Loomio
Tue 15 Dec 2020 10:38PM

Temat: OBOWIĄZEK JAWNOŚCI PŁAC: Wprowadzenie jawności płac

O oskap Public Seen by 193

Polki na rynku pracy są dyskryminowane płacowo. Nierówność zarobków na tym samym stanowisku utrzymuje się w Polsce na stałym poziomie przez ostatnie dwadzieścia lat. Przeciętna (skorygowana) luka płacowa pomiędzy kobietami i mężczyznami wynosi ok. 20%.


Rozwiązanie:

Wprowadzenie jawności płac w administracji i usługach publicznych finansowanych przez państwo i samorządy, w każdej firmie czy spółce skarbu państwa na każdym szczeblu. Pozwoli to egzekwować zakaz dyskryminacji płacowej kobiet, dając narzędzie do sprawdzania, czy pracodawca faktycznie przestrzega w tym zakresie prawa. Pracodawcy – także prywatni – będą musieli co roku wykazywać się, że kobiety i mężczyźni na tych stanowiskach zarabiają tyle samo. Jawność płac jest potrzebna także ze względu na gigantyczną skalę kolesiostwa i nepotyzmu. Ujawnienie wysokości płac w instytucjach zarządzanych przez władzę pokazałoby skalę patologicznych zjawisk i pozwoliło na ich ograniczenie.


Poniżej możesz:

  • ocenić tę propozycję rozwiązania (odpowiadając na pytanie w ankiecie),

  • skomentować tę propozycję rozwiązania lub zaproponować własne rozwiązanie w tym obszarze(korzystając z opcji "Komentarz").

K

Kris Tue 22 Dec 2020 11:12PM

Ani dobrze, ani źle

Tak dla podmiotów państwowych. Nie w sektorze prywatnym bo to jest jednak pewna umowa prywatna pomiędzy pracownikiem i pracodawcą.

CS

ciekawy swiata Wed 23 Dec 2020 12:39AM

Zdecydowanie źle

jawność zarobków tak, ale tylko i wyłącznie w sferze budżetowej. prywatny przedsiębiorca zdecydowanie nie powinien się tłumaczyć dlaczego pracownikowi X płaci więcej niż temu Y: nawet na tym samym stanowisku

BT

Beata Trybuła Wed 23 Dec 2020 10:33AM

Zdecydowanie dobrze

To jedyny sposób, żeby z tym skończyć

AK

Agata Kloch Wed 23 Dec 2020 12:39PM

Zdecydowanie dobrze

zdecydowanie jawność płac. Wystarczy mi słuchania argumentów, że "kolega zarabia więcej, bo sobie lepiej wynegocjował". Może sobie negocjował, ale miał lepszą pozycję ze względu na system bez danych dotyczących płci.

AA

AS Andrzejewski Wed 23 Dec 2020 2:38PM

Zdecydowanie źle

Dwie osoby zatrudnione na tych samych stanowiskach mogą wykonywać pracę różnej jakości, a co za tym idzie zasługiwać na różne wynagrodzenia. Uważam, że jawne powinny być nie zarobki, kryteria ich przyznawania.

PS

Piotr Salwerowicz Wed 23 Dec 2020 4:13PM

Zdecydowanie dobrze

Wydaję mi się że w naszych warunkach jawność płac byłaby bardzo dobrym rozwiązaniem. Wprowadzałoby klimat przejrzystości do naszego życia gospodarczego. Kontrargument dotyczący widełek wcale nie wyklucza takiego rozwiązania: jeśli ktoś więcej zarabia bo jest bardziej wydajny, pracowity, twórczy itp. to takie cechy są widoczne dla współpracowników, więc jawność wynagrodzeń nie będzie rodziła konfliktów jeśli różnice w zarobkach są adekwatne do sytuacji.

JG

Janek G. Wed 23 Dec 2020 9:35PM

Raczej dobrze

Uważam, że płace powinny być jawne nie tylko w firmach państwowych i urzędach ale też w przedsiębiorstwach prywatnych. Być może nie w ten sposób, że każdy w Internecie może znaleźć zarobki każdej osoby ale np. na poziomie firmy przedsiębiorstwa już tak. Pracując w firmie X powinieneś znać zarobki i pani sprzątającej i kolegi biurko obok i szefa firmy X. Czyli postulat dobry ale jestem za jego rozszerzeniem dlatego "raczej dobrze"

RB

robert bob Wed 23 Dec 2020 11:09PM

Ani dobrze, ani źle

W komentarzu napisałem moją propozycje

Myślę ze to co jest teraz minimalna pensja to mija się z celem . Ponieważ ludzie wyuczeni w danym zawodzie jak z doswieczeniem np 5 letnim i tacy bez doświadczenia lub dopiero zaczynający prace dostają wszyscy taką samą pensję

Moja propozycja zmusza pracowników do nauki ponieważ .Prackwnik wyuczony zarabia najwiecej . Również likwiduje dyskryminacje kobiet w każdym zawodzie

R

Roman Thu 24 Dec 2020 2:00AM

Zdecydowanie dobrze

Im większa jawność, tym mniejsza korupcja. Na początek można zacząć od upubliczniania danych zagregowanych z podziałem na kobiety i mężczyzn na równorzędnych stanowiskach. A z czasem stopniowo zwiększać szczegółowość upublicznianych informacji.

J

Jacek_H Thu 24 Dec 2020 2:39PM

Zdecydowanie dobrze

Proponuję także umieszczenie zakresu płacy w ogłoszeniach o pracę.

Load More