Loomio
Tue 15 Dec 2020 10:01PM

Temat: KONIEC Z DARMOWYMI STAŻAMI: Kontrola

O oskap Public Seen by 136

  • Każdy pracownik powinien być chroniony przed wyzyskiem i dyskryminacją ze względu na wiek (Kodeks Pracy Art. 11)

  • Niedoceniana, niedostrzegana, „przezroczysta" praca to niewolnictwo XXI wieku. Każda praca ma swoją wartość, należy walczyć o godne płace i warunki dla młodych ludzi. Każdy praktykant lub stażysta ponosi koszty związane z odbyciem stażu: wyżywienie, ubiór, mieszkanie, koszty dojazdu. Bezpłatne praktyki i staże stanowią jawną dyskryminację osób, których nie stać na poniesienie takich kosztów.

  • Młodzi ludzie są dotknięci pandemią COVID-19 w sposób szczególny. Ich start na rynku pracy okazał się w tym roku bardzo utrudniony lub niemożliwy. Programy stażowe i wdrożeniowe są potrzebne, ale każdy powinien mieć do nich dostęp na równych i sprawiedliwych warunkach.


Rozwiązanie:

Kontrola: wzmocnienie uprawnień i dofinansowanie PIP. Walka z tzw. rotacją stażystów: liczba stażystów na firmę powinna być regulowana na podstawie wielkości przedsiębiorstwa i liczby osób zatrudnionych.


Poniżej możesz:

  • ocenić tę propozycję rozwiązania (odpowiadając na pytanie w ankiecie),

  • skomentować tę propozycję rozwiązania lub zaproponować własne rozwiązanie w tym obszarze(korzystając z opcji "Komentarz").

ZD

Zuza D Wed 23 Dec 2020 6:29PM

A może by tak wprowadzić coś takiego jak 'student-asystent' - pozycja od 8 do 16h/tydzień, gdzie studenci zdobywaliby potrzebne doświadczenie, będąc wynagradzanym finansowo i mogąc pracować na danej pozycji tak długo jak mają status studenta. Do tego ściślejsze powiązanie uczelni z pracodawcami w kwestii stażu, umowy stażowe podpisywane przez trzy strony - uczelnia, student i pracodawca, kontrola stażu przez uniwersytet i możliwość zerwania umowy przez studenta bądź uniwersytet, jeżeli pracodawca nie spełnia warunków zapewnionych w umowie.