Loomio
Fri 18 Dec 2020 9:25PM

Temat: Czy ogólnopolski Obywatelski Panel Klimatyczny to dobre rozwiązanie?

S Strajk Public Seen by 383

Wybór modelu transformacji proklimatycznej, w szczególności transformacji energetycznej, angażuje ogromne środki budżetowe i całe społeczeństwo, jak również przyszłe pokolenia. Tak ważne decyzje nie mogą być podejmowane ponad głowami obywateli przez elitę rządzącą.

W chwili obecnej mamy do czynienia z odsunięciem społeczeństwa od decyzyjności dot. walki z katastrofą klimatyczną, biernością władz wobec kryzysu i delegitymizacją w mediach ruchów i protestów klimatycznych.

Dodatkowo mierzymy się z brakiem adekwatnych do skali problemu rozwiązań w obecnie obowiązującym systemie demokracji.


Rozwiązanie: Ogólnopolski Panel Klimatyczny

[aby przeczytać zaktualizowaną wersję czytaj poniżej tego opisu]

Panel zostanie zainicjowany przez parlament w przeciągu najbliższych 3 miesięcy.

Szczegółowy cel i zakres tematyczny panelu ustalony zostanie w ramach warsztatu z udziałem przedstawicielek i przedstawicieli rządu, organizacji pozarządowych (w tym OSK), uczelni wyższych i oddolnych ruchów społecznych dedykowanych walce ze zmianami klimatycznymi.

Czas trwania panelu to 3-4 miesiące.    
W Panelu weźmie udział 100 osób oraz 10 osób w charakterze panelistek i panelistów rezerwowych;

Kryteria do określenia składu demograficznego:

  • płeć, wiek, poziom wykształcenia, miejsce zamieszkania – obszar wiejski / małe miasto / duże miasto (powyżej 100 tys. mieszkańców), województwo,stosunek do zmian klimatu.

Eksperci uczestniczący w panelu wybierani będą przez Radę ds. Klimatycznego Panelu Obywatelskiego stworzoną w konsultacji z przedstawicielami i przedstawicielkami rządu, organizacji pozarządowych i oddolnych ruchów społecznych (w tym OSK) oraz środowiskiem akademickim.    

Panel będzie przebiegał w 3 etapach:

  1. faza edukacyjna, podczas której uczestniczący obywatele i obywatelki (panelistki i paneliści) biorą udział w wykładach i zajęciach prowadzonych przez ekspertki i ekspertów.    
    Wystąpienia eksperckie w części edukacyjnej są transmitowane na żywo i nagrywane.

  1. faza integracyjna, podczas której panelistki i paneliści poznają siebie nawzajem i dyskutują o problemie.   

  2. faza wypracowywania rekomendacji,     podczas której panelistki i paneliści wykorzystują zdobytą wiedzę do zaproponowania rozwiązań. Ta część jest niedostępna dla mediów i ma charakter zamknięty.

Rekomendacje, które uzyskały poparcie na poziomie co najmniej 80 procent są traktowane jako wiążące. Rząd podejmuje wszelkie możliwe działania, żeby zostały one jak najszybciej wprowadzone w życie.


Aktualizacja z dnia 2.02.2021

Treść postulatu została doprecyzowana przez ekspertki Rady Konsultacyjnej Klimat w reakcji  na uwagi zgłoszone przez osoby komentujące pierwszą wersję postulatu opublikowaną na Loomio. Wprowadzone w tekście zmiany dotyczyły uszczegółowienia procesu przeprowadzenia panelu obywatelskiego, losowania panelistów oraz zobowiązania do wypełnienia przez władze rekomendacji klimatycznego panelu obywatelskiego.

Wybór sposobu zaradzenia kryzysowi klimatycznemu, a w szczególności transformacji energetycznej, angażuje ogromne środki budżetowe oraz dotyczy całego społeczeństwa - także przyszłych pokoleń. Tak ważne decyzje nie mogą być podejmowane ponad głowami obywateli.

W chwili obecnej mamy do czynienia z odsunięciem społeczeństwa od decyzji w sprawie tempa i sposobów walki z kryzysem klimatycznym. Bierność władz wobec kryzysu, lekceważenie ruchów i protestów klimatycznych oraz brak zainteresowania mediów tematem musi się skończyć.

Wzywamy Rząd do zainicjowania rozwiązania w ciągu trzech miesięcy od ogłoszenia niniejszego postulatu, czyli do dnia 24.02.2021 r. 

Rozwiązanie: Ogólnopolski Klimatyczny Panel Obywatelski 

Każda osoba posiadająca prawa wyborcze w Polsce może zostać wylosowana do decydowania o sprawach klimatu podczas obrad Ogólnopolskiego Klimatycznego Panelu Obywatelskiego. 

Panel obywatelski to narzędzie bezpośredniej demokracji deliberatywnej. Wykorzystywany był już do rozwiązywania ważnych społecznie problemów m. in. w Gdańsku, Lublinie, czy w Irlandii. We Francji panel obywatelski wypracował dla rządu rekomendacje 150 działań dla osiągnięcia redukcji emisji gazów cieplarnianych o 40% do 2030 roku. Pierwszy klimatyczny panel obywatelski w Polsce odbył się w Warszawie.

Ogólnopolski panel obywatelski składa się z obywatelek i obywateli Polski wybranych w drodze losowania. Obrady panelu obywatelskiego będą trwały kilka miesięcy. 

W ogólnopolskim panelu obywatelskim weźmie udział od 100 do 150 wylosowanych osób. Ostateczny skład panelu obywatelskiego będzie “Polską w pigułce”. Wylosowany skład panelu obywatelskiego będzie odzwierciedlał specyfikę i proporcje populacji naszego kraju pod względem:  

  • płci 

  • grup wiekowych 

  • poziomu wykształcenia

  • regionów zamieszkania (obszary wiejskie/małe miasta/duże miasta/województwa)

Panel obywatelski rozpoczyna swoje prace po otrzymaniu zapewnienia ze strony władz, że rekomendacje panelu zostaną przez władze przyjęte i zrealizowane. 

Panele obywatelskie przebiegają w 3 etapach:

  1. Etap edukacyjny - panelistki i paneliści dogłębnie zapoznają się z tematem zmian klimatu i ich wpływu na Polskę i świat podczas prezentacji i rozmów z ekspertkami i ekspertami oraz zainteresowanymi stronami. Wystąpienia ekspertów oraz zainteresowanych stron w tym etapie są transmitowane na żywo i nagrywane.

  2. Etap integracyjny - intensywne sesje, podczas których w podgrupach i na forum uczestniczący w panelu obywatelskim dyskutują o problemach związanych ze zmianą klimatu i możliwych rozwiązaniach. Dzięki zróżnicowanej strukturze demograficznej całej grupy do głosu dochodzą najróżniejsze punkty widzenia, a dzięki moderacji wszystkich sesji różnice zdań i drażliwe kwestie są rozpatrywane i wypracowywane jest porozumienie oraz propozycje rozwiązań problemów.

  3. Etap wypracowywania rekomendacji - ta część jest niedostępna dla mediów i ma charakter zamknięty w trosce o wyłącznie merytoryczny przebieg prac. Obradujący w panelu obywatelskim przedstawiają i głosują wypracowane przez siebie rozwiązania problemów klimatycznych. W razie potrzeby wielokrotnie konsultują je z ekspertami. Propozycje, które uzyskają co najmniej 80 procent poparcia stają się rekomendacjami panelu obywatelskiego i zostają przekazane władzom do wprowadzenia w życie. 

Szerokie zainteresowanie społeczne towarzyszące każdemu etapowi panelu obywatelskiego - losowaniu panelistek i panelistów, obradom, ogłoszeniu rekomendacji oraz wprowadzeniu rekomendacji panelu obywatelskiego w życie - jest bardzo potrzebne do prawidłowego i skutecznego działania tego narzędzia.

Szczegółowy cel i zakres tematyczny panelu ustala grupa robocza składająca się z przedstawicielek i przedstawicieli rządu, organizacji i ruchów społecznych - w tym OSK - oraz uczelni wyższych. Zespół ten powoła również Radę ds. Klimatycznego Panelu Obywatelskiego, która będzie czuwać nad organizacją i przebiegiem panelu obywatelskiego. Eksperci i zainteresowane strony, które w etapie edukacyjnym zaprezentują dane naukowe, swoją perspektywę na temat kryzysu klimatycznego oraz rekomendowane przez siebie rozwiązania, zgłaszają się do Rady ds. Klimatycznego Panelu Obywatelskiego lub są przez nią zapraszani.


Poniżej możesz:

  • ocenić tę propozycję rozwiązania (odpowiadając na pytanie w ankiecie),

  • skomentować tę propozycję rozwiązania lub zaproponować własne rozwiązanie w tym obszarze (korzystając z opcji "Komentarz").

BF

Bartek Fijałkowski Tue 22 Dec 2020 10:51PM

Zdecydowanie dobrze

Zmiany klimatu dotyczą zmieniają nasze życie dziś, a będzie zmieniać coraz bardziej. Im wcześniej zaczniemy nad tym pracować, tym lepsze rezultaty osiągniemy. W dodatku cała Polska co zimę się wzajemnie truje przez smog. Czas podkręcić tempo zmian.

A

Agnieszka Tue 22 Dec 2020 11:15PM

Zdecydowanie dobrze

O rozwiązaniach w spr klimatu powinni decydować ludzie po osiągnięciu odpowiednich informacji potwierdzonych naukowo. Panel to dobry kierunek. Jedyne moje zastrzeżenie - to powinno dziać się szybciej (np. 2 mce na organizację zamiast trzech, potem max. krótko na sam panel - gdyż kryzys klimatyczny nas goni)

I

Inv Tue 22 Dec 2020 11:41PM

Zdecydowanie źle

Klimat jest zbyt skomplikowany.

W tym temacie lepiej sprawdził by się panel specjalistów, a nie zwykłych obywateli którzy będą mieć mniejszą wiedzę niż nawet absolwent studiów licencjackich z tej dziedziny.

Lepszym rozwiązaniem był by panel specjalistów którzy zobowiązani by byli do wysłuchania wykladów kolegów z branży ale zajmujących się ciut innymi zagadnieniami klimatycznymi. To sprawiłoby że eksperci mieli by lepszy, szerszy pogląd na sytuację przy podejmowaniu decyzji.

JAG

Jerzy Andrzej Gzula Tue 22 Dec 2020 11:43PM

Zdecydowanie dobrze

Proponuję utrzymanie znacznie szerszej niż 100 osób grupy dyskusyjnej w tym miejscu przez cały czas trwania prac Panelu.

D

doliwaq Tue 22 Dec 2020 11:46PM

Zdecydowanie źle

Z tego panelu nic konkretnego nie wyniknie. Poparcie w ponad 80% uzyskają tylko mało znaczące albo kosmetyczne wręcz zmiany, a tu trzeba zmian dużych i często wbrew interesowi społeczeństwa. Z węgla trzeba się wycofać jak najszybciej, elektrownie atomowe stawiać już teraz, oczyszczanie Bałtyku już dawno powinno się zacząć. Tu nie ma czasu na jałowe dyskusje i poleganie na politykach.

O

Oliwia Wed 23 Dec 2020 12:46AM

Zdecydowanie dobrze

Każdy kraj ma nieco inną sytuację, potrzeby i możliwości dlatego to ważne aby nasze rozwiązania kryzysu klimatycznego odpowiadały naszej konkretnej sytuacji. Inne rozwiązania będą odpowiednie w Polsce A inne w Francji czy Czechach. Dlatego musimy upewnić się że nasza odpowiedź będzie rozwiązywała konkretne problemy wywolane kryzysem klimatycznym, takie jak susze, powodzie, zanieczyszczenie powietrza

MJ

Mikołaj Jakóbiak Wed 23 Dec 2020 12:58AM

Raczej dobrze

Moim zdaniem powinny w to być zaangażowane osoby z różnych środowisk tj osoby związane chociażby z przemysłem. To takie osoby najbardziej dotkną zmiany i trzeba im pokazać dlaczego są one tak ważne i potrzebne. Uważam także, że 100 osób to za mało.

BP

Bartosz Palocha Wed 23 Dec 2020 1:48AM

Zdecydowanie dobrze

Na szczęście coraz więcej ludzi w Polsce dostrzega problem klimatu. Panel jak najbardziej. Zajmowanie się klimatem związane jest z innym tematem, który będzie tutaj poruszany czyli "defaszyzacja". Zajmowanie się klimatem jest zaprzeczeniem nacjonalizmu i buduje coś, co pewien buddyjski filozof określa mianem "planetarnego obywatelstwa".

R

Ryszard Wed 23 Dec 2020 7:04AM

Zdecydowanie dobrze

Jest to największe wyzwanie dla ludzkości w 21 wieku. Od szybkiego wdrażania niezbędnych rozwiązań zależy pomyślność przyszłych pokoleń oraz jakość ich życia. Dzisiaj nie ma ważniejszego problemu wymagającego pilnych rozwiązań w skali globu. Ludzkość zmierza do unicestwienia!

TW

Tomasz Wachowicz Wed 23 Dec 2020 8:06AM

Raczej dobrze

Plan bardzo dobry, chciałbym, żeby część wiążąca mogła byłć egzekwowalna. Jeśli chodzi o fazę edukacyjną, to domyślam się, że nie jesteśmy prekursorami wprowadzania zmian odnośnie ochrony klimatu. Tutaj skupienie się na sukcesach i gotowych rozwiązań z innych krajów, może mieć kluczowe znaczenie. Na końcu, zgadzam się, że 100 osób to jednak za mało. Uważam, że każde województwo może mieć inną listę palących potrzeb i problemów, ze względu na przewagę danego przemysłu w regionie.

Load More