Temat: OBOWIĄZEK JAWNOŚCI PŁAC: Wprowadzenie jawności płac

Polki na rynku pracy są dyskryminowane płacowo. Nierówność zarobków na tym samym stanowisku utrzymuje się w Polsce na stałym poziomie przez ostatnie dwadzieścia lat. Przeciętna (skorygowana) luka płacowa pomiędzy kobietami i mężczyznami wynosi ok. 20%.
Rozwiązanie:
Wprowadzenie jawności płac w administracji i usługach publicznych finansowanych przez państwo i samorządy, w każdej firmie czy spółce skarbu państwa na każdym szczeblu. Pozwoli to egzekwować zakaz dyskryminacji płacowej kobiet, dając narzędzie do sprawdzania, czy pracodawca faktycznie przestrzega w tym zakresie prawa. Pracodawcy – także prywatni – będą musieli co roku wykazywać się, że kobiety i mężczyźni na tych stanowiskach zarabiają tyle samo. Jawność płac jest potrzebna także ze względu na gigantyczną skalę kolesiostwa i nepotyzmu. Ujawnienie wysokości płac w instytucjach zarządzanych przez władzę pokazałoby skalę patologicznych zjawisk i pozwoliło na ich ograniczenie.
Poniżej możesz:
ocenić tę propozycję rozwiązania (odpowiadając na pytanie w ankiecie),
skomentować tę propozycję rozwiązania lub zaproponować własne rozwiązanie w tym obszarze(korzystając z opcji "Komentarz").

Kris Tue 22 Dec 2020 11:12PM
Tak dla podmiotów państwowych. Nie w sektorze prywatnym bo to jest jednak pewna umowa prywatna pomiędzy pracownikiem i pracodawcą.
ciekawy swiata Wed 23 Dec 2020 12:39AM
jawność zarobków tak, ale tylko i wyłącznie w sferze budżetowej. prywatny przedsiębiorca zdecydowanie nie powinien się tłumaczyć dlaczego pracownikowi X płaci więcej niż temu Y: nawet na tym samym stanowisku

Agata Kloch Wed 23 Dec 2020 12:39PM
zdecydowanie jawność płac. Wystarczy mi słuchania argumentów, że "kolega zarabia więcej, bo sobie lepiej wynegocjował". Może sobie negocjował, ale miał lepszą pozycję ze względu na system bez danych dotyczących płci.
AS Andrzejewski Wed 23 Dec 2020 2:38PM
Dwie osoby zatrudnione na tych samych stanowiskach mogą wykonywać pracę różnej jakości, a co za tym idzie zasługiwać na różne wynagrodzenia. Uważam, że jawne powinny być nie zarobki, kryteria ich przyznawania.
Piotr Salwerowicz Wed 23 Dec 2020 4:13PM
Wydaję mi się że w naszych warunkach jawność płac byłaby bardzo dobrym rozwiązaniem. Wprowadzałoby klimat przejrzystości do naszego życia gospodarczego. Kontrargument dotyczący widełek wcale nie wyklucza takiego rozwiązania: jeśli ktoś więcej zarabia bo jest bardziej wydajny, pracowity, twórczy itp. to takie cechy są widoczne dla współpracowników, więc jawność wynagrodzeń nie będzie rodziła konfliktów jeśli różnice w zarobkach są adekwatne do sytuacji.
Janek G. Wed 23 Dec 2020 9:35PM
Uważam, że płace powinny być jawne nie tylko w firmach państwowych i urzędach ale też w przedsiębiorstwach prywatnych. Być może nie w ten sposób, że każdy w Internecie może znaleźć zarobki każdej osoby ale np. na poziomie firmy przedsiębiorstwa już tak. Pracując w firmie X powinieneś znać zarobki i pani sprzątającej i kolegi biurko obok i szefa firmy X. Czyli postulat dobry ale jestem za jego rozszerzeniem dlatego "raczej dobrze"
robert bob Wed 23 Dec 2020 11:09PM
W komentarzu napisałem moją propozycje
Myślę ze to co jest teraz minimalna pensja to mija się z celem . Ponieważ ludzie wyuczeni w danym zawodzie jak z doswieczeniem np 5 letnim i tacy bez doświadczenia lub dopiero zaczynający prace dostają wszyscy taką samą pensję
Moja propozycja zmusza pracowników do nauki ponieważ .Prackwnik wyuczony zarabia najwiecej . Również likwiduje dyskryminacje kobiet w każdym zawodzie

Roman Thu 24 Dec 2020 2:00AM
Im większa jawność, tym mniejsza korupcja. Na początek można zacząć od upubliczniania danych zagregowanych z podziałem na kobiety i mężczyzn na równorzędnych stanowiskach. A z czasem stopniowo zwiększać szczegółowość upublicznianych informacji.
Jacek_H Thu 24 Dec 2020 2:39PM
Proponuję także umieszczenie zakresu płacy w ogłoszeniach o pracę.
Urszula Gut Sat 26 Dec 2020 6:19AM
Jawność czyli dostęp do informacji oraz ograniczenie prywatnego folwarku w instytucjach państwowych.
Andrzej Mon 28 Dec 2020 8:03AM
lepsza płaca tylko po znajomości, jak ktoś jej nie ma, po znajmości wszystko się ma i awans lepsza płaca.....
Grzegorz Bojkowski Mon 28 Dec 2020 9:13PM
Uważam, że to rozwiazanie narusza wolność i prywatność
Egofidelis Tue 29 Dec 2020 8:04AM
Warunki mojej osobistej, dobrowolnej umowy z drugim człowiekiem to tylko i wyłącznie moja prywatna sprawa i nikomu NIC do tego.
patrycja Wed 30 Dec 2020 2:29PM
Przez kilka lat pracowalam w Holandii i juz na poziomie aplikacji wiedzialam jakie sa widelki placowe. To powinno byc widoczne na kazdym ogloszeniu. Dodatkowo, wynagrodzenia powinny byc 100% jawne wewnatrz firmy- kazdy pracownik powinine wiedziec ile zarabiaja pozostale osoby pracujace w tej samej firmie.
Maria Tue 5 Jan 2021 2:38PM
Z jednej strony - to niby prywatna sprawa każdej osoby, ile zarabia. Z drugiej jednak - w życiu publicznym niezbędny jest możliwie największy stopień jawności, co do finansów również. Zwłaszcza że właśnie w tej dziedzinie chyba najczęściej dochodzi do nadużyć i przestępstw.
pkowal13 Fri 8 Jan 2021 6:07PM
wzorem brytyjskim można wprowadzić dodatkowy obwiązek dla prywatnych pracodawców zatrudniających powyżej określonej liczby osób sporządzania raportów rocznych o równości płac
Item removed
Paweł Kaczmarczyk Wed 23 Dec 2020 10:05AM
Powinno być jak w krajach skandynawskich. Wszystkie zarobki powinny być ogólnie dostępne. Również te prywatne. Ale osoba sprawdzana powinna też dostać raport kto te dane sprawdzał (sąsiad na przykład) jak jawność to na całego.
Janek G. Wed 23 Dec 2020 9:43PM
Albo tak jak mówisz z raportem kto sprawdzał w każdym przypadku albo taki raport tylko gdy ktoś z ulicy niezwiązany z Tobą to sprawdza a np. w ramach jednej firmy można byłoby z takiego raportowania zrezygnować by nie zniechęcać ludzi do korzystania z tej jawności.
Paweł Kaczmarczyk Wed 23 Dec 2020 11:49PM
W robocie to wogóle jawność powinna być. A nie ze masz lojalkę że nie możesz o zarobkach rozmawiać. A niby dlaczego. Wszystko powinno być jasne i widoczne.
Maciej Welzman Sat 26 Dec 2020 5:50PM
Zdecydowanie wszystko powinno być jawne. Jeżeli pracownik na danym stanowisku wypełnia wszystkie obowiązki, to wiadomo ile zarobi, jak zrobi mniej, musi się liczyć z utratą pracy, jeżeli robi więcej, powinien mieć możliwość awansu. I każda zmiana w obowiązkach, zwłaszcza w przypadku ich zwiększenia, powinna ze sobą nieść podpisanie aneksu do umowy z konkretną propozycją zwiększenia płacy lub zmiany stanowiska z wyższą płacą. I wtedy nie ma nic niejasnego. I to nie tyczy się tylko dyskryminacji kobiet, to się tyczy dyskryminacji młodych (bo nie ma doświadczenia), starszych (bo już nie robi tak szybko) czy z jakiegokolwiek innego powodu. Jasne umowy o pracę z wyszczególnieniem obowiązków, bez głupiego dopisku o "dodatkowych zadaniach wyznaczonych przez przełożonego", to jest jedyny sposób na rozwiązanie problemu. A pracodawca też wtedy może jasno zaplanować, czego się spodziewać po pracowniku, jeżeli przydzieli go na konkretne stanowisko z konkretną płacą i listą obowiązków.
AS Andrzejewski Wed 23 Dec 2020 2:49PM
Nierówności płacowe często biorą się z tego, że ktoś jest mniej wydajny, albo poświęca mniej czasu na pracę. Osoba robiąca więcej nadgodzin albo mająca lepsze wyniki dostanie więcej od swojego kolegi albo koleżanki zatrudnionej na tym samym stanowisku.
Warto dodać, że zwykle to kobiety pracują mniej i krócej nie tylko dlatego, że są słabsze i mniej odporne fizycznie, ale też dlatego że chętniej poświęcają się rodzinie. Z kolei mężczyźni częściej zaniedbują rodzinę na rzecz pracy, za co są nagradzani przez pracodawcę.
Jeśli mamy pracownika, który nigdy nie może zostać dłużej i często bierze zwolnienia na dziecko i pracownika, którzy ciężko pracuje nawet w święta, to chyba jasne, że lepiej wynagrodzimy tego drugiego.
Janek G. Wed 23 Dec 2020 9:47PM
A co to ma do jawności płac? Jeśli X pracuje ciężej bierze nadgodziny itp. to nikt nie będzie się dziwił że zarabia więcej od kogoś kto pracuje na 4/5 etatu. Oprócz pensji powinno też być jawne za ile godzin pracy jest to wynagrodzenie inaczej to trochę bez sensu.

Roman Thu 24 Dec 2020 2:06AM
Płaćmy każdemu tyle samo za godzinę, jeśli każda z tych osób ma takie same obowiązki i kwalifikacje. I podawajmy nie tylko płacę, ale też ilość przepracowanych godzin. Doceniać pracownika dodatkowo można premią uznaniową, której wysokość należałoby podać oddzielnie. Na pewno wskazane byłoby też jakieś jej uzasadnienie. Przy takich jasnych regułach nikogo nie będzie dziwiło, że ktoś zarabia mniej, a ktoś więcej, bo różnice w płacach mogą istnieć, o ile są klarownie uzasadnione.
AS Andrzejewski Thu 24 Dec 2020 11:50AM
Problem jawności płac jest taki, że w niektórych branżach pracownik negocjuje swoje zarobki. Jeden utarguje więcej, inny mniej. Trzymanie wysokości płac w tajemnicy jest w interesie zarówno pracodawcy, jak i tych pracowników, którzy lepiej się targują. Być może powinno się to uzależnić od branży?
Drugim problemem jest jakość pracy. Jeden w godzinę zrobi bardzo dużo, inny zrobi sobie przerwę. Pracodawca reguluje to premią uznaniową... a potem w statystykach jest ona wliczana do podstawy i jednym wychodzi więcej za godzinę niż innym na tym samym stanowisku.
Janek G. Thu 24 Dec 2020 5:26PM
To że jawność płac nie jest w interesie pracodawców nie jest żadnym przeciwskazaniem dla jej wprowadzenia a jeśli chodzi o tych "lepiej negocjujących" to po pierwsze aktualnie nie mogą raczej być pewni czy są w tym lepsi bo nie wiedzą czy zarabiają lepiej od kolegi który być może wydaje mi się mniej asertywny i wygadany a po drugie utrzymanie lepszej pozycji osób uprzywilijejowanych nie jest moja motywacja ani bliską mi wartością.
AS Andrzejewski Fri 25 Dec 2020 2:03PM
Wtedy wypadałoby jeszcze objąć jawnością umowy "B2B", bo pracodawcy gotowi skłonić pracowników do przejścia na jednoosobową działalność gospodarczą, żeby utrzymać wynagrodzenia w tajemnicy.
Dariusz Magiera Wed 23 Dec 2020 8:13PM
Zdecydowanie źle. Sprawa nie dotyczy tylko równości kobieta/mężczyzna na tym samym stanowisku. Uważam, że kobieta albo mężczyzna na tym samym stanowisku mogą zarabiać różnie - a nie równo!. Płaca powinna zależeć od kompetencji. Np urzędnik/czka, nauczyciel/ka, pielęgniarz/rka czy salowa/y na tym samym stanowisku pracują różnie i różnie powinny zarabiać. Ocena i wysokość płacy powinna należeć do pracodawcy. Jawne powinny być reguły pracy! Droga awansu itp. Bez względu na płeć. Jeżeli płaca będzie zależała tylko od stanowiska to mamy sytuację: "czy się stoi czy się leży...." Jawność płacy ze wzgl. na stanowisko prowadzi tylko do podziałów i złej atmosfery pracy.
Ktoś kto jest "dobry/lepszy" w swojej pracy powinien zarabiać więcej niż "obibok" na tym samym stanowisku i bez względu na płeć!.
Janek G. Wed 23 Dec 2020 9:56PM
Jeśli ktoś jest lepszy, pracuje wydajniej ma wyższe kompetencje pracując na tym samym stanowisku to wyjaśnienie dlaczego zarabia o X zł więcej niż jego współpracownik/współpracowniczka nie powinno być żadnym problemem a więc i przeciwskazaniem dla jawności płac szczególnie w ramach jednej firmy. A przełożony tłumacząc zarabiającemu/zarabiającej mniej jeśli ten/ta np. przyszedłby/przyszła się poskarżyć mogłyby taką osobę pokierować co powinna zmienić by zarabiać tak samo dużo jak jego kolega/koleżanka.
Jacek_H Thu 24 Dec 2020 2:38PM
Oczywiście, że jawność płac prowadzi do podziałów pomiędzy pracownikami. Aż pracownicy nie zaczną pytać się dyrektora dlaczego tak jest. Bo to co piszesz jest na rękę dyrekcji, wtedy może dać jednemu mniej, a żądać więcej, a innemu płacić więcej, a żądać mniej.
W jednej z prac, kwota premii zależała jak daleko ktoś miał pokój od kierownika. Tak, siedziałem na końcu korytarza i dziwiłem się, że zawsze dostaję minimum. Potem przy piwie dowiedziałem się o co chodzi.
robert bob Wed 23 Dec 2020 10:49PM
Czas skończyć z wynagrodzeniami w kopertach
Wszystkie wynagrodzenia powinny być na konto lub czek bankowy . Ile pieniędzy państwo traci ? Te pieniądze można wykorzystać na służbę zdrowia , edukacje .Wszyscy z tego korzystamy a za razem okradamy państwo ,a później narzekamy ze np służba zdrowia niedofinansowana albo szkoły nie stać na laptopy
robert bob Wed 23 Dec 2020 10:58PM
Inspekcja pracy powinna wydawać co roku rozporządzenie o pensji minimalnej np:
Dla ucznia, dla osoby dorosłej bez doświadczenia ,dla osoby wyuczonej w danym zawodzie , dla osoby bez zawodu ale np:z doświadczeniem 5 letnim
I takie stawki minimalne dla każdej branży
Wtedy nie byłoby takiej rozbieżności w wynagrodzeniach
Oczywiście pracodawca może zapłacić więcej niż reguluje to inspekcja pracy ale nie może zapłacić mniej
Grażyna Czarnecka Thu 24 Dec 2020 5:50AM
Jestem za jawnością w tym temacie. Zarobki powinny być jawne. Brak jawności spowodował że nie przestrzegane są obowiązujące przepisy dotyczące zakazu dyskryminacji w miejscu pracy. My mamy całkiem dobre prawo w tej materii. Jednakże wyłączenie jawności spowodowało taką patologię.
Aneta Sun 27 Dec 2020 1:19PM
Wynagrodzenie powinno zalezec od zaamgazowania w prace i jej jakosci. Ktos kto dopiero zaczyna nie powinoen zarabiac tyle co ktos z 10letnim doswiadczeniem. Nawet jesli ta pierwsza osoba to kobieta a druga to mezczyzna na tym samym stanowiski to w tym przypadku mezczyzna powinien zarabiac wiecej. Raportowanie jest zbedne, bo to dodatkowe koszty i tlumaczenke soe instytucjom i ludziom, ktorych przy tej pracy nie ma. Ale jawnosc zarobkow jak najbardziej ppwinna byc. Nie rozumiem ogloszen o prace zatajajacych wynagrodzenie, zakazu rozmawiania o zarobkach w pracy oraz systemu rozdawania premii bez wiedzy pracownikow. Jesli jest przyznawana za prace to zadna firma nie powinna miec prpblemu z jawnoscia zarpbkow. Aktualnie latwo o naduzycia i rozdawanie pieniedzy znajomym.
Jacek Golab Thu 18 Feb 2021 4:23PM
Stop dyskryminacji płacowej.
Dagmara Nickel Fri 5 Mar 2021 8:49PM
Jako pracodawca jestem absolutnie za jawnością wynagrodzeń. Wspiera to przejrzystość systemu i przyjazność organizacji. Stymuluje pracodawcę do stosowania uczciwych i wyjaśnialnych wynagrodzeń, a pracownikom daje wizję tego, dokąd mogą dojść. Jestem za absolutną jawnością całej polityki wynagrodzeń i zatrudnienia, Wszystkie zasady stosowane przez zatrudniających powinny być jawne.
Marek · Tue 22 Dec 2020 6:19PM
Wprowadzenie tego postulatu wymaga zmian w prawie. Najprostsza i jedyna droga to wygranie następnych wyborów