Loomio

Temat: RÓWNY DOSTEP DO EDUKACJI ZDALNEJ: Środki na zakup sprzętu

MM Marta Malesińska Public Seen by 157

W wyniku przejścia na naukę zdalną, podobnie jak wiosną, część uczennic i uczniów ma utrudniony dostęp do edukacji lub została wykluczona z systemu. 

  • Dzieci z defaworyzowanych środowisk  nie mają dostępu do sprzętu i internetu, często nie mają również niezbędnego wsparcia w domu, które pozwoliłoby im na korzystanie w pełni z nauki zdalnej. Są także dzieci, które w okresie zdalnej nauki nie nawiązują kontaktu ze szkołą i nie wiadomo co się z nimi dzieje. 

  • Rząd przez pół roku nie zrobił nic, aby rozwiązać problemy związane ze zdalną edukacją, które były znane już w kwietniu.

  • Władze nie wypełniają obowiązku, który nakłada na nie Konstytucja.

  • Art. 70 Konstytucji RP Władze publiczne zapewniają obywatelom powszechny i równy dostęp do wykształcenia. W tym celu tworzą i wspierają systemy indywidualnej pomocy finansowej i organizacyjnej dla uczniów i studentów.


Rozwiązanie:
Przekazanie gminom odpowiednich środków na sfinansowanie zakupu sprzętu dla uczennic, uczniów, nauczycielek i nauczycieli.


Poniżej możesz:

  • ocenić tę propozycję rozwiązania (odpowiadając na pytanie w ankiecie),

  • skomentować tę propozycję rozwiązania lub zaproponować własne rozwiązanie w tym obszarze (korzystając z opcji "Komentarz").

Item removed

Item removed

MM

Poll Created Mon 21 Dec 2020 5:38PM

Jak oceniasz tę propozycję rozwiązania, opracowaną przez Radę Konsultacyjną OSK? Closed Fri 15 Jan 2021 10:12PM

Zaznacz odpowiedź najbliższą Twojej ocenie tego rozwiązania.
W polu "Uzasadnienie" możesz wpisać swoje argumenty za lub przeciw temu rozwiązaniu oraz komentarze do niego.

Results

Results Option % of points Voters
Zdecydowanie dobrze 46.4% 13 M RS D IP P SC PK PCK EL M PM K P
Raczej dobrze 39.3% 11 B A BB L DU J E AM M P T
Ani dobrze, ani źle 7.1% 2 ZF DM
Raczej źle 3.6% 1 H
Zdecydowanie źle 3.6% 1 P
Undecided 0% 1 MM

28 of 29 people have voted (96%)

A

ADJW-EDUKACJA Tue 22 Dec 2020 2:22PM

Raczej dobrze

Pomysł jest fajny , ale też nie do końca dopracowany. Należy zwrócić uwagę na sposób dystrybucji funduszy. Sugeruję na przykład- gmina dostaje środki, osoby zainteresowane zgłaszają się, gmina kupuje sprzęt i przekazuje rodzinie.

H

Habiel Tue 22 Dec 2020 2:33PM

Raczej źle

Dofinansowanie dla nauczycieli-jak najbardziej. Dla uczniów niekoniecznie, ponieważ ich rodzice obecnie dostają środki w postaci 500+, które miało być przeznaczone na dzieci, czyli na zakup komputera, tabletu, a nie na codzienne wydatki. O sprzęt, który dostało się za darmo, często się nie dba, a jeśli rodzina będzie musiała zapłacić, to inaczej odczuje zniszczenie takiego sprzętu, niż państwowego.

BB

Beata B. Tue 22 Dec 2020 4:17PM

Raczej dobrze

Dla biednych uczniów tak, jednak, by sprawdzono stan finansowy rodziców i czy na pewno dobrze zostaną przeznaczone te pieniądze.
Dla nauczyciel jak najbardziej.

ZF

Zbigniew Finfando Tue 22 Dec 2020 10:46PM

Ani dobrze, ani źle

Od dotacji ważniejsze jest opracowanie standardów w postaci pakietów sprzętu/oprogramowania/usług. które są potrzebne do prowadzenia zajęć na odpowiednim poziomie. Każda szkoła powinna mieć możliwość samodzielnego decydowania o wymaganiach związanych z procesem kształcenia. Ostatecznie powinna wyposażyć uczniów w odpowiednie pakiety sprzętu/usług/aplikacji. Należy to uwzględnić w wysokości subwencji oświatowej.

AM

Amanda Mądry Tue 22 Dec 2020 10:58PM

Raczej dobrze

Jakby gminy współpracowały ze szkołami w taki sposób, że każdy uczeń byłby sprawdzony czy ma potrzebny sprzęt i to szkoła zajęłaby się jego zdobyciem i przekazaniem uczniowi to byłoby dobrze. Bo nie każde dziecko ma rodzica, który się nim interesuje i trochę ciężko byłoby takiemu dziecku samemu iść gdzieś i zgłosić, że owego sprzętu potrzebuje, i w ogóle samemu wszystko załatwić.

P

Paulina Wed 23 Dec 2020 1:40AM

Zdecydowanie źle

Rodzice dostają 500+ na dzieci, to wystarczające środki, aby kupić komputer, szczególnie, że edukacja zdalna trwa od marca i rodzice mieli czas na zakup sprzętu. Pieniądze te powinno się przeznaczyć wyłącznie na zakup sprzętu dla nauczycieli. Jeśli rodzice nie potrafią zakupić odpowiedniego sprzętu dzieciom, być może potrzebują wsparcia od opieki społecznej czy racjonalnie gospodarują swoim domowym budżetem.

DU

[deactivated account] Wed 23 Dec 2020 8:10AM

Raczej dobrze

Popieram, ale jednak z uwzględnieniem progu dochodowego rodziców skoro ma to służyć wyrownywaniu szans. Dla nauczycielek i nauczycieli jak najbardziej.

EL

Ewa Lipińska Wed 23 Dec 2020 12:39PM

Zdecydowanie dobrze

Rząd nie przedstawił pomysłu na pomoc rodzinom nie mającym dostępu do sieci internetowej lub środków finansowych na zakup pełnego sprzętu do zdalnej nauki dzieci, od przedszkola po wyższe szkolnictwo. Brak raportów. Problem ten jest tak samo ważny, jak 500+ dla rodzin, które nie powinno być utożsamiane z tymi zakupami. Dodatkowe 500+ powinno być wyasygnowane.

PK

Paulina Kurowska Wed 23 Dec 2020 1:01PM

Zdecydowanie dobrze

500+ nie jest wytłumaczeniem, te pieniądze nie zawsze są wydawane De facto na dziecko - nie ma nad tym kontroli. To szkoła we współpracy z samorządem powinna zająć się (również! ) dostarczeniem sprzętu, aplikacji itp. To przecież szkoła powinna wiedzieć co dzieje się z uczennica/ uczniem.

DM

Dariusz Magiera Wed 23 Dec 2020 10:19PM

Ani dobrze, ani źle

sprzęt dla nauczycieli. rodzice dostali 500+. rocznie to 6000pln. Na MacBooka wystarczy

J

Jacek_H Thu 24 Dec 2020 2:25PM

Raczej dobrze

Nie ograniczałbym zakresu sprzętu do określonych grup.

1 dziecko - 1 laptop/tablet.

1 nauczyciel - pewnie już ma komputer, to kamerka/łącze sieciowe wysokiej przepustowości.

A do tego helpdesk.

T

Tomasz Mon 28 Dec 2020 10:39AM

Raczej dobrze

Superważna w tym wszystkim jest ewaluacja spożytkowania przekazanych środków.

M

Maciek Wed 23 Dec 2020 12:33AM

  1. Szkoły we współpracy np. z policją muszą upewnić się czy wszyscy uczniowie są w stanie uczestniczyć w lekcjach, a jeśli nie, jakiej konkretnie pomocy potrzebują.

  1. Sprzęt komputerowy nie powinien być kupowany, poza wyjątkowymi sytuacjami – to za duży koszt. Lokalne zbiórki niepotrzebnego sprzętu będą bardziej efektywne, a hobbystów gotowych się nimi zająć nie brakuje.

  1. Nie jest potrzebne komercyjne oprogramowanie: prawie do wszystkiego wystarczy przeglądarka internetowa w dowolnym systemie operacyjnym (Linux da radę, jeśli na konkretnym sprzęcie nie ma legalnego Windowsa OEM).

M

Marcin Tue 29 Dec 2020 10:59PM

Nauka zdalan często opiera się na przesyłaniu wiadmości z załącznikami przez pocztę e-mail, co jest bardzo złą praktyką. Bez żywego kontaktu chociażby online przez kamerę i mikrofon dziecko traci motywację do nauki. A bez kontaltu z całą klasą traci motywację do osiągnięć, gdyż nauka pozbawiona emocji między równieśnikami jest miałka - na poziomie dostatecznym. Które dziecko dzisiaj chce widzieć się online z innymi? Wyłączanie kamer i mikrofonów jest nagminne, gdyż dziweci czują że jest to minimum, które muszą spełnić. A kto chce dać z siebie maksimum? Bez wzajmemnej motywacji dzieci nie jest to możliwe!! Więc dzieci muszą widzieć się online, a do tego trzeba dobrego sprzętu komputerowego.