Loomio
Fri 18 Dec 2020 9:25PM

Temat: Czy ogólnopolski Obywatelski Panel Klimatyczny to dobre rozwiązanie?

S Strajk Public Seen by 383

Wybór modelu transformacji proklimatycznej, w szczególności transformacji energetycznej, angażuje ogromne środki budżetowe i całe społeczeństwo, jak również przyszłe pokolenia. Tak ważne decyzje nie mogą być podejmowane ponad głowami obywateli przez elitę rządzącą.

W chwili obecnej mamy do czynienia z odsunięciem społeczeństwa od decyzyjności dot. walki z katastrofą klimatyczną, biernością władz wobec kryzysu i delegitymizacją w mediach ruchów i protestów klimatycznych.

Dodatkowo mierzymy się z brakiem adekwatnych do skali problemu rozwiązań w obecnie obowiązującym systemie demokracji.


Rozwiązanie: Ogólnopolski Panel Klimatyczny

[aby przeczytać zaktualizowaną wersję czytaj poniżej tego opisu]

Panel zostanie zainicjowany przez parlament w przeciągu najbliższych 3 miesięcy.

Szczegółowy cel i zakres tematyczny panelu ustalony zostanie w ramach warsztatu z udziałem przedstawicielek i przedstawicieli rządu, organizacji pozarządowych (w tym OSK), uczelni wyższych i oddolnych ruchów społecznych dedykowanych walce ze zmianami klimatycznymi.

Czas trwania panelu to 3-4 miesiące.    
W Panelu weźmie udział 100 osób oraz 10 osób w charakterze panelistek i panelistów rezerwowych;

Kryteria do określenia składu demograficznego:

  • płeć, wiek, poziom wykształcenia, miejsce zamieszkania – obszar wiejski / małe miasto / duże miasto (powyżej 100 tys. mieszkańców), województwo,stosunek do zmian klimatu.

Eksperci uczestniczący w panelu wybierani będą przez Radę ds. Klimatycznego Panelu Obywatelskiego stworzoną w konsultacji z przedstawicielami i przedstawicielkami rządu, organizacji pozarządowych i oddolnych ruchów społecznych (w tym OSK) oraz środowiskiem akademickim.    

Panel będzie przebiegał w 3 etapach:

  1. faza edukacyjna, podczas której uczestniczący obywatele i obywatelki (panelistki i paneliści) biorą udział w wykładach i zajęciach prowadzonych przez ekspertki i ekspertów.    
    Wystąpienia eksperckie w części edukacyjnej są transmitowane na żywo i nagrywane.

  1. faza integracyjna, podczas której panelistki i paneliści poznają siebie nawzajem i dyskutują o problemie.   

  2. faza wypracowywania rekomendacji,     podczas której panelistki i paneliści wykorzystują zdobytą wiedzę do zaproponowania rozwiązań. Ta część jest niedostępna dla mediów i ma charakter zamknięty.

Rekomendacje, które uzyskały poparcie na poziomie co najmniej 80 procent są traktowane jako wiążące. Rząd podejmuje wszelkie możliwe działania, żeby zostały one jak najszybciej wprowadzone w życie.


Aktualizacja z dnia 2.02.2021

Treść postulatu została doprecyzowana przez ekspertki Rady Konsultacyjnej Klimat w reakcji  na uwagi zgłoszone przez osoby komentujące pierwszą wersję postulatu opublikowaną na Loomio. Wprowadzone w tekście zmiany dotyczyły uszczegółowienia procesu przeprowadzenia panelu obywatelskiego, losowania panelistów oraz zobowiązania do wypełnienia przez władze rekomendacji klimatycznego panelu obywatelskiego.

Wybór sposobu zaradzenia kryzysowi klimatycznemu, a w szczególności transformacji energetycznej, angażuje ogromne środki budżetowe oraz dotyczy całego społeczeństwa - także przyszłych pokoleń. Tak ważne decyzje nie mogą być podejmowane ponad głowami obywateli.

W chwili obecnej mamy do czynienia z odsunięciem społeczeństwa od decyzji w sprawie tempa i sposobów walki z kryzysem klimatycznym. Bierność władz wobec kryzysu, lekceważenie ruchów i protestów klimatycznych oraz brak zainteresowania mediów tematem musi się skończyć.

Wzywamy Rząd do zainicjowania rozwiązania w ciągu trzech miesięcy od ogłoszenia niniejszego postulatu, czyli do dnia 24.02.2021 r. 

Rozwiązanie: Ogólnopolski Klimatyczny Panel Obywatelski 

Każda osoba posiadająca prawa wyborcze w Polsce może zostać wylosowana do decydowania o sprawach klimatu podczas obrad Ogólnopolskiego Klimatycznego Panelu Obywatelskiego. 

Panel obywatelski to narzędzie bezpośredniej demokracji deliberatywnej. Wykorzystywany był już do rozwiązywania ważnych społecznie problemów m. in. w Gdańsku, Lublinie, czy w Irlandii. We Francji panel obywatelski wypracował dla rządu rekomendacje 150 działań dla osiągnięcia redukcji emisji gazów cieplarnianych o 40% do 2030 roku. Pierwszy klimatyczny panel obywatelski w Polsce odbył się w Warszawie.

Ogólnopolski panel obywatelski składa się z obywatelek i obywateli Polski wybranych w drodze losowania. Obrady panelu obywatelskiego będą trwały kilka miesięcy. 

W ogólnopolskim panelu obywatelskim weźmie udział od 100 do 150 wylosowanych osób. Ostateczny skład panelu obywatelskiego będzie “Polską w pigułce”. Wylosowany skład panelu obywatelskiego będzie odzwierciedlał specyfikę i proporcje populacji naszego kraju pod względem:  

  • płci 

  • grup wiekowych 

  • poziomu wykształcenia

  • regionów zamieszkania (obszary wiejskie/małe miasta/duże miasta/województwa)

Panel obywatelski rozpoczyna swoje prace po otrzymaniu zapewnienia ze strony władz, że rekomendacje panelu zostaną przez władze przyjęte i zrealizowane. 

Panele obywatelskie przebiegają w 3 etapach:

  1. Etap edukacyjny - panelistki i paneliści dogłębnie zapoznają się z tematem zmian klimatu i ich wpływu na Polskę i świat podczas prezentacji i rozmów z ekspertkami i ekspertami oraz zainteresowanymi stronami. Wystąpienia ekspertów oraz zainteresowanych stron w tym etapie są transmitowane na żywo i nagrywane.

  2. Etap integracyjny - intensywne sesje, podczas których w podgrupach i na forum uczestniczący w panelu obywatelskim dyskutują o problemach związanych ze zmianą klimatu i możliwych rozwiązaniach. Dzięki zróżnicowanej strukturze demograficznej całej grupy do głosu dochodzą najróżniejsze punkty widzenia, a dzięki moderacji wszystkich sesji różnice zdań i drażliwe kwestie są rozpatrywane i wypracowywane jest porozumienie oraz propozycje rozwiązań problemów.

  3. Etap wypracowywania rekomendacji - ta część jest niedostępna dla mediów i ma charakter zamknięty w trosce o wyłącznie merytoryczny przebieg prac. Obradujący w panelu obywatelskim przedstawiają i głosują wypracowane przez siebie rozwiązania problemów klimatycznych. W razie potrzeby wielokrotnie konsultują je z ekspertami. Propozycje, które uzyskają co najmniej 80 procent poparcia stają się rekomendacjami panelu obywatelskiego i zostają przekazane władzom do wprowadzenia w życie. 

Szerokie zainteresowanie społeczne towarzyszące każdemu etapowi panelu obywatelskiego - losowaniu panelistek i panelistów, obradom, ogłoszeniu rekomendacji oraz wprowadzeniu rekomendacji panelu obywatelskiego w życie - jest bardzo potrzebne do prawidłowego i skutecznego działania tego narzędzia.

Szczegółowy cel i zakres tematyczny panelu ustala grupa robocza składająca się z przedstawicielek i przedstawicieli rządu, organizacji i ruchów społecznych - w tym OSK - oraz uczelni wyższych. Zespół ten powoła również Radę ds. Klimatycznego Panelu Obywatelskiego, która będzie czuwać nad organizacją i przebiegiem panelu obywatelskiego. Eksperci i zainteresowane strony, które w etapie edukacyjnym zaprezentują dane naukowe, swoją perspektywę na temat kryzysu klimatycznego oraz rekomendowane przez siebie rozwiązania, zgłaszają się do Rady ds. Klimatycznego Panelu Obywatelskiego lub są przez nią zapraszani.


Poniżej możesz:

  • ocenić tę propozycję rozwiązania (odpowiadając na pytanie w ankiecie),

  • skomentować tę propozycję rozwiązania lub zaproponować własne rozwiązanie w tym obszarze (korzystając z opcji "Komentarz").

KD

Kasia DS Tue 22 Dec 2020 6:56PM

Raczej dobrze

Uważam, że należy zaangażować jak najwięcej jak najmłodszych osób (również młodzież i dzieci) bo to oni poniosą największe konsekwencje zmian klimatycznych.

DU

Deleted account Tue 22 Dec 2020 7:03PM

Zdecydowanie dobrze

Zdecydowanie dobrze

B

Boud Tue 22 Dec 2020 7:49PM

Zdecydowanie dobrze

Procedura to bez gwarancji, ale jest sensowny.

We Francji, rząd jest teraz pod nacisku społecznym po ,,Obywatelski Panel Klimatyczny" francuskiego, Convention citoyenne pour le climat, chociaż do tej chwili, po pół roku, rząd FR prawie całkowicie uniknał implementacji.

Nie rozumiem dlatego faza wypracowania ,,jest niedostępna dla mediów i ma charakter zamknięty". Serwisy typu AWB będą mieć dostęp - dlatego nie wszysce?

AC

Aleksandra Chh Tue 22 Dec 2020 8:03PM

Zdecydowanie dobrze

Jest to najlepszy plan z możliwych, super inicjatywa! Ale blagam o jak najwiekszą ilość EKSPERTÓW I EKSPERTEK i jesli to możliwe pokazanie problemów nieupolityczniając klimatu

KD

Kasia D Tue 22 Dec 2020 8:37PM

Raczej dobrze

Pomysł dobry ale klimat to nie wszystko, środowisko to skomplikowany organizm pełen zależności. Jeśli skupimy się tylko na jednym aspekcie może się okazać, że inna część środowiska na tym ucierpi. Sądzę, że bardziej niż panel klimatyczny potrzebny jest panel środowiskowy / zrównoważonego rozwoju. Polska boryka się z wieloma problemami takimi jak susza, bioróżnorodność, nielegalne wysypiska itd wszystkie mające wpływ na siebie wzajemnie, klimat i nas.

O

Ola Tue 22 Dec 2020 8:46PM

Zdecydowanie dobrze

Cieszę się na propozycję panelu - mam nadzieję, że skorzystamy z doświadczenia i wiedzy organizacji lub członków organizacji Extinction Rebelion i Green Peace itp.

KW

Kata Waniek Tue 22 Dec 2020 9:18PM

Zdecydowanie dobrze

Przekazałam dalej osobom zainteresowanym działaniami dla klimatu. Ja niestety nie mieszkam w Polsce. Pozdrawiam

Kata Waniek

K

Karolina Tue 22 Dec 2020 9:18PM

Zdecydowanie dobrze

Należy brać pod uwagę opinie różnych interesariuszy.

MK

Monika Klimowicz Tue 22 Dec 2020 10:39PM

Zdecydowanie dobrze

Klimat i działania proprzyrodnicze to bardzo szeroki kontekst, nie zamykający się wyłącznie na walce ze smogiem czy przejściu na OZE. To także konieczność wsparcia eksperckiego przyrodników, zajmujących się pozaczłowieczymi organizmami. Tylko komplementarne spojrzenie jest w stanie wypracować rozwiązania ratunkowe dla całej przyrody, której jesteśmy częścią.

K

Kris Tue 22 Dec 2020 10:49PM

Raczej dobrze

Brakuje mi w propozycji udziału ekspertów, reprezentantów biznesów i branż, które już też starają się to wyzwanie adresować. Nie bardzo też rozumiem limit 100 osób, czy to są uczestnicy on-top ekspertów. Jednak transformacja klimatyczna to materia bardzo złożona, gdzie głos ekspertów (zrównoważony) powinien być wiodący. Nadto jestem przekonany, że rozwiązania są znane, ale wymagają odwagi politycznej i szerokiego wsparcia społecznego oraz świadomości transformacji sektorów.

Load More