiązkowe szkolenia z równości w miejscu pracy - pierwszego dnia obok BHP. Pewnie to jeszcze nie cały zakres, jaki możemy wykorzystać w ustanowieniu równości na rynku pracy.

W

Weronika Wed 23 Dec 2020 9:48PM

Zdecydowanie dobrze

To bardzo ważny postulat, zawody kluczowe dla funkcjonowania całego społeczeństwa powinny być też wynagradzane adekwatnie do ich wagi. Dorzuciłabym tu też postulat skrócenia czasu pracy, który pomoże w bardziej sprawiedliwej dystrybucji obciążeń związanych m.in. z wykonywaniem pracy opiekuńczej, szczególnie nieodpłatnej, a poza tym jest niezwykle istotny z perspektywy przeciwdziałania kryzysowi klimatyczno-ekologicznemu, nie mówiąc o tym, że po prostu poprawi jakość życia.

JG

Janek G. Wed 23 Dec 2020 10:10PM

Zdecydowanie dobrze

Średnia płaca netto to w 2020 trochę ponad 3800 zł netto uważam że to rozsądny poziom minimum w zawodach opiekuńczych i nauczaniu które jak okazało się w tym roku w trakcie pandemii są tak ważne bo jak brakuje pielęgniarek/przedszkolanek to pracownik nie pracuje bo choruje albo musi siedzieć na zasiłku opiekuńczym bo zamknięto przedszkole.

R

Roman Thu 24 Dec 2020 1:48AM

Ani dobrze, ani źle

Gdyby nie fragment "gwarantując w nich płace na poziomie średniej krajowej" to zagłosowałbym 'zdecydowanie dobrze'. A tak to pachnie przywilejami z PRL-u. Przyzwoite płace, zgoda, ale gwarancje płacy na poziomie średniej krajowej??? Z podatków ludzi, którym nikt takich gwarancji nie da...

KW

Krzysztof Wesołowski Thu 24 Dec 2020 9:53PM

Zdecydowanie dobrze

Stan żłobków i przedszkoli, zwłaszcza w dużych miastach nie zostawia wielkiego wyboru młodym ludziom.

Load More